fbpx
Sveikata A-Ž

Kofermentas Q10: nauda sveikatai

Kofermentas Q10 nauda
Kofermentas Q10, dar vadinamas ubichinonu, nėra vitaminas, bet tai į vitaminą panaši medžiaga, gaminama visuose žmogaus organizmo audiniuose. Šis kofermentas dalyvauja gaminant ląstelių energiją.

Kofermento Q10 galima gauti ir su maistu – jo gausu jautienoje, kiaulienoje, taip pat vištienoje. Šiame straipsnyje aptarsime kofermento Q10 naudą sveikatai.

Kokie kofermento Q10 privalumai?

Šio kofermento nauda sveikatai yra pagrįsta moksliniais tyrimais, kurių metu patvirtinta jo nauda jaučiant nuovargį, taip pat kraujagyslių sistemai ir sergant tam tikromis ligomis.

Širdies ir kraujagyslių sveikata

Širdis – vienas svarbiausių žmogaus organų, todėl efektyvi širdies ir kraujagyslių sistemos veikla yra labai svarbi sveikatai ir gyvenimo kokybei. Mokslininkai daug dėmesio skiria širdies ir kraujagyslių ligoms, jų prevencijai, tyrimais nustatyta daug būdų, kaip galima gerinti širdies veiklą ir kraujagyslių sistemą…

1) Kraujagyslių funkcija

Patikimi moksliniai tyrimai patvirtina, kad kofermentas Q10 svarbus sveikai mūsų kraujagyslių veiklai. Neigiamą įtaką kraujagyslėms daro nemažai veiksnių, pavyzdžiui, rūkymas, antsvoris, diabetas, stresas ir kt. Tokie veiksniai gali sutrikdyti kraujo tekėjimą, taip sąlygodami širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, pavyzdžiui, širdies smūgį.

Dar 2006 metais publikuotas tyrimas atskleidė, jog 100 mg per dieną kofermento Q10 dozė pagerino išemija sergančių pacientų sveikatą. Drauge nustatyta, jog buvo pagerinta kraujotakos funkcija ir gyvenimo kokybė. Negana to, pasirodo, rezultatai buvo dar geresni, kai reguliariai buvo atliekami ir pratimai. Dar viena reikšminga tyrimo išvada – nepasireiškė jokie šalutiniai padariniai, kas įrodo, jog kofermentas Q10 yra ne tik veiksmingas, bet ir saugus.

Kitais metais paskelbtas naujas tyrimas pastarojo tyrimo rezultatus tik patvirtino, jame nurodyta, jog teigiamos įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai turėjo 300 mg per dieną kofermento Q10 dozė.

Specialistų teigimu, tokią kofermento Q10 naudą galima pagrįsti daugeliu veiksnių, bet pirmiausia, manoma, taip yra todėl, jog šis kofermentas padeda palaikyti reikiamą azoto oksido kiekį. Azoto oksidas nuolat sintetinamas vidiniame kraujagyslių sluoksnyje endotelyje. Azoto oksidas traktuojamas kaip signalinė molekulė, jis padeda reguliuoti labai daug organizmo funkcijų, pavyzdžiui, kraujo cirkuliaciją, atminį, virškinimo procesus ir kt. Nustatyta, kad azoto oksidas gali naikinti bakterijas, virusus bei grybelius, taip pat vėžines ląsteles, parazitus ir pan. Taip pat manoma, jog kofermentas Q10 padeda mažinti riebalų sukeliamą žalą ir palaikyti kraujagyslių struktūrą bei efektyvumą.

2) Kraujo spaudimas

Nemažai žmonių kenčia nuo aukšto kraujospūdžio, vadinamo hipertenzija. Šį liga – viena iš širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, todėl mažinti per aukštą kraujo spaudimą būtina. Be to, kad kofermentas Q10 gerina kraujagyslių funkciją, jis naudingas ir sergant hipertenzija, nes padeda mažinti tiek sistolinį, tiek diastolinį kraujo spaudimą. Šio kofermento veiksmingumo metaanalizė atskleidė, jog vidutiniškai kofermentas Q10 sistolinį kraujo spaudimą gali sumažinti 11 mmHg, o diastolinį – 8 mmHg. Tyrimo rezultatai patikimi, nes metaanalizė sujungia kelių tyrimų duomenis bei rezultatus, kad būtų gautos patikimiausios išvados.

Metaanalizės išvadas patvirtina dar vienas tyrimas, atliktas diabetu sergantiems pacientams, turintiems didelį cholesterolio kiekį kraujyje. Tyrimu nustatyta, jog 100 mg kofermento Q10 dozė, vartojama du kartus per parą 12 savaičių, veiksmingai mažino sistolinį ir diastolinį kraujo spaudimą. Negana to, nustatytas teigiamas kofermento poveikis ir cukrus kiekio kraujyje kontrolei.

Fibromialgija

Tai lėtinė, visame kūne skausmą sukelianti liga, drauge sąlygojanti ir nuovargį, raumenų sustingimą bei dirgliosios žarnos sindromą. Liga pasireiškia ne tik skausmu, bet rytiniu sąnarių sąstingiu, sutikusiu miegu, nuotaikų kaita, galūnių tirpimu, vakariniu raumenų sąstingiu. Ligos priežastys nėra žinomos, bet keli procentai gyventojų turi tam tikro laipsnio fibromialgiją, kuri gerokai blogina gyvenimo kokybę. Moksliniais duomenimis pagrįstas vienas iš būdų kovoti su šio ligos keliamais simptomais – tai kofermentas Q10.

2013 metais buvo paskelbti tyrimo, kuriame dalyvavo 20 tiriamųjų, rezultatai. 40 dienų per parą buvo vartojama 300 mg kofermento Q10. Tyrimas atskleidė, jog užfiksuotas pastebimai sumažėjęs skausmas, nuovargis, rytinis sąstingis. Kitame tyrime, publikuotame panašiu metu, taip pat nustatytas ryšys tarp fibromialgijos simptomų ir mažo kofermento Q10 lygio.

Peyronie liga

Peyronie liga, dar vadinama fibroblastine varpos induracija, yra varpos deformacija, atsirandanti dėl varpos viduje susiformavusio randėjimo, kitaip – fibrozinio audinio. Dar visai neseniai nebuvo jokių geriamų vaisytų, kurie padėtų šį susirgimą gydyti.

2010 metais pasirodžius patikimiems tyrimų rezultatams, dabar šia liga sergantieji gali saugiai ir veiksmingai kovoti su ligos simptomais ir jos progresavimu, vartodami kofermentą Q10. Tyrime dalyvavo 186 tiriamieji, turintys ankstyvą ligos stadiją. Kasdien jie vartojo po 300 mg šio kofermento pusę metų. Pasibaigus tyrimo laikui buvo nustatyta, kad ligos varpos deformacijos gerokai sumažėję. Negana to, užfiksuotas ir didelis erekcijos funkcijos pagerėjimas, skausmo sumažėjimas.

Kas turėtų naudoti kofermentą Q10?

Pirmiausia, tai kofermentas Q10 labiausiai reikalingas tiems, kurie jaučia nuovargį ir nori padidinti savo energijos lygį. Taip pat jis labai naudingas sergantiems širdies bei kraujagyslių ligomis, kenčiantiems nuo fibromialgijos ar Peyronie ligos.

Kofermentas Q10 naudingas praeityje patyrusiems širdies priepuolį, kadangi tyrimai įrodė, jog ši medžiaga pagerina kairiojo skilvelio funkciją, mažina širdies anginos simptomus bei padeda esant nereguliariam širdies ritmui.

Kofermentas Q10 naudingas kovojantiems su aukštu cholesterolio kiekiu kraujyje. Tai pat jis rekomenduotinas vartoti ir rūkantiems.

Kiek kofermento Q10 reikėtų vartoti?

Moksliniai tyrimai apie kofermento Q10 poveikį leidžia teigti, kad rekomenduojama paros dozė svyruoja nuo 100 iki 300 mg.

Koks kofermento Q10 šalutinis poveikis?

Nors kofermentas Q10 yra laikomas visiškai saugiu vartoti (ypač jei vartojama iki 300 mg per parą), visgi kai kuriems asmenims buvo pastebėtas šalutinis poveikis, pavyzdžiui, nedidelė nemiga, pykinimas, bėrimas, galvos skausmas, svaigimas, rėmuo. Jei žinote, kad šalutinis poveikis pasireiškė būtent nuo kofermento Q10, jo vartojimą nutraukite.

Informacijos šaltiniai

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17644511
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16882678
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10459507
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19821418
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12428181
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23458405
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22532869
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20720560
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19017509
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20010493
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9825179
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12841346

Komentuoti

Komentuoti