Tikriausiai esate girdėję, kad raudonasis vynas gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį. Taip nutinka būtent dėl raudonojo vyno ir kai kurių kitų produktų sudėtyje esančio resveratrolio. Tai augalinis junginys, naudingas sveikatai. Tiesą sakant, jo nauda siejama su daugybe teigiamų poveikių: cholesterolio mažėjimu, smegenų funkcijos apsauga, kraujospūdžio mažinimu (1, 2, 3, 4). Šiame straipsnyje apžvelgsime, kada verta rinktis resveratrolio papildus ir kokią naudą organizmui jie suteikia.
Kas yra resveratrolis?
Kaip jau minėjome, tai augalinis junginys, kuris veikia kaip antioksidantas. Daugiausiai jo randama raudonajame vyne, vynuogėse, kai kuriose uogose ir žemės riešutuose (5, 6). Daugiausiai šio junginio galima rasti vynuogių ir kitų uogų odelėse ar sėklose – visa tai naudojama raudonojo vyno fermentacijai ir praturtina jo sudėtį.
Resveratrolio poveikis buvo daugybę kartų tiriamas įvairiais būdais (5, 7). Nors šio junginio gaunama ir su maistu, tyrimai parodė, kad žmogui reikalinga didesnis jo kiekis (5).
Kraujospūdžio reguliavimas
Antioksidacinės savybės padeda mažinti kraujospūdį ir sustiprinti arterijų sieneles (8, 3). Tai itin naudinga reguliuojant sistolinį kraujospūdį, kuris paprastai didėja su amžiumi – tai lemia arterijų sienelių sąstingis. Didelis sistolinis kraujospūdis didina riziką susirgti įvairiomis širdies ligomis.
Resveratrolio papildai padeda organizmui gaminti daugiau azoto oksido, kuris atpalaiduoja kraujagysles, taigi dėl to sumažėja ir kraujo spaudimas (9).
Cholesterolio mažinimas
Tyrimais nustatyta, kad resveratrolis teigiamai veikia už cholesterolio gamybą atsakingų fermentų poveikį (10). Antioksidanto poveikis mažina blogojo cholesterolio (MTL) oksidaciją, kuri prisideda prie apnašų ant arterijų sienelių kaupimosi (8). Atliekant tyrimus, dalyviai vartojo vynuogių ekstraktą su papildomu resveratrolio kiekiu. Pastebėta, kad per pusę metų jų MTL sumažėjo 4,5 proc., o oksidacija sumažėjo iki 20 proc., palyginti su dalyviais, kurie vartojo paprastą vynuogių ekstraktą arba placebą (11).
Smegenų funkcijos apsauga
Ne vieno tyrimo rezultatai parodė, kad saikingas raudonojo vyno vartojimas gali padėti sumažinti amžiaus lemiamą kongnityvinių funkcijų susilpnėjimą (12, 13, 14). Žinoma, tai nereiškia, kad reikia pulti gerti raudonąjį vyną! Taip nutinka dėl antioksidacinio ir priešuždegiminio resveratrolio poveikio. Jis trukdo baltymų fragmentams, vadinamiems beta amiloidais, sudaryti apnašas, kurios yra Alzheimerio ligos požymiu (12, 15). Be to, resveratrolis padeda sudaryti jungtis, apsaugančias smegenų ląsteles nuo pažeidimų.
Pagalba sergant diabetu
Tyrimais įrodyta, kad resveratrolis padeda sumažinti organizmo jautrumą insulinui ir yra svarbus diabeto komplikacijų prevencijai (16, 17). Šis junginys sustabdo tam tikrą fermentą, kuris paverčia gliukozę į sorbitolį – cukraus alkoholį. Kai diabetu sergančių žmonių organizme susikaupia per daug sorbitolio, jis gali sukelti ląstelėms žalingą oksidacinį stresą (18). Štai keletas resveratrolio privalumų diabetu sergantiems pacientams:
- apsauga nuo oksidacinio streso, kuris sukelia diabeto komplikacijas;
- uždegimo sumažinimas, įskaitant ir lėtinių ligų (taip pat ir diabeto) vystymąsi;
- AMPK aktyvavimas – tai baltymas, padedantis organizmui metabolizuoti gliukozę ir palaikyti žemą cukraus kiekį kraujyje.
Iš tikrųjų, diabetu sergantiems pacientams resveratrolis suteikia daugiau naudos, palyginti su sveikaisiais – tai patvirtino ir tyrimai (19). Tai perspektyvi medžiaga ir mokslininkai prognozuoja, kad ateityje ji bus naudojama ne tik kaip maisto papildas, bet ir efektyviam diabeto ir jo komplikacijų gydymui.
Ar vartoti resveratrolio papildus yra saugu?
Šiuos papildus sveiki žmonės toleruoja labai gerai, o tyrimai neatskleidė jokios jų vartojimo rizikos (20). Vis dėlto reikia pabrėžti, kad šie papildai yra skirti suteikti naudos organizmui, todėl turėtų būti vartojami griežtai laikantis rekomendacijų. Resveratrolio papildai gali sąveikauti su kitais vaistais, tad į tai būtina atsižvelgti.
Visų pirma, šis papildas, vartojamas didelėmis dozėmis stabdo kraujo krešėjimą, tad neturėtų būti vartojamas kartu su vaistais nuo kraujo krešėjimo (pvz., heparinu ar varfarinu) ir kai kuriais skausmą malšinančiais vaistais. Taip pat resveratrolis blokuoja kai kuriuos fermentus, o tai reiškia, kad organizmas gali pasiekti nesaugų lygį, jei šis papildas bus vartojamas kartu su vaistais nuo nerimo ar imunosupresantais. Jei šiuo metu vartojate kuriuos nors iš minėtų vaistų, prieš papildo vartojimą būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.