Daugelio maisto papildų ir natūralių produktų nauda nebuvo įrodyta moksliškai, tad kai kurie jų gali būti visiškai nenaudingi organizmui. Vis dėlto egzistuoja ir keletas išimčių. Tiesą sakant, šios išimtys pasižymi tikrai įspūdingomis savybėmis – maisto produktai veikia tarsi tikri vaistai arba net yra galingesni! Aptarsime 4 natūralius ir sveikatai itin naudingus natūralius maisto papildus, kurie savo poveikiu prilygsta vaistiniams preparatams. Jų vartojimas gali padėti sustiprinti organizmą ir lengviau įveikti kai kuriuos negalavimus.
Berberinas
Paprastojo raugerškio (lot. Berberis vulgaris) uogose yra gausu bioaktyvių medžiagų. Nėra tikslių įrodymų, tačiau šios uogos gali būti vienu galingiausių natūralių maisto papildų Žemėje. Jose esantis berberinas teikia įvairios naudos sveikatai ir itin veiksmingai mažina cukraus kiekį kraujyje1.
Manoma, kad šį poveikį lemia daugybė mechanizmų. Visų pirma, uogos itin sumažina pagaminamos gliukozės kiekį kepenyse ir didina jautrumą insulinui2, 3. Tyrimai rodo, kad vartojant šias uogas, cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti iki panašaus lygio, kaip ir vartojant diabetui gydyti skiriamą vaistą metforminą4. Tyrimo, kuriame dalyvavo 116 tiriamųjų, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu, metu buvo nustatyta, kad nevalgius uogose esančios medžiagos sumažino cukraus kiekį 20 proc., o ilgalaikio cukraus kiekio kraujyje rodiklis (HbA1c) sumažėjo 12 proc.5.
Taip pat berberinas efektyviai pagerino ir kitus sveikatos rodmenis. Nustatyta, kad ši medžiaga mažina trigliceridų kiekį ir kraujospūdį, taip pat ir bendrą blogojo (MTL) cholesterolio kiekį, o taip sumažinama širdies ligų rizika1, 6, 7, 8.
Taip pat buvo įrodyta, kad berberinas turi antibakterinį poveikį ir gali apsaugoti nuo širdies nepakankamumo bei vėžio9, 10, 11. Jei norite išmėginti paprastojo raugerškio maisto papildus, jų galima įsigyti vaistinėse arba internete. Vis dėlto reikia prisiminti, kad berberinas yra itin galinga medžiaga ir turi įvairų biologinį poveikį organizmui. Naudokite šiuos papildus atsargiai ir būtinai pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku, ypač jei šiuo metu vartojate kokius nors vaistus.
Trumpai! Berberinas yra itin galingas maisto papildas, pasižymintis įvairiu poveikiu organizmui. Pavyzdžiui, jis gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir širdies ligų riziką lemiančius veiksnius.
Kurkuminas
Ciberžolė yra populiarus prieskonis, daugeliui pažįstamas iš ryškiai geltono atspalvio. Ji taip pat yra vienas pagrindinių kario ingredientų. Indijoje ciberžolė kaip vaistinis augalas yra naudojama tūkstančius metų. Joje yra gausu kurkumino – galingos medžiagos, kuri pastaraisiais metais yra detaliai tyrinėjama mokslininkų12.
Kurkuminas kovoja su uždegimu molekuliniame lygmenyje: jis blokuoja uždegimo signalinę molekulę, vadinamą NF-kB13, 14. Kurkuminas yra tokia veiksminga medžiaga kaip prieuždegiminiai vaistai, tačiau neturi jokių reikšmingų šalutinių poveikių15, 16. Pavyzdžiui, atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 45 reumatoidiniu artritu sergantys pacientai, nustatyta, kad 500 mg kurkumino per parą dozė buvo veiksmingesnė už vaistą diklofenaką17.
Kurkuminas turi ir kitų organizmui naudingų savybių. Visų pirma, tai galingas antioksidantas, kuris gali pagerinti širdies darbą ir padėti išvengti vėžinių susirgimų18, 19, 20. Tyrimų duomenimis taip pat buvo patvirtinta, kad kurkuminas gali padėti kovoti su depresija. Tiesą sakant, ši medžiaga pasirodė tokia pati veiksminga kaip antidepresantas prozakas21.
Nepaisant savo poveikio, kurkuminas yra prastai absorbuojamas, todėl šį maisto papildą geriausiai vartoti kartu su juodaisiais pipirais – tai padidina kurkumino absorbciją 2000 proc.22. Šie papildai yra lengvai prieinami – jų galima įsigyti vaistinėse arba internetu.
Trumpai! Kurkuminas yra biologiškai aktyvus agentas, randamas ciberžolėje. Tai labai galinga priešuždegiminė medžiaga, padedanti organizmui kovoti su daugeliu ligų.
Raudonųjų ryžių mielių ekstraktas
Statinai – cholesterolį mažinančiu poveikiu pasižyminčių vaistų grupė. Tai vieni dažniausiai pasaulyje skiriamų ir vartojamų vaistų. Jie slopina cholesterolio gamybą kepenyse, todėl cholesterolio kiekis kraujyje efektyviai sumažėja. Įdomu tai, kad fermentuojant gaunamas raudonųjų ryžių mielių ekstraktas gali turėti labai panašų į statinų vaistų poveikį.
Šiame ekstrakte yra nedidelis kiekis monakolino K, kuris yra veiklioji vaisto lovastatino sudedamoji dalis. Remiantis 93 studijomis, raudonųjų ryžių mielių vartojimas sumažino cholesterolio kiekį vidutiniškai 34 mg/dl, blogojo cholesterolio (MTL) – 28 mg/dl, o trigliceridų – 35 mg/dl. Be to, šis maisto papildas padidino gerojo cholesterolio (DTL) kiekį 6 mg/dl24.
Be to, atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 5000 tiriamųjų, patyrusių širdies priepuolius, iš Kinijos išsiaiškinta, kad raudonųjų ryžių mielių ekstraktas sumažino vėlesnę širdies priepuolių riziką 45 proc., o rizika mirti tyrimo laikotarpiu – 33 proc.25.
Vis dėlto reikia atkreipti dėmesį, kad veikliosios medžiagos kiekis maisto papilduose gali skirtis iki 100 kartų, priklausomai nuo gamintojo ir prekės ženklo26.
Trumpai! Raudonųjų ryžių mielėse yra medžiagos, kuri veikia kaip statinų (vaistų skirtų reguliuoti cholesterolio kiekį) veiklioji medžiaga lovastatinas. Dėl to tokie papildai gali veiksmingai mažinti cholesterolio kiekį ir širdies priepuolių riziką bei žmonių, kurie jau serga širdies ligomis, mirtingumą.
Česnakai
Česnakų įtraukimas į šį sąrašą tikriausiai nieko nestebina – visi žino, kad ši prieskoninė daržovė, populiari visame pasaulyje, turi daug naudingų savybių. Yra duomenų, kad česnakas kaip vaistinis augalas buvo naudojamas jau prieš tūkstančius metų, senosiose graikų ir romėnų civilizacijose28.
Pagrindinį česnako poveikį lemia vienas iš jame esančių junginių – alicinas, kuris yra labai naudingas širdies sveikatai29. Tyrimai rodo, kad česnakų vartojimas gali sumažinti bendrą ir blogojo cholesterolio (MTL) kiekį vidutiniškai 10-15 proc.30, 31, 32. Česnakų ekstraktas gali gerokai sumažinti kraujo spaudimą, kuris yra pagrindiniu širdies priepuolių, insultų, inkstų ligų ir ankstyvos mirties rizikos veiksniu33, 34.
Pacientams, kurie kenčia nuo padidėjusio kraujospūdžio, česnako maisto papildai gali padėti sumažinti sistolinį kraujo spaudimą (didžiausią rodmenį) 8,4 mm Hg, o diastolinį – 7,3 mm HG35. Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 210 tiriamųjų su padidėjusiu kraujospūdžiu, česnako ekstrakto poveikis reguliuojant kraujospūdį pasirodė efektyvesnis, nei tam skiriamas vaistas atenololis36.
Česnakai taip pat stiprina imuninę funkciją ir padeda organizmui kovoti su peršalimo ligomis. Tyrimų metu nustatyta, kad peršalimų skaičius vartojant česnakus sumažėjo iki 63 proc., o peršalimo simptomų trukmė sumažėjo vidutiniškai apie 70 proc. – tai atitinka susirgimo trukmės mažėjimą maždaug nuo 5 iki 1,5 dienos37.
Česnako maisto papildų galima įsigyti vaistinėse, parduotuvėse arba internetu.
Trumpai! Česnakai pasižymi itin plačiu biologiniu poveikiu. Jie gali sumažinti kraujo spaudimą, sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje ir efektyviai padeda kovoti su peršalimu užtikrindami stiprų organizmo imuninį atsaką.
Svarbu žinoti
Maisto papildai, kaip matote, gali būti itin veiksmingi. Vis dėlto reikia prisiminti, kad maisto papildai niekada negali būti vartojami kaip maisto pakaitalas, o mankšta ir geras miegas visada yra itin svarbu.
Minėti maisto papildai gali padėti, jei ieškote, kaip papildyti savo mitybą ir įveikti tam tikras sveikatos problemas natūraliais būdais. Atminkite, kad aprašyti maisto papildai yra itin galingi, todėl turėtų būti vartojami atsargiai ir laikantis gydytojo rekomendacijų.
Jei turite sveikatos sutrikimų arba vartojate vaistus, prieš vartodami vieną iš aprašytų maisto papildų, būtinai pasitarkite su savo gydytoju.
Komentuoti