Neteko girdėti šio pavadinimo? Berberinas yra natūraliai daugelyje augalų randamas junginys. Tyrimai rodo, kad ši medžiaga gali padėti subalansuoti svorį, pagerinti cukraus kiekio kraujyje kontrolę, apsaugoti nuo kai kurių lėtinių ligų. Berberinas gali būti vartojamas kaip maisto papildas ir pasižymi įvairiapuse nauda sveikatai. Kviečiame skaityti ir daugiau sužinoti apie šį galingą augalinį preparatą.
Berberinas yra biologiškai aktyvus junginys, išgaunamas iš kelių skirtingų augalų (1). Jis priskiriamas alkaloidų klasei ir dėl geltonos spalvos dažnai naudojamas kaip dažiklis. Ilgą laiką berberinas įvairiems negalavimams gydyti buvo naudojamas tradicinėje kinų medicinoje (1). Jo įspūdingą naudą sveikatai patvirtino ir šiuolaikinis mokslas (2).
Berberino poveikis
Siekiant išsiaiškinti berberino poveikį, buvo atlikta šimtai įvairių tyrimų. Remiantis tyrimų su gyvūnais metu gautais rezultatais (3, 4), vienas iš pagrindinių berberino veikimo mechanizmų yra fermento, vadinamo aktyvuota baltymų kinaze, suaktyvinimas ląstelėse. Šis fermentas vaidina pagrindinį vaidmenį reguliuojant medžiagų apykaitą ir energijos lygį, jo randama viso kūno ląstelėse (5, 6). Berberinas taip pat veikia įvairias kitas molekules ląstelėse, o tai gali padėti apsisaugoti nuo įvairių lėtinių ligų (7). Detaliau aptarkime, kuo organizmui gali būti naudingi berberino maisto papildai.
Berberinas cukraus kiekio kraujyje reguliavimui
Daugelis tyrimų rodo, kad berberinas gali gerokai sumažinti cukraus kiekį kraujyje asmenims, sergantiems II tipo cukriniu diabetu (8). Nustatyta, kad ši medžiaga veikia naudojant kelis skirtingus mechanizmus ir gali padėti (9, 10):
- sumažinti atsparumą insulinui, todėl cukraus kiekį kraujyje mažinantis hormonas insulinas tampa veiksmingesnis;
- padidinti glikolizę, taip padedant organizmui skaidyti cukrų ląstelėse;
- sumažinti cukraus gamybą kepenyse;
- sulėtinti angliavandenių skaidymąsi žarnyne;
- padidinti naudingų bakterijų skaičių žarnyne.
2008 m. atliktame tyrime dalyvavo 116 diabetu sergančių žmonių. Jie vartojo po 1 g berberino per dieną ir nustatyta, kad cukraus kiekis jų kraujyje nevalgius sumažėjo 20 % (11). Papildo vartojimas taip pat sumažino hemoglobino A1c (HbA1c), ilgalaikės cukraus kiekio kraujyje kontrolės žymenį, 12 % ir pagerino lipidų, tokių kaip cholesterolis ir trigliceridai, kiekį kraujyje (11).
Remiantis senesne 14 tyrimų apžvalga, berberinas gali būti toks pat veiksmingas kaip tam tikri vaistai nuo diabeto, įskaitant metforminą, glipizidą ir roziglitazoną (12). Jis labai gerai veikia keičiant gyvenimo būdą, taip pat turi papildomą poveikį, kai vartojamas kartu su kitais cukraus kiekį kraujyje mažinančiais vaistais (13).
Berberinas svorio kontrolei
Berberinas taip pat gali būti veiksmingas metant svorį. 12 savaičių trukusio tyrimo, kuriame dalyvavo nutukę žmonės, metu nustatyta, kad vartojant 500 miligramų (mg) berberino tris kartus per dieną, tiriamųjų svoris sumažėjo vidutiniškai apie 5 svarus. Dalyviai taip pat prarado 3,6 % savo kūno riebalų (14).
Kitoje 12 tyrimų apžvalgoje nustatyta, kad berberino papildai gerokai sumažino kūno svorį, kūno masės indeksą ir pilvo riebalų kiekį. Taip pat pastebėtas ir C reaktyvaus baltymo, kuris yra uždegimo žymuo, kiekio sumažėjimas (15). Tyrimų metu pastebėta, kad berberinas taip pat slopina riebalų ląstelių augimą molekuliniu lygmeniu, o tai gali padėti sumažinti svorį (16). Vis dėlto išsamiau analizuojant berberino poveikį svorio kontrolei reikia atlikti išsamesnius tyrimus.
Cholesterolio kiekio mažinimas
Širdies ligos šiuo metu yra dažniausia mirties priežastis visame pasaulyje (17). Su širdies rizika yra susiję daugelis kraujo rodiklių, kuriuos berberinas gali padėti pagerinti (18):
- sumažinti bendrojo cholesterolio kiekį;
- sumažinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį;
- sumažinti trigliceridų kiekį kraujyje;
- padidinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį.
Tyrimais buvo įrodyta, kad berberino vartojimas sumažina apolipoproteino B kiekį 13-15 %, o tai yra svarbus širdies ligų rizikos veiksnys (19, 20). Remiantis kai kuriais tyrimais, berberinas veikia slopindamas fermentą, vadinamą PCSK9. Dėl to iš kraujotakos pasišalina daugiau MTL cholesterolio (21). Atsižvelgiant į teigiamą poveikį visiems šiems rizikos veiksniams, galima teigti, kad berberinas gali sumažinti širdies ligų riziką, tačiau tikslesniems rezultatams reikia atlikti daugiau tyrimų.
Kaip vartoti berberino papildus?
Daugelyje tyrimų buvo naudojamos 500-1500 mg dozės per dieną. Berberino papildus rekomenduojama vartoti po 500 mg tris kartus per dieną prieš valgį (iš viso 1500 mg per dieną). Jei turite sveikatos problemų arba vartojate kokius nors vaistus, prieš vartojant berberiną, rekomenduojama pasitarti su gydytoju. Tai ypač svarbu, jei šiuo metu vartojate cukraus kiekį kraujyje mažinančius vaistus.
Apskritai, berberinas pasižymi išskirtiniu saugos profiliu. Pagrindinis šalutinis poveikis yra susijęs su virškinimu: yra keletas pranešimų apie viduriavimą, vidurių užkietėjimą ir pilvo pūtimą (22). Rimtesnių šalutinių poveikių dėl papildo vartojimo ar perdozavimo nepastebėta.
Apibendrinant reikia pastebėti, kad berberino maisto papildai yra natūralios kilmės ir pasižymi įvairiapusiu teigiamu poveikiu sveikatai. Tai gamtos galia, kuria galite pasinaudoti.