fbpx
Sveikata A-Ž

Kas yra lobelija ir kur ją naudoti?

Lobelijų arbata
Lobelijos sudėtyje esantys skirtingi alkaloidai užtikrinana gydomąjį poveikį.

Jei mėgstate gėles ir domitės augalais, tai tuomet puikiai žinote, kas yra lobelija, galbūt net auginate jas. O nežinantiems paaiškiname, jog lobelija yra žydintis augalas, šimtmečius naudotas kaip vaistažolė. Nors dažniausiai naudojama Lobelia inflata, lietuviškai – pūstažiedė lobelija, bet sveikatai, teigiama, naudingos gali būti kelios rūšys.

Tyrimai atskleidžia, jog pūstažiedė lobelija gali padėti sergant astma, depresija ar kitomis ligomis. Visgi didelės dozės gali būti toksiškos ir sukelti sunkų šalutinį poveikį.

Straipsnyje išsamiai aptarsime lobelijų naudą, vartojimo rekomendacijas ir galimą šalutinį poveikį.

Kas yra lobelija?

Lobelija yra žydinčių augalų grupė, kilusi iš Šiaurės Amerikos.

Lobelijų yra šimtai rūšių, įskaitant ir jau minėtą pūstažiedę, turinčią aukštus stiebus, ilgus lapus ir mažyčius violetinius žiedelius ).

Vietos amerikiečiai Naujosios Anglijos regione šimtmečius naudojo pūstažiedę lobeliją medicinoje, pavyzdžiui, norint sukelti vėmimą, gydyti astmą, raumenų sutrikimus . Tiesa, ši lobelija ir toliau naudojama medicinoje. Tyrimai atskleidžia, jog jos pagrindinis aktyvusis junginys lobelinas gali apsaugoti nuo depresijos, padėti gydyti priklausomybę nuo narkotikų, gerinti atmintį bei koncentraciją.

Paprastai lobelija vartojama džiovinta – iš jos ruošiama arbata, taip pat iš lobelijos gaminamos kapsulės, tabletės, skystieji ekstraktai. Žiedai, lapai ir sėklos naudojami įvairiems preparatams.

Šaltiniai:

Lobelija gali būti naudinga sveikatai

Lobelijose yra keletas skirtingų alkaloidų, užtikrinančių gydomąjį ar kitokį poveikį. Gerai žinomi alkaloidai: kofeinas, nikotinas, morfinas. Žinomiausias pūstažiedės lobelijos alkaloidas yra lobelinas, galintis apsaugoti nuo tam tikrų negalavimų. Nors tam patvirtinti dar reikia daugiau tyrimų.

Šaltinis:

https://www.researchgate.net/publication/228690048_History_Chemistry_and_Biology_of_Alkaloids_from_Lobelia_inflata

Astma ir kiti kvėpavimo sistemos sutrikimai

Astmos gydymas
Lobelija gali būti naudojama gydyti astmos priepuolių simptomus.

Lobelija kartais naudojama kartu su įprastais vaistais, siekiant padėti gydyti astmos priepuolių simptomus, pavyzdžiui, švokštimą, nekontroliuojamą kosulį, spaudimo jausmą krūtinėje. Anot šaltinio, lobelija gali atpalaiduoti kvėpavimo takus, palengvinti kvėpavimą, iš plaučių išvalyti gleives.

Lobelija taip pat naudojama kaip priemonė, galinti palengvinti pneumonijos ir bronchito simptomus. Tai ligos, kurios, be kitų simptomų, taip pat sukelia kosulį bei pasunkėjusį kvėpavimą ().

Nors natūraliosios medicinos gydytojai dažnai rekomenduoja lobeliją astmai ir panašiems susirgimams gydyti, visgi tyrimų, kuriais būtų nagrinėjamas lobelijos poveikis žmogus kvėpavimo takų ligoms, neatlikta.

Tačiau viename tyrime su gyvūnais nustatyta, jog injekcijos su lobelinu pelėms padėjo kovoti su plaučių pažeidimais, užkirsdamos kelią uždegiminių baltymų gamybai ir patinimui.

Taigi, nors išvados ir daug žadančios, bet reikalingi tyrimai su žmonėmis.

Šaltiniai:

Depresija

Lobelijose esantys junginiai taip pat gali padėti apsisaugoti nuo nuotaikos sutrikimų, įskaitant ir depresiją. Anot šaltinių lobelinas gali blokuoti tam tikrus smegenų receptorius, vaidinančius reikšmingą vaidmenį depresijos atsiradimo kontekste.

Vienas tyrimas su pelėmis parodė, jog lobelinas žymiai sumažino depresyvų elgesį bei streso hormonų kiekį kraujyje. O kitas tyrimas su pelėmis atskleidė, jog šis junginys gali sustiprinti įprastų antidepresantų poveikį.

Visgi norint geriau suprasti, kaip lobelija veikia depresiją, reikalingi tyrimai su žmonėmis. Šiuo metu lobelija negali būti rekomenduojama kaip alternatyva įprastam depresijos gydymui antidepresantais.

Šaltiniai:

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADHD)

Lobelija gali padėti valdyti ADHD, mat lobelinas gali palengvinti tam tikrus simptomus, įskaitant hiperaktyvumą, sunkų susikaupimą. Ši medžiaga gerina dopamino išsiskyrimą ir įsisavinimą smegenyse.

Viename tyrime dalyvavo ADHD turintys devyni suaugusieji. Nustatyta, jog vartojant po 30 mg lobelino per dieną visą savaitę pagerėjo atmintis. Tačiau šie rezultatai visgi nebuvo reikšmingi.

Būtina atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis.

Šaltiniai:

Piktnaudžiavimas narkotikais

Buvo ištirtas lobelijos, kaip galimo priklausomybės nuo narkotikų gydymo, poveikis. Kadangi organizmui lobelinas daro panašų poveikį kaip ir nikotinas, tai jis ilgą laiką buvo laikomas galimu įrankiu, padedančiu žmonėms mesti rūkyti.

Kai kurie tyrimai rodo, jog lobelinas gali būti naudingas kitoms priklausomybės rūšims gydyti, kadangi gali sąveikauti su smegenų receptoriais, atsakingais už tam tikrų neurotransmiterių išsiskyrimą.

Viename tyrime buvo tiriamos nuo heroino priklausomos žiurkės. Nustatyta, jog tam tikros lobelino injekcijos sumažino jų heroino poreikį.

Nors preliminarūs tyrimai ir žada daug, tačiau tyrimų šioje srityje vis vien stokojama. Tad lobelija negali būti rekomenduojama kaip veiksmingas bet kokios priklausomybės gydymo būdas.

Šaltinis:

Antioksidantų galia

Įrodyta, jog kai kuriose lobelijose esantys junginiai veikia kaip antioksidantai. O antioksidantai yra su laisvaisiais radikalais kovojantys junginiai. Tai – reaktyviosios molekulės, galinčios pažeisti kūno ląsteles ir padidinti riziką susirgti tokiomis ligomis kai vėžys ar širdies ligos.

Vieno tyrimo metu nustatyta, jog, be pagalbos kovojant su laisvaisiais radikalais, lobelinas naudingas ir smegenų ligoms. Taigi, šis junginys gali atlikti reikšmingą vaidmenį kovojant su ligomis, kurių atsiradimą sąlygojo laisvieji radikalai ir kurios veikia smegenis, pavyzdžiui, Parkinsono liga. Tačiau ir šiame kontekste reikia atlikti daugiau tyrimų.

Šaltiniai:

Dozavimas, šalutinis poveikis ir saugumas

Kadangi lobelijos tyrimų nėra daug, tai nėra ir nustatytų standartizuotų dozių ar rekomendacijų.

Viename suaugusiųjų, turinčių ADHD, tyrime teigiama, jog saugu vartoti iki 30 mg lobelino per dieną tabletėmis.

Nepaisant to, kai kurie šalutiniai reiškiniai pasireiškia, tai gali būti pykinimas, kartokas skonis burnoje, burnos tirpimas, širdies aritmija, padidėjęs kraujospūdis. Be to, yra žinoma, jog lobelija sukelia vėmimą, o vartojama labai didelėmis dozėmis gali būti nuodinga, net mirtina.

Vaikai, asmenys, vartojantys tam tikrus vaistus, nėščiosios ar krūtimi maitinančios moterys turėtų vengti lobelijos ir iš jos pagamintų produktų, nes trūksta tyrimų, susijusių su dozavimu ir saugiu vartojimu.

Jei Jus domina lobelijos preparatai, prieš pradėdami juos vartoti pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku, galbūt net patyrusiu žolininku.

Šaltiniai:

Pabaigai…

Paaiškėjo, jog lobelija yra augalas, jau nuo seno naudojamas medicinos tikslais. Yra tyrimų, rodančių, jog aktyvusis augalo junginys lobelinas gali padėti gydyti astmą, depresiją, ADHD ar piktnaudžiavimą narkotikais. Tačiau reikia pridurti, jog labai stokojama tyrimų šiame kontekste būtent su žmonėmis. Jų labai nedaug. O tirti svarbu, nes vartojama didelėmis dozėmis lobelija gali ne tik sukelti šalutinį poveikį, bet net būti mirtina. Kadangi tyrimų nėra daug, rekomenduojama vengti vartoti lobeliją ir iš jos pagamintus preparatus.

 

 

 

Komentuoti

Komentuoti