fbpx
Maisto papildai

Tikrasis Margainis: nauda pagrįsta moksliniais tyrimais

Margainis
Tikrasis margainis vartojamas kaip maisto papildas yra naudingas kepenų valymui ir kepenų darbui pagelbėti.

Tikrasis margainis – tai natūralus preparatas, gaminamas iš to paties pavadinimo augalo (lot. Silybum marianum). Šį dygliuotą augalą galima atpažinti iš savitos išvaizdos purpurinių žiedų ir balkšvų dėmių ant lapų – gyvuoja legenda, kad tai Mergelės Marijos pieno lašai.

Tikrasis margainis turi daug naudingų savybių, jo ekstrakte gausu silimarino (65-80 proc.), kuris gausus antioksidantų, pasižymi antivirusinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis (1, 2, 3). Tradiciškai tikrojo margainio preparatai yra naudojami kepenų ir tulžies sutrikimams lengvinti, motinos pieno gamybai skatinti, ir kepenų apsaugai nuo žalingo alkoholio ir kitų medžiagų poveikio. Kviečiame sužinoti, kodėl verta rinktis tikrojo margainio preparatus.

Margainis kepenims

Margainis kepenys
Margainis gali veiksmingai padėti kovoti su kepenų ligomis.

Reguliariai vartojant tikrojo margainio ekstraktą, pastebima nauda pacientams, turintiems įvairių kepenų pažeidimų, pavyzdžiui, kepenų cirozę, kepenų suriebėjimą, hepatitą (5, 6). Šis natūralus preparatas apsaugo kepenis nuo toksinų, tokių kaip amoksinas, kuris randamas grybuose ir prarijus gali būti mirtinas (7, 8), o taip pat mažina uždegiminius kepenų procesus ir pažeidimus (9).

Tyrimais nustatyta, kad tikrojo margainio ekstrakte esančios medžiagos metabolizuoja toksiškas medžiagas ir net gali pailginti kepenų ciroze dėl alkoholizmo sergančių pacientų gyvenimo trukmę (4).

Apsauga nuo senatvinių smegenų funkcijos sutrikimų

Tradiciškai tikrojo margainio preparatai yra naudojami neurologinėms, Alzheimerio ir Parkinsono ligoms gydyti jau daugiau nei du tūkstančius metų (10). Priešuždegiminės ir antioksidacinės savybės veikia kaip neuroprotekcinis mechanizmas (11, 12), tai įrodyta su gyvūnais atliktų bandymų metu (13) – pastebėta, kad sumažėjo amiloido plokštelių skaičius gyvūnų, sergančių Alzheimerio liga, smegenyse (14, 15, 16). Šios plokštelės yra lipnios baltymų sankaupos, kurios kaupiasi tarp nervų ląstelių organizmui senstant, o sergančių Alzheimerio liga smegenys jų pastebima labai daug.

Tvirtesni kaulai

Margainis kaulams
Margainio maisto papildai padeda kovoti su kaulų trapumu.

Eksperimentinių tyrimų su gyvūnais metu įrodyta, kad tikrojo margainio ekstraktas skatina kaulų mineralizaciją (17, 18). Tai itin vertinga silpnus ir trapius kaulus turintiems pacientams, kenčiantiems nuo osteoporozės. Ši liga vystosi ilgesnį laiką, yra būdinga menopauzę išgyvenusioms moterims, todėl mokslininkai rekomenduoja vartoti tikrojo margainio preparatus kaip kaulų trapumo prevencijai (19).

Skatina motinos pieno gamybą

Tikrojo margainio poveikis itin naudingas žindančioms mamytėms – vaistažolėje esančios medžiagos veikia prolaktino hormoną, kuris atsakingas už pieno gamybą. Tyrimai dar nėra itin išsamūs, tačiau atsitiktinės imties analizė patvirtino, kad 420 mg silimarino kasdien vartojusių motinų organizmai pagamino iki 64 proc. daugiau pieno (25).

Margainis aknės gydymui

Spuogai – lėtinė uždegiminė odos liga, kuri gali stipriai pakenkti išvaizdai ir palikti randus. Įveikti šią nemalonią problemą padeda antioksidacinis ir priešuždegiminis tikrojo margainio poveikis (26). Tyrimo metu nustatyta, kad per 8 savaites, vartojant 210 mg silimarino, spuoguotumas sumažėjo 53 proc. (27) – tai išties suteikia vilties kenčiantiems nuo šios išvaizdai ir pasitikėjimui savimi kenkiančios problemos.

Ar tikrojo margainio preparatus vartoti saugu?

Visi tikrojo margainio produktai, vartojami per burną yra visiškai saugūs (28), o tyrimų metu lengvą šalutinį poveikį patyrė tik apie 1 proc. tiriamųjų. Šis poveikis dažniausiai pasireiškė virškinimo sutrikimu, viduriavimu, pykinimu ar pilvo pūtimu.

Tikrojo margainio patariama vengti tik nėščiosioms, augalui alergiškiems žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, turintiems hormonų disbalansą (įskaitant ir kai kurias krūties vėžio rūšis). Jei nepriklausote nei vienai iš šių grupių, galite mėgautis neįtikėtina šio augalo teikiama nauda organizmui.