fbpx
Sveikata A-Ž

10 būdų, kaip išsivaduoti nuo pykčio?

Pykčio kotrolė
Pyktis, agresija kėsinasi į mūsų sveikatą visą gyvenimą, bet džiugu, kad pyktį galime kontroliuoti

Daugelį šiandien lydi stresas, o dėl jo kylantis pyktis kartais atrodo normali reakcija, bet ilgalaikis susierzinimas žmogui neabejotinai yra žalingas. Ne paslaptis, kad jis gali neigiamai paveikti tiek asmeninius, tiek ir profesinius santykius, taip pat tai daro įtaką savijautai. Nuolatinis stresas, nusivylimas ir juos lydintis pyktis gali sukelti fizines bei emocines reakcijas, įskaitant nerimą bei aukštą kraujospūdį. Gera žinia ta, kad galite išmokti konstruktyviai valdyti savo pyktį. Viename 2010 metais atliktame tyrime nustatyta, jog gebėjimas valdyti ir sveikai išreikšti pyktį gali net sumažinti širdies ligų tikimybę.

Giliai kvėpuokite

Užplūdus pykčiui labai lengva pamiršti taisyklingą, raminantį kvėpavimą. Pykčio metu kvėpavimas dažnai būna būtent toks, koks dar labiau palaiko kovingumą ir ryžtą. Norėdami kovoti su pykčiu pabandykite kontroliuoti savo kvėpavimą, susikoncentruokite į tai, kvėpuokite lėtai, pilvu, ne krūtine. Tai leis kūnui greitai nusiraminti.

Galite atlikti šį pratimą:

  • raskite kėdę ar kitą vietą, kur galėsite patogiai atsisėsti, leisdami kaklui ir pečiams visiškai atsipalaiduoti;
  • įkvėpkite pro nosį, giliai, atkreipkite dėmesį, kad kvėpuojama būtų per pilvą, ne krūtinę;
  • iškvėpkite per burną.

Pratimą atlikite 3 kartus per dieną, skirdami tam po 5–10 minučių arba pagal poreikį.

Kartokite raminančius žodžius

Mintyse kartojami žodžiai gali padėti nusiraminti ir atsikratyti pykčio.

Tai savotiška mantra. Kartokite raminančias frazes – taip bus lengviau išreikšti sunkias emocijas, įskaitant ir pyktį bei nusivylimą.

Kai užvaldys emocijos, pabandykite lėtai kartoti tokias frazes kaip „Ramiai“, „Viskas bus gerai“ ar pan. Galite tai daryti garsiai, galite tyliai kvėpavimo metu arba tiesiog mintyse.

Telefone išsisaugokite frazių sąrašą, kad galėtumėte greitai prisiminti jas užvaldžius stresui, pavyzdžiui, projekto pristatymo metu, prieš svarbų susitikimą, egzaminą ar pan.

Išbandykite vizualizaciją

Vėluojant skrydžiui, sutrikus darbui, artėjant svarbiam pokalbiui ar kitose stresinėse situacijose susiraskite ramią vietą, kurioje akimirksniu pasijusite kur kas geriau.

Galimas ir kitoks variantas. Kai jaučiate kylant pyktį, atsiduriate stresinėje situacijoje, pabandykite pasitelkę vaizduotę mintyse nupiešti vaizdą, raminantį ir kūną, ir smegenis:

  • Pagalvokite apie realią ar įsivaizduojamą vietą, kuri ramina, leidžia jaustis laimingu ir saugiu. Gal tai kalnai, o gal egzotiškas paplūdimys?
  • Susitelkite į jutimines detales, įsivaizduodami save ten. Kokie vyrauja kvapai, garsai?
  • Kvėpuokite taisyklingai, giliai, visą laiką galvodami apie šį vaizdą, kol pasijusite ramiai, nerimas Jus apleis.

Sąmoningas fizinis aktyvumas

Sąmoningas judėjimas, kūno mankšta, pavyzdžiui, užsiimant joga ar raminančiais, atpalaiduojančiais pratimais gali gerokai atpalaiduoti raumenų įtampą. Susidūrę su stresu, apimti pykčio pabandykite pasivaikščioti, gal net pašokti – tai gali padėti efektyviai atsikratyti streso ir drauge pykčio.

Išreikškite savo nusivylimą

Pykčio atsikratymas
Užsidaryti ir paslėpti pyktį tikrai nereikia, patirtomis emocijomis pravartu pasidalinti su artimu žmogumi.

Pykčio protrūkis neduos jokios naudos, tačiau tai nereiškia, kad po blogos dienos negalite išreikšti savo jausmų draugui ar šeimos nariams. Tinkamai išreikštas pyktis yra geriau, nei jo laikymas viduje ar stiprus protrūkis.

Pasitelkite humorą

Pasitelkę humorą pykčio metu galite padėti išlaikyti balansą. Tai nereiškia, kad turėtumėte tiesiog pasijuokti ir savo problemų, bet per humorą į jas galite žvelgti lengviau.

Kai kitą kartą pajusite įniršį, įsivaizduokite, kaip tai atrodo iš šalies pašaliniam asmeniui. Ar jiems tai gali kelti juoką? Nevertindami savo pykčio priepuolio per daug rimtai turėsite daugiau galimybių suprasti, kad visumoje Jūsų pykčio priežastis galbūt tėra tik smulkmena. Užvaldžius įniršiui jo priežastis dažnai atrodo tarsi pasaulio pabaiga, bet dažnu atveju taip tikrai nėra.

Pakeiskite aplinką

Skirkite sau pertrauką, galite pasiimti asmenį iš artimiausios aplinkos ir drauge atsiriboti nuo pykčio šaltinio. Pavyzdžiui, jei namuose netvarka ir tai jus labai slegia, išeikite pasivaikščioti, pasivažinėkite dviračiu. Pamatysite, grįžę būsite kur kas palankiau nusiteikę netvarkos atžvilgiu ir mieliau imsitės tvarkymosi darbų.

Raskite alternatyvas

Pavyzdžiui, jei kasdienė Jūsų kelionė į darbą virsta įniršio ir nusivylimo kamuoliu, bandykite rasti alternatyvų kelią arba anksčiau išvykite, kad nepatektumėte į spūstis. Gal galite atvykti kiek vėliau ir išvykti vėliau? Tikslas yra rasti pyktį keliančius dalykus, o juos identifikavus ieškoti alternatyvių kelių, kad juos pašalintumėte.

Susikoncentruokite į tai, ką vertinate

Kartais gyvenant nuolatinėje įtampoje, patiriant daug streso pyktis, nepasitenkinimas gali atrodyti kaip natūralus dalykas. Atsiranda tikėjimas, jog nei ilgalaikėje, nei trumpalaikėje perspektyvoje niekas nepadės. Tačiau tuomet verta pabandyti sutelkti į dalykus, kurie Jums sekasi gerai. Tokių tikrai per dieną rasite mažiausiai vieną. Na, o jei visgi nepavyktų, tuomet galvokite apie tai, jog galėjo būti dar blogiau.

Ieškokite pagalbos

Visiškai normalu ir sveika yra kartas nuo karto pykti. Bet jei negalite atsikratyti blogos nuotaikos, nuolat jaučiatės užvaldyti pykčio, galite laiku paprašyti pagalbos.

Jei Jūsų pyktis turi įtakos santykiams, gerovei, pokalbis su kvalifikuotu terapeutu gali padėti išsiaiškinti Jūsų pykčio šaltinius ir padėti rasti geriausius susidorojimo su pykčiu įrankius.