fbpx
Sveikata A-Ž

Chromo pikolinatas: kokie jo pranašumai?

Chromas maisto papildas

Chromo pikolinatas yra tokia chromo forma, kurią galima rasti papilduose. Teigiama, jog šie produktai gali pagerinti medžiagų apykaitą ir padėti kontroliuoti svorį. Šiame straipsnyje aptarsime keletą galimų chromo pikolinato privalumų ir padėsime apsispręsti, ar verta išbandyti šį papildą.

Kas yra chromo pikolinatas?

Chromas yra mineralas, labai reikšmingas normaliai angliavandenių, baltymų ir riebalų apykaitai. Jis kuris turi kelias formas, pavyzdžiui, pramonėje naudojama gamybiniams tikslams skirta jo forma, kuri vartoti netinkama, o saugioji forma yra natūraliai randama daugelyje maisto produktų (Šaltinis).

Nors kai kurie tyrėjai nusiteikę skeptiškai ir abejoja, ar šis mineralas tikrai reikalingas, visgi jis atlieka keletą reikšmingų funkcijų organizme (Šaltinis). Pavyzdžiui, jis yra dalis chromodulinu vadinamos molekulės, padedančios insulino hormonui atlikti savo funkcijas (Šaltinis, šaltinis). Insuliną išskiria kasa ir jis yra labai svarbus, nes jo esminė funkcija – reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.

Įdomu tai, kad chromo absorbcija žarnyne yra itin maža (Šaltinis). Bet chromo pikolinatas yra pakaitinė chromo forma, kuri absorbuojama kur kas geriau. Būtent todėl jis ir yra dažniausiai sutinkamas maisto papilduose (šaltinis, šaltinis).

Gali pagerinti cukraus kiekį kraujyje

Chromas reguliuoti cukraus kiekį kraujyje
Chromo papildų vartojimas gali pagerinti cukraus kiekį kraujyje sergantiems diabetu

Insulinas atsakingas už cukraus transportavimą į ląsteles. Sergantiems cukriniu diabetu kyla problemų dėl normalios organizmo reakcijos į insuliną. Keli tyrimai parodė, kad chromo papildų vartojimas gali pagerinti cukraus kiekį kraujyje sergantiems diabetu (Šaltinis, šaltinis). Anot šaltinio, vieno tyrimo metu nustatyta, jog 16 savaičių vartotas chromas galėjo sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir pagerinti organizmo reakciją į insuliną. Kiti tyrimai taip pat atskleidė, jog turintys padidėjusį cukraus kiekį kraujyje ir mažesnį jautrumą insulinui geriau reaguoja į chromo papildus (Šaltinis, šaltinis).

Verta paminėti ir didelį tyrimą, kuriame dalyvavo net per 62 tūkst. suaugusiųjų. Paaiškėjo, kad diabeto tikimybė buvo 27 proc. mažesnė tiems, kurie vartojo maisto papildus su chromu (Šaltinis).

Chromas sumažinti alkio jausmą

Dauguma bandžiusių mesti svorį yra pažįstami su alkio jausmu. Norintys sulieknėti domisi maistu, papildais bei vaistais, galinčiais padėti kovoti su alkiu. Keletas tyrimų atskleidė, jog chromo pikolinatas gali būti naudingas šiame kontekste. Atliekant 8 savaičių tyrimą nustatyta, jog 1 000 mikrogramų chromo (chromo pikolinato pavidalu) sumažino sveikų antsvorio turinčių moterų maisto vartojimo rodiklius ir alkio jausmą (Šaltinis).

Buvo tirti ir valgymo sutrikimų turintys ar depresija sergantys asmenys. 8 savaičių trukmės tyrime dalyvavo 113 depresija sergančių asmenų. Jiems buvo skirta po 600 mikrogramų chromo pikolinato arba placebo per parą. Paaiškėjo, jog palyginti su placebu, alkis ir potraukis maistui sumažėjo vartojant chromo pikolinato papildus (Šaltinis). O vieno nedidelio tyrimo metu nustatyta galima nauda žmonėms, kenčiantiems nuo besaikio valgymo sutrikimo.

Chromas padeda mesti svorį?

Dėl chromo vaidmens maistinių medžiagų apykaitoje ir galimo poveikio valgymo ypatumams, keliuose tyrimuose atskleista, ar jis veiksmingas metant svorį. Vienoje didelėje analizėje apžvelgti 9 skirtingi tyrimai, įskaitant ir 622 turinčius antsvorio ar nutukusius asmenis, siekiant susidaryti išsamų vaizdą, ar šis mineralas naudingas, norint numesti svorio. Tyrimuose pasirinktos iki 1 000 mikrogramų per parą siekiančios chromo pikolinato dozės. Nustatyta, jog chromo pikolinatas turintiems antsvorio ar nutukusiems asmenims padėjo numesti itin mažą svorio dalį po 12–16 savaičių vartojimo. Visgi tyrėjai priėjo prie išvados, jog toks svorio metimo poveikis yra abejotinas ir papildo veiksmingumas nėra visiškai aiškus (Šaltinis). Panaši išvada gauta ir kitoje išsamioje chromo ir svorio metimo sąsajų tyrimo analizėje (Šaltinis).

Maisto šaltiniai

Chromas maisteNors chromo pikolinatas paprastai randamas maisto papilduose, daugelyje maisto produktų yra mineralinio chromo. Bet reikia pažymėti, jog žemės ūkio ir gamybos procesai turi įtakos chromo kiekiui maisto produktuose (Šaltinis). Tai lemia, kad tikrasis chromo kiekis konkrečiame produkte gali skirtis, patikimų ir tikslių duomenų nėra. Ir nors daugelyje maisto produktų yra šio mineralo, jo kiekiai paprastai būna labai maži (Šaltinis).

Bet nepaisant chromo kiekio daugelyje maisto produktų neapibrėžtumo ir nedidelių jo kiekių, chromo trūkumas pasireiškia retai (Šaltinis).

Labai geri chromo šaltiniai yra mėsa, viso grūdo produktai, kai kurie vaisiai bei daržovės (Šaltinis, šaltinis). Kai kurių tyrimų duomenimis, daug chromo yra brokoliuose, apelsinuose, obuoliuose (Šaltinis, šaltinis). Apskritai subalansuota mitybai, kurioje yra įvairių mažai perdirbtų maisto produktų, gali padėti patenkinti chromo poreikį.

Ar turėtumėte vartoti chromo papildus?

Dėl reikšmingo chromo vaidmens organizme neretai svarstoma, ar vartoti šio mikroelemento papildomai maisto papildų pavidalu. Ar tai yra naudinga sveikatai?

Daugybe tyrimų yra nustatytas teigiamas chromo poveikis cukraus kiekiui kraujyje, jo kontrolei, taip pat norint mesti svorį (Šaltinis, šaltinis).

Bet reikia nepamiršti, jog svarbu ne tik ištirti, kokią naudą turi tam tikra maistinė medžiaga, bet ir apsvarstyti tai, ar nėra pavojaus jos suvartoti per daug. Yra nustatomas tam tikrų medžiagų leistinas aukščiausias suvartojimo lygis, kurį viršijus gali atsirasti toksiškumas ar tam tikrų sveikatos sutrikimų.

Dėl ribotos turimos informacijos chromo leistinas aukščiausias suvartojimo lygis nebuvo nustatytas (Šaltinis).

Chromo pikolinato saugumas ir sąveika su vaistais

Nepaisant to, kad stokojama informacijos apie maksimalų galimą suvartojimo lygį, kai kurie tyrėjai abejoja, ar chromo pikolinatas, mineralo forma, kuri dažnai randama papilduose, iš tiesų yra saugus.

Be galimų sveikatos problemų, svarbu žinoti ir tai, jog chromo papildai gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, įskaitant beta adrenoblokatorius, taip pat nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (šaltinis). Visgi neigiamas poveikis, kurį galima būtų susieti su chromo pertekliumi, yra retas (šaltinis). Iš dalies tai gali būti todėl, kad daugelyje chromo papildų tyrimų nepranešta, ar atsirado kokių nors nepageidaujamų reiškinių (Šaltinis).

 

Komentuoti

Komentuoti