fbpx
Sveikata A-Ž

Kova su egzema: ar gali padėti ciberžolė?

Agzema
Ciberžolė turi teigiamų savybių gydant odos egzemą

Ciberžolė yra iš Indijos kilęs nepaprastai gražios geltonos spalvos prieskonis. Taip pat tai labai populiarus augalas tradicinėje ajurvedos bei kinų medicinoje. Dėl ciberžolėje esančios kurkumino, kurio nauja įrodyta gana plačiai, augalas turi priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių. Todėl jau seniai jis buvo naudojamas gydyti daugybę odos problemų bei ligų, pavyzdžiui, egzemą (Šaltinis).

Tačiau šiandien keliamas klausimas, ar ciberžolė tikrai gali padėti kovoti su egzema ir ar ji yra saugi. Šis straipsnis padės tai sužinoti – išsiaiškinsime viską, ką reikia žinoti apie ciberžolę ir egzemą.

Kas yra egzema?

Egzema, dažnai vadinama atopiniu dermatitu, yra viena labiausiai paplitusių odos ligų, kuria serga maždaug 2–10 proc. suaugusiųjų ir 15–30 proc. vaikų (Šaltinis).

Egzema pasireiškia labai sausėjančia oda, niežuliu, gali jaustis odos deginimo pojūtis. Nors egzema turi ne vieną tipą, beveik visiems jiems būdingas niežulys, paraudimas, odos sustorėjimas(Šaltinis, šaltinis).

Pagrindinė egzemos atsiradimo priežastis nežinoma, tačiau manoma, jog įtakos gali turėti genetika bei aplinka (Šaltinis, šaltinis).

Įprasti gydymo būdai apima specialių drėkinamųjų kremų naudojimą, paūmėjimo metu gydomasi priešuždegiminį poveikį turinčiais kremais, siekiant sumažinti niežėjimą ir atkurti odos drėgmės balansą. Taip pat pastebima, jog augant natūralių vaistų populiarumui daugelis problemos sprendimų ieško pasikliaudami augaliniais preparatais ir norėdami palengvinti ligos simptomus.

Ciberžolė ir egzema

Egzema Ciberžolė
Tyrimai parodė, kad Ciberžolės maisto papildai gali būti vartojami gydant egzemą

Dėl ciberžolės turimų priešuždegiminių savybių daugeliui kyla klausimas, ar ji gali palengvinti egzemos simptomus.

Nors prieskonis šimtmečius buvo naudojamas kaip natūralus odos problemų sprendimo būdas, ciberžolės ir egzemos tyrimų nėra labai daug (Šaltinis). Viename tyrime dalyvavo 150 žmonių, sergančių egzema. Jie 4 savaites naudojo ciberžolės turintį kremą. Rezultatas atskleidė, kad beveik 30 ir 32 proc. sumažėjo odos pleiskanojimas ir niežėjimas (Šaltinis). Tačiau kreme buvo ir priešuždegiminių savybių turinčių žolelių, galėjusių paveikti tyrimo rezultatus. Tad vien iš šio tyrimo negalima daryti išvados, jog ciberžolė šiuo atveju palengvino egzemos simptomus (Šaltinis).

Be to, 2016 metų 18 tyrimų apžvalgoje nustatyti įrodymai, patvirtinantys, jog ciberžolė vartojamas tiek lokaliai, tiek kaip maisto papildas kapsulėmis gydant odos ligas, įskaitant ir egzemą bei psoriazę (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Be minėtų tyrimų, nėra papildomų, tiriančių ciberžolės ar kurkumino vartojimą per burną ar tepant ant odos gydant egzemą.

Saugumas ir atsargos priemonės

Nors ciberžolės ir egzemos ryšį nagrinėjančių tyrimų nėra daug, vis vien galime rinktis šį augalą kaip egzemos gydymo priemonę. Ciberžolė paprastai traktuojama kaip saugi vartoti bei naudoti išoriškai (Šaltinis).

Maistas ir papildai

Kaip minėjome, ciberžolė pripažinta kaip saugi vartoti, taip pat įrodyta, jog kurkuminas neturi neigiamo poveikio sveikų žmonių sveikatai (Šaltinis).

Į ciberžolės patiekalus ar maisto papildus dedama juodųjų pipirų. Tai puikus duetas, mat pipiruose esantis junginys, žinomas kaip piperinas, gali didinti kurkumino absorbciją (Šaltinis, šaltinis).

Aktualu

Dėl ciberžolės savybių ir jos populiarumo daugelis kosmetikos kompanijų ją naudoja kaip savo produktų sudedamąją dalį.

Atliekant tyrimus nustatyta, jog naudojant ciberžolės turinčius produktus galima tinkamai absorbuoti kurkuminą (Šaltinis, šaltinis). Tačiau šie produktai yra specialiai sukurti geresnei absorbcijai, o grynos ciberžolės užtepus tiesiog ant odos ji neturės tokio poveikio (Šaltinis, šaltinis).

Negana to, prieskonyje yra labai stiprus pigmentas, kuris, kaip nustatyta, dažo odą, tad dažnai yra nepageidaujamas (Šaltinis).

Nors reikia daugiau tyrimų, atrodo, kad produktai, sudėtyje turintys aktyviųjų prieskonių ingredientų, yra saugūs. Jei turite kokių nors abejonių, pasitarkite su savo gydytoju.

Ampulėmis leidžiama į veną

Dėl mažo ciberžolės biologinio prieinamumo natūralios sveikatos priežiūros specialistai vis labiau populiarina jos vartojimą per veną.

Išvengiant virškinimo proceso virškinamajame trakte kurkuminas iš ciberžolės lengviau patenka į kraują, taip užtikrinant kur kas didesnę jo dozę (Šaltinis).

Visgi šioje srityje tyrimų yra per mažai, taip pat pastebėta didelių komplikacijų. Tiesą sakant, 2018 m. ataskaitoje nustatyta, jog į veną suleista ciberžolės dozė egzemai gydyti sukėlė 31 metų amžiaus moters mirtį (Šaltinis). Net ir vartojamas mažomis dozėmis į veną šis preparatas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą, pykinimą, skrandžio veiklos sutrikimus, vidurių užkietėjimą ar viduriavimą (Šaltinis).

Vaikų sauga

Atsižvelgiant į egzemos paplitimą tarp vaikų, daugelis suaugusiųjų ieško saugių ir natūralių priemonių savo vaikų egzemai gydyti. Ciberžolės, dažnai naudojamos ir maisto gamyboje, paprastai laikomos saugiu preparatu tiek suaugusiems, tiek ir vaikams (Šaltinis).

Tiesa, šio prieskonio papildų vartojimas paprastai tiriamas suaugusiųjų tarpe, tad nežinoma, ar jie saugūs vaikams. Todėl prieš išbandant ciberžolės produktus vaikų egzemai gydyti geriausia pirma pasitarti su vaiko gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Pabaigai…

Apibendrinant informaciją galima teigti, jog nepaisant galimo poveikio sveikatai yra tik ankstyvųjų tyrimų, patvirtinančių ciberžolės ir jos veikliosios medžiagos kurkumino naudą egzemai gydyti. Tačiau jei norite išbandyti ciberžolės preparatus, venkite tų, kurie leidžiami į veną.

Ciberžolė šimtmečius buvo naudojama ir traktuojama kaip saugi, tad drąsiai berkite jos į savo patiekalus.

Geriamieji ciberžolės papildai, kaip paaiškėjo, gali būti naudingi, nors mokslininkai dar nenustatė veiksmingų dozių, skirtų būtent egzemai gydyti.

Prieš pradėdami vartoti ciberžolės papildus pasitarkite su savo gydytoju, juo labiau jei laukiatės ar maitinate krūtimi, sergate lėtinėmis ligomis ar papildų ketinate duoti vaikui.