Antioksidantų papildai rinkoje yra gana populiarūs ir paprastai laikomi saugiais bei sveikais. Taip yra todėl, kad antioksidantų turtingi vaisiai bei daržovės siejami su didele nauda sveikatai, įskaitant ir minamą daugelio ligų riziką (Šaltinis). Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra antioksidantų papildai ir kodėl antioksidantų geriau yra gauti su maistu ir maisto papildais.
Kas yra antioksidantų maisto papildai?
Šiuose papilduose yra koncentruotos formos antioksidantų, neutralizuojančių laisvuosius radikalus, kuriuos kūnas natūraliai gamina virškindamas maistą ar fizinio krūvio metu.
Tam tikri aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, UV spinduliai, oro teršalai, tabako dūmai, cheminės medžiagos ir pan. taip pat yra puikūs laisvųjų radikalų šaltiniai (Šaltinis). Ir jei laisvieji radikalai viršija Jūsų kūno galimybes juos reguliuoti, atsiranda būklė, vadinama oksidaciniu stresu. Ilgainiui ši būsena prisideda prie senėjimo procesų bei įvairių ligų atsiradimo, tarp jų ir vėžio (Šaltinis).
Pagrindiniai antioksidantai, organizme padedantys reguliuoti laisvuosius radikalus, yra vitaminai A, C ir E bei mineralas selenas. Manoma, jog vartojant antioksidantų papildus organizmo ląstelėms nepadaroma žala, kurią sukelia laisvieji radikalai. Taigi, galima daryti prielaidą, jog antioksidantų papildai gali padėti užkirsti kelią tam tikroms ligoms bei atitolinti senėjimo procesus. Bet visgi per didelis antioksidantų papildų vartojimas gali suveikti atvirkščiai.
Didelių dozių vartojimas gali būti žalingas
Didelių antioksidantų papildų dozių vartojimas siejamas su didesne žala nei nauda. Dėl kokių priežasčių nerekomenduojama vartoti šių papildų per daug?
Gali sumažinti mankštos naudą
Kūnas natūraliai gamina laisvuosius radikalus kaip šalutinį energijos apykaitos produktą fizinio krūvio metu. Kuo daugiau ir sunkiau sportuojate, tuo daugiau laisvųjų radikalų kūnas gamina (Šaltinis). Kadangi laisvieji radikalai gali prisidėti prie raumenų nuovargio ir jų pažeidimų, buvo manoma, jog vartojant antioksidantų papildų galima sumažinti žalingą jų poveikį, taip pagerinant mankštos efektyvumą ir raumenų atsistatymą po fizinio krūvio (Šaltinis). Visgi keli tyrimai atskleidė, jog antioksidantų papildų – ypač vitaminų C ir E – vartojimas gali trukdyti kūnui prisitaikymą prie mankštos ir net eliminuoti kai kuriuos mankštos teikiamus privalumus sveikatai (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis).
Gali padidinti vėžio riziką
Manoma, jog oksidacinis stresas, sukeliamas laisvųjų radikalų, yra vienas pagrindinių vėžio vystymosi veiksnių (Šaltinis). Kadangi antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus, tai antioksidantų papildai laikyti kaip galintys sumažinti vėžio atsiradimo riziką (Šaltinis). Visgi kelios metaanalizės atskleidė, jog antioksidantų papildų vartojimas nesumažina daugelio rūšių vėžio atsiradimo. Tiesą sakant, tą riziką gali net padidinti (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis). Negana to, keliose metaanalizėse nustatyta, jog beta karoteno papildai, kurie yra vitamino A pirmtakas, gali padidinti šlapimo pūslės vėžio riziką, o rūkantiems žmonėms – ir plaučių vėžio (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis).
Svarbu!
Išimtimi laikomas selenas, kuris gali padėti išvengti vėžio asmenims, kurių organizme mažai mineralų, ir kuriems yra padidėjusi vėžio rizika. Visgi reikia daugiau tyrimų, kad šiuo tikslu galima būtų rekomenduoti seleno vartojimą (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis).
Gali lemti apsigimimus
Vitaminas A yra svarbus vaisiaus augimui bei vystymuisi, bet vartojami dideliais kiekiais šio vitamino papildai gali padidinti apsigimimų riziką (Šaltinis, Šaltinis). Tad besilaukiančios moterys neturėtų vartoti didelių vitamino A papildų dozių (Šaltinis).
Šie papildai nėščiosioms rekomenduojami tik tose vietovėse, kur yra vitamino A trūkumas, pavyzdžiui, Afrikoje, pietrytinėje Azijos dalyje (Šaltinis, Šaltinis).
Neįrodyta, jog vitamino A pirmtakas beta karotenas galėtų sukelti apsigimimus. Visgi atsižvelgiant į tai, jog ilgalaikis šio maisto papildo vartojimas sietinas su padidėjusia vėžio rizika, nėščios moterys prieš vartodamos beta karoteno papildus turėtų pasitari su gydytoju (Šaltinis, Šaltinis).
Vitaminas C gali būti naudingas
Antioksidantas vitaminas C gali būti naudingas žmonėms, sergantiems peršalimo ligomis, taip pat rūkantiems.
Vitaminas C peršalus
Neįrodyta, jog vitaminas C apsaugo nuo peršalimo, bet jis gali padėti sumažinti ligos sunkumą ir trukmę. Vienoje metaanalizėje (Šaltinis) atskleidžiama, jog vitamino C papildų vartojimas peršalimo trukmę sutrumpino maždaug 8 proc., drauge mažindamas ir ligos sunkumą.
Rūkymas didina vitamino C poreikį
Cigarečių dūmuose yra toksinų, darančių oksidacinę žalą ląstelėms (Šaltinis, Šaltinis). Dėl padidėjusio laisvųjų radikalų poveikio, kaip rodo atlikti tyrimai, vitamino C poreikis rūkantiesiems yra didesnis nei tų, kurie nerūko (Šaltinis).
Vis dėlto papildomą vitamino C poreikį galima nesunkiai patenkinti ir laikantis tam tiktų mitybos principų, nebūtinai vartojant antioksidantų papildus.
Gaukite antioksidantų su maistu
Gauti antioksidantų iš maisto, o ne iš papildų, yra kur kas saugiau ir sveikiau. Maisto produktuose yra įvairių antioksidantų kiekių, todėl svarbu į mitybos racioną įtraukti įvairius maisto produktus.
Nors antioksidantų yra ir gyvulinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, pieno produktuose, kiaušiniuose, bet augaliniuose maisto produktuose jų ypač daug (Šaltinis). Šie maisto produktai yra:
- daržovės: brokoliai, špinatai, paprikos;
- vaisiai: apelsinai, uogos, obuoliai;
- nesmulkinti grūdai: avižos, rudieji ryžiai;
- riešutai: migdolai, graikiniai;
- gėrimai: arbata, kava.
Apibendrinant galima teigti, jog antioksidantų maisto papildai laikomi sveikais bei saugiais vartoti, kai vartojami tinkamais kiekiais.
[…] Antioksidantų papildai: naudingi ar žalingi? […]
[…] nuo įvairių sveikatos sutrikimų. Manoma, imbieras turi stiprų priešuždegiminį poveikį ir antioksidacinių savybių (Šaltinis). Ciberžolė priklauso imbierinių šeimai ir dažniau yra naudojama kaip […]
[…] mineralų ir vitaminų, pavyzdžiui, ypač daug vitamino E, taip pat seleno, veikiančių kaip antioksidantai ir saugančių ląsteles nuo pažeidimo, uždegiminių procesų bei lėtinių ligų (Šaltinis, […]
[…] minėtų antioksidantų tikslinga išskirti flavonoidus, cikorinę rūgštį, rozmarino rūgštį (Šaltinis). Negana to, […]
[…] jog kai kuriose lobelijose esantys junginiai veikia kaip antioksidantai. O antioksidantai yra su laisvaisiais radikalais kovojantys junginiai. Tai – reaktyviosios […]
[…] daug ne tik vitaminų bei mineralų, pupelės taip pat yra natūralus polifenolių šaltinis, antioksidantas, kuris gali padėti apsaugoti organizmą nuo ląstelių pažeidimų ir širdies ligų rizikos7, 8, […]