fbpx
Sveikata A-Ž

Baltasis šilkmedis naudingas mūsų sveikatai, bet gali ir pakenkti?

Baltais šilkmedis
Baltais šilkmedis vartojamas dėl cukraus kiekio kraikysite mažinimo, taip pat šilkmedis gali būti naudingas kovojant su blokuoju cholesteroliu.

Nuo seno natūralioje medicinoje baltasis šilkmedis buvo naudojamas įvairioms ligoms gydyti (1). Jo uogose yra įspūdingas kiekis maistinių medžiagų – tai patvirtino ir įvairūs tyrimai, tačiau kuo šis augalas gali būti naudingas sveikatai? Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokios naudos šis augalas gali suteikti.

Kas tas baltasis šilkmedis?

Tai medžių rūšis, paplitusi tam tikrose Kinijos ir Indijos dalyse (1). Šį augalą galima atpažinti iš būdingų ilgų lapų, žiedų be žiedlapių ir mažų uogų, kurių spalvos varijuoja nuo baltos iki rausvos ar net tamsiai violetinės spalvos. Šiandien sukultūrintas baltasis šilkmedis yra auginamas visuose žemynuose, o jo lapai dažniausiai naudojami maitinti šilkaverpiams (tai lėmė medžio pavadinimą) ir kitiems gyvūnams.

Baltojo šilkmedžio vaisiai yra saldūs, šiek tiek aitroko skonio, tad dažnai naudojami sultims, arbatoms, uogienėms ruošti, džiovinami ir dedami į įvairius užkandžius. Augalo lapai, žievė ir šaknys taip pat naudojami tradicinėje medicinoje, o jų savybės domina mokslininkus (2). Gana populiarūs yra maisto papildai su baltojo šilkmedžio ekstraktu, kurių galima įsigyti tiek skysto, tiek kapsulių pavidalo.

Kuo ypatingos baltojo šilkmedžio uogos?

Tai gausus maistinių medžiagų, skaidulų, vitamino C ir geležies šaltinis. Vienoje uncijoje (apie 28 g) šių uogų yra apie 90 kalorijų, 3 gramai baltymų, 0,5 gramo riebalų ir 22 gramai angliavandenių. Šviežiose uogose yra apie 4 gramus skaidulų, o vitamino C kiekis siekia 130 proc. rekomenduojamos dienos normos (RDN). Vos 28 gramai šilkmedžio uogų turi 20 proc. RDN geležies ir 8 proc. RDN kalcio, jose taip pat yra 2 proc. RDN vitamino A (3).

Šilkmedžio uogos ypatingos tuo, kad jose esantis vitaminas C yra tirpus vandenyje, tad veikia kaip antioksidantas, neutralizuojantis žalingus laisvuosius radikalus ir malšinantis uždegimus (4). Tuo tarpu uogose esanti geležis dalyvauja DNR sintezėje ir deguonies pernešimo procese (5).

Gali sulėtinti vėžinių ląstelių augimą

Baltojo šilkmedžio uogose gausu įvairių su vėžiu kovojančių antioksidantų, įskaitant flavonoidus, alkaloidus ir fenolio rūgštis (6, 7). Su pelėmis atliktas tyrimas parodė, kad šie specifiniai junginiai iš baltojo šilkmedžio uogų sumažina krūties vėžio ląstelių augimą (8). Kito panašaus tyrimo metu nustatyta, kad baltojo šilkmedžio žievės ekstraktas blokuoja gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio ląstelių dalijimąsi ir plitimą bei sukelia šių vėžinių ląstelių mirtį (9).

Laboratorijoje atlikti tyrimai parodė, kad šilkmedžio ekstraktas taip pat gali būti veiksmingas gydant gaubtinės žarnos ir gimdos kaklelio vėžį (10, 11). Vis dėlto atminkite, kad tyrimuose pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į ekstrakto poveikį ląstelėms mėgintuvėliuose. Norint išsiaiškinti, kaip vėžines ląsteles ekstraktas veikia žmogaus organizme, reikalingi išsamesni tyrimai.

Gali sumažinti cholesterolio kiekį

Kai kurie tyrimai rodo, kad baltasis šilkmedis gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti širdies veiklą. Vieno tyrimo su gyvūnais metu nustatyta, kad baltojo šilkmedžio lapų arbata sumažino trigliceridų, bendro cholesterolio ir MTL (blogojo) cholesterolio kiekį pelėms (12). Kitas tyrimas su gyvūnais parodė, kad skiriant šilkmedžio ekstraktą žiurkėms, kurioms skirta didelio cholesterolio kiekio dieta, sumažėjo ir bendras, ir MTL cholesterolis (13). Rezultatai yra daug žadantys, tačiau išsamių tyrimų su žmonėmis tiriant šilkmedžio ekstrakto poveikį cholesterolio kiekiui dar nebuvo atlikta.

Gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje

Cukrus kraujyje
Baltasis šilkmedis gali būti vartojamas dėl cukraus kiekio kraujyje mažinimo.

Net keletas tyrimų parodė, kad baltasis šilkmedis ir jo komponentai gali padėti pagerinti cukraus kiekio reguliavimą kraujyje. Tyrimo, kuriame dalyvavo 24 žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu, metu buvo nustatyta, kad vartojant 1000 mg šilkmedžio lapų ekstrakto 3 kartus per dieną 3 mėnesius, cukraus kiekis kraujyje po valgio gerokai sumažėjo, palyginti su kontroline grupe (14). Šilkmedžio ekstrakto vartojimas taip pat pagerino hemoglobino A1C lygį, kuris yra svarbus žymuo, naudojamas ilgalaikiam cukraus kiekio kraujyje matavimui, nors statistiškai tai nebuvo labai reikšminga (14).

Kitame tyrime, kuriame dalyvavo 12 sveikų suaugusiųjų, buvo nustatyta, kad iš šilkmedžio lapų ekstrakte išsiskiriantis junginys pagerino cukraus kiekio kraujyje reguliavimą per 12 savaičių (15). Panašus tyrimas atliktas ir su gyvūnais, jo metu nustatyta, kad pelėms nuo šilkmedžio lapų pagerėjo kasos beta ląstelių, kurios atsakingos už insulino gamybą, funkcija (16).

Kaip vartoti šilkmedžio preparatus?

Baltojo šilkmedžio ekstrakto papildai yra lengvai prieinami rinkoje – tai natūralus produktas. Daugelis gamintojų rekomenduoja arbatą arba kapsules kaip natūralią priemonę cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti. Skystas ekstraktas dažniau rekomenduojamas bendrai sveikatai palaikyti.

Oficialus šilkmedžio preparatų dozavimas nėra numatytas, tačiau remiantis gamintojų rekomendacijomis ir tyrimais, reikėtų vartoti 1000-3000 mg dozę per dieną, geriausia – valgio metu. Šalutinio šilkmedžio produktų poveikio rizika yra maža, alerginės reakcijos yra labai retos ir dažniausiai pasireiškia žmonėms, kurie yra jautrūs beržo žiedadulkėms (17). Vis dėlto prieš vartojant šiuos papildus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku, atkreipiant dėmesį į galimą sąveiką su kitais jūsų vartojamais vaistais.