fbpx
Sveikata A-Ž

Geležis: kada reikia vartoti geležies papildus?

Geležis sveikatai
Kaip žinoti kada mūsų organizmui trūksta geležies. Kokie simptomai išduoda geležies trūkumą.

Geležis yra maistinė medžiaga, atliekanti daug svarbių funkcijų mūsų organizme, įskaitant ir gerą savijautą bei energingumą. Sumažėjęs geležies kiekis yra įprastas reiškinys, tačiau jis gali sukelti labai nemalonių simptomų: nuovargį, prastą dėmesio koncentraciją, susilpnėjusį imunitetą.

Vis dėlto geležies trūkumą, ypač ankstyvoje stadijoje, ne visada lengva pastebėti. Geležies papildai yra puikus būdas užtikrinti organizmui reikalingą geležies kiekį, ypač jei jo palaikyti neleidžia mityba1. Šiame straipsnyje aptarsime, kada ir kodėl reikia vartoti geležies papildus.

Geležies trūkumo simptomai

Nors geležies trūkumas organizme yra įprastas ir gana dažnai pastebimas (ypač tam tikrose grupėse), šios problemos nesprendžiant, galima sulaukti daug rimtesnės būklės, vadinamos geležies stokos anemija (IDA)1. Tai būklė, kai kraujyje stinga sveikų deguonį pernešančių kraujo kūnelių. Dėl to pasireiškia šie simptomai1, 2:

  • Nuovargis;
  • Energijos trūkumas;
  • Dusulys;
  • Koncentracijos trūkumas;
  • Dažnesni širdies priepuoliai;
  • Kūno temperatūros pokyčiai;
  • Dažnas šalčio pojūtis;
  • Išbalusi oda;
  • Padažnėjęs širdies plakimas;
  • Galvos skausmas;
  • Niežulys;
  • Liežuvio skausmas arba sutrikusi rijimo funkcija;
  • Skonio pokyčiai;
  • Plaukų slinkimas;
  • Potraukis valgyti ne maisto produktus (pvz., ledą, purvą);
  • Skausmingos atviros opos lūpų kampučiuose;
  • Nagų deformacija;
  • Nevaldomas noras judinti kojas (neramių kojų sindromas).

Jei pastebėjote nors vieną iš išvardintų simptomų, apsvarstykite galimybę kreiptis į savo gydytoją ir pasitikrinti geležies kiekį. Atminkite, kad šie simptomai dažniausiai yra pastebimi tik tada, kai geležies trūkumas sukelia IDA. Ankstyvose geležies trūkumo stadijose simptomų gali ir nebūti, todėl būtina reguliariai tikrinti geležies kiekį organizme – tai geriausias būdas apsisaugoti nuo IDA.

Kada verta vartoti geležies papildus?

Maisto papildai su geležimi gali padėti pagerinti žemą geležies lygį organizme ar užkirsti kelią geležies stokos anemijai. Papildai rezultatų leidžia pasiekti greičiau nei mitybos raciono keitimas ir dažnai yra laikomi vienu iš gydymo būdų. Vartoti tokius papildus itin naudinga žmonėms, kurie turi polinkį į geležies kiekio mažėjimą ir negali palaikyti tinkamo jos kiekio vien kontroliuodami savo mitybą1, 3, 4, 5, 6. Paprastai geležies papildus rekomenduojama vartoti:

  • Nėščiosioms;
  • Kūdikiams ir mažiems vaikams;
  • Žmonėms, išgyvenantiems sudėtingus laikotarpius;
  • Kraujo donorams;
  • Sergantiems onkologinėmis ligomis;
  • Kenčiantiems nuo virškinimo trakto sutrikimų, tokių kaip celiakija, opinis kolitas ar Krono liga;
  • Pacientams, kuriems buvo atlikta skrandžio operacija;
  • Sergantiems širdies nepakankamumu;
  • Vartojantiems geležies kiekį organizme mažinančius vaistus pacientams;
  • Reguliariai sportuojantiems;
  • Veganams ir vegetarams;
  • Turintiems kraujo problemų (pvz., talasemiją ar pjautuvinę anemiją);

Svarbu paminėti, kad geležies papildų vartojimas, kai geležies kiekis organizme yra normalus, gali pakenkti sveikatai. Iš dalies tai lemia pakankamai didelės geležies dozės, kurios paprastai yra šiuose preparatuose. Tai gali sukelti virškinimo sutrikimus ir sumažinti kitų maistinių medžiagų absorbciją organizme1.

Be reikalo vartojami geležies papildai taip pat gali lemti ląstelių pažeidimus, o itin sunkiais atvejais net sukelti ir organų nepakankamumą, komos būseną ar net mirtį. Neigiamas šalutinis poveikis gali pasireikšti bet kam, tačiau vaikams jis yra pavojingesnis ir dažniau mirtinas1.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, rekomenduojama prieš vartojant geležies papildus visada pasitarti su gydytoju ar vaistininku, o idealiu atveju – pasitikrinti geležies kiekį organizme. Visada atidžiai laikykitės savo gydytojo ar vaistininko rekomendacijų.

Geležies kiekio tyrimai

Vienas geriausių metodų įvertinti geležies kiekį organizme, yra kraujo tyrimas. Jis leidžia nustatyti geležies kiekį ir diagnozuoti IDA, nes šią būklę diagnozuoti remiantis vien simptomais yra sudėtingas. Tyrimo metu paciento geležies kiekis yra lyginamas su rekomenduojamomis normomis1. Norint suvokti kraujo tyrimų svarbą, naudinga žinoti tris geležies deficito lygius.

1 lygis. Lengvas geležies trūkumas. Šią būklę lemia sumažėjusios geležies atsargos organizme, kai feritino kiekis siekia 10-30 mcg/l, taip pat kaip ir esant normaliam kiekiui raudonųjų kraujo kūnelių, hemoglobino kiekis viršija 12 g/dl, o hematokrito kiekis viršija 36 proc. moterims ir 41 proc. vyrams.

2 lygis. Lengvas funkcinis geležies trūkumas. Šią būklę lemia sumažėjusios geležies atsargos organizme, kai feritino kiekis mažesnis nei 10 mcg/l, tačiau normalus raudonųjų krauo kūnelių kiekis, o hemoglobino kiekis viršija 12 g/dl, hematokrito kiekis viršija 36 proc. moterims ir 41 proc. vyrams.

3 lygis. Geležies stokos anemija (IDA). Šią būklę lemia sumažėjusios geležies atsargos organizme, kai feritino kiekis mažesnis nei 10 mcg/l, raudonųjų kraujo kūnelių kiekis yra mažesnis nei įprasta, o hemoglobino kiekis mažesnis nei 12 g/dl, hematokrito kiekis yra mažesnis nei 36 proc. moterims ir 41 proc. vyrams.

Kaip nustatyti geležies kiekį organizme?

Geležies kiekiui tirti naudojami hemoglobino ir hematokrito tyrimai. Tačiau jie nėra itin tikslūs ir specifiniai siekiant nustatyti IDA, o ne ankstyvą geležies deficito lygį1. Vis dėlto kuo anksčiau geležies trūkumas yra diagnozuojamas, tuo lengviau yra išsprendžiama problema, išvengiama IDA būklės.

Šiuo metu efektyviausiu ir ekonomiškiausiu yra laikomas feritino serume tyrimas, kuris leidžia nustatyti geležies trūkumą net ir labai ankstyvose jo stadijose. Vis dėlto nedaugelis medicinos specialistų ir gydytoju reguliariai tiria pacientų feritino lygį, todėl jums gali tekti patiems prašyti šio tyrimo periodinio apsilankymo metu.

Kaip dažnai reikia tikrinti geležies kiekį organizme?

Pacientai, kurių anamnezėje nėra žemo geležies kiekio indikacijos, gali geležies kiekį profilaktiškai tikrintis kartą per metus. To pakanka, kad būtų galima nustatyti ir laiku pradėti gydyti ankstyvą geležies kiekio trūkumą. Vartojant geležies papildus, hemoglobino kiekio pokyčiai pastebimi jau po 4 savaičių, o norint atstatyti reikalingą feritino lygį paprastai prireikia mažiausiai 3 mėnesių arba dar ilgesnio laikotarpio7.

Dėl to žmonės, vartojantys geležies papildus jos kiekiui organizme atstatyti, turėtų pirmąjį tyrimą atlikti praėjus mažiausiai 3 mėnesiams po gydymo pradžios ar kiek ilgesniam laikotarpiui. Tik tada hemoglobino ir feritino pokyčiai gali būti tinkamai ištirti.

Beje, nedidelės dalies populiacijos geležies papildai neveikia arba šie žmonės patiria tokių papildų šalutinį poveikį. Tokiems pacientams yra skiriamas kitoks gydymas. Dėl to, jei turite IDA ir nepastebite simptomų mažėjimo per pirmąsias 4-8 gydymo geležies papildais savaites, apsvarstykite galimybę pakartotinai pasitikrinti hemoglobino kiekį, kad įsitikintumėte, ar gydymas yra veiksmingas7.

Svarbu žinoti!

Geležies papildai gali padėti sumažinti geležies deficitą organizme, kai bandymai tai padaryti mitybos pagalba yra nesėkmingi. Geležies sumažėjimas yra visiškai įprastas ir būdingas kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, nėštumo laikotarpiu, intensyviai sportuojant ir kt.

Jei ketina pasitikrinti geležies kiekį organizme, būtinai paprašykite ir hemoglobino bei hematokrito tyrimo kartu su feritino testu. Šių tyrimų rezultatai leidžia efektyviai nustatyti geležies trūkumą itin ankstyvose stadijose. Nepamirškite vidutiniškai kartą per metus pasitikrinti savo geležies lygio – tai užtikrina efektyvią prevenciją ir apsaugo nuo pavojingos būklės.

Komentuoti

Komentuoti