fbpx
Sveikata A-Ž

Kodėl pavalgę jaučiate nuovargį?

Mieguistumas po valgio

Nuovargį pavalgius bent kartą esame patyrę daugelis, kai juntamas mieguistumas, aplankantis pavalgius. Skrandyje jaučiamas pilnumo jausmas, atsipalaiduojama ir norisi tiesiog užmerkti akis ir nusnūsti. Kodėl taip jaučiamės ir ar verta susirūpinti?

Nedidelis mieguistumas po valgio yra visiškai normalus dalykas ir jaudintis dėl to nereikėtų. Tiesa, yra keli aspektai, kuriuos galėtume padaryti, siekdami nuovargį sumažinti.

Jūsų virškinimo ciklas

Natūralu, kad Jūsų kūnui, jog jis funkcionuotų, reikalinga energija. Ją mes gauname iš maisto. Maistas virškinimo sistemoje skaidomas į gliukozę, kurią pelnytai galime vadinti „degalais“. Makroelementai, pavyzdžiui, baltymai, kūnui suteikia kalorijų, o tai lygu energijai. Mūsų virškinimo ciklas ne tik maistą verčia energija, bet ir yra reikšmingas daugeliui organizmo reakcijų.

Yra tam tikri hormonai, kurie išsiskiria tam, jog padidintų sotumo jausmą, tada kyla cukraus kiekis kraujyje, gaminamas insulinas, kuris leidžia tam cukrui patekti iš kraujo į ląsteles, kuriose naudojamas energijai.

O įdomu tai, kad yra hormonų, galinčių sukelti mieguistumą, jei smegenyse tų hormonų kiekis padidėja. Vienas tokių hormonų yra serotoninas, o kitas – melatoninas. Pastarasis į maistą nereaguoja, bet tam tikras maistas gali lemti jo gamybą.

Jūsų dieta

Nors visi maisto produktai virškinami vienodai, ne visi jie vienodai veikia organizmą. Kai kurie produktai gali mieguistumą kelti labiau nei kiti.

Maistas energija
Nuo to ką valgote prikausto koks energinga būsite

Maistas su triptofanu

Aminorūgšties triptofano randama kalakutienoje bei kituose maisto produktuose, kuriuose yra didelis baltymų kiekis, pavyzdžiui, špinatuose, sojose, kiaušiniuose, sūryje, žuvyje. Triptofanas organizme naudojamas serotoninui gaminti. O serotoninas padeda reguliuoti miegą ir jo ciklą. Tad gali būti, kad dėl šio maisto pavalgius padidėja serotonino gamyba.
Taip pat triptofano kiekis kalakutienoje bei kituose maisto produktuose gali skirtis ir priklausomai nuo jų paruošimo būdo.

Keli produktai ir triptofano kiekis juose (100 g):

  • džiovinta spirulina – 0,93 g;
  • Čederio sūris – 0,55 g;
  • kietasis Parmezano sūris – 0,48 g;
  • kepinta kiaulienos nugarinė – 0,38–0,39 g;
  • keptas kalakutas su odele – 0,29 g;
  • kalakutienos krūtinėlė su mažai druskos – 0,19 g;
  • kietai virti kiaušiniai – 0,15 g.

Rekomenduojama triptofano norma suaugusiam žmogui per dieną yra 5 mg 1 kilogramui kūno svorio.

Melatonino kiekį paveikia ir vyšnios, o bananai atpalaiduoja raumenis ir t.t. Matyti, jog daugelis maisto produktų vienaip ar kitaip veikia mūsų energiją, todėl turi įtakos ir didesniam ar mažesniam mieguistumui jų pavartojus.

Jūsų miego įpročiai

Nenuostabu, jog miego stoka gali turėti įtakos Jūsų mieguistumui pavalgius. Jei esate atsipalaidavę ir sotūs, Jūsų kūnas gali norėti ilsėtis, juo labiau jei pakankamai nemiegojote naktį. Todėl rekomenduojama laikytis reguliaraus miego grafiko, apriboti stresą bei į kasdienę savo rutiną įtraukti mankštą. Tai padės miegoti geriau. Taip pat jei miegate dienos metu, o naktį miegate prastai, rekomenduojama pietų miego atsisakyti, mat įrodyta, jog pietų miegas tam tikrais atvejais skatina budrumą nakties miego metu.

Stresas nemiga
Patiriamas stresas dieną gali įtakoti blogą miegą naktį, ko pasekoje dieną, po pietų jaučiamas mieguistumas.

Jūsų fizinis aktyvumas

Reguliari mankšta ir tinkamas fizinis aktyvumas ne tik padės geriau miegoti naktį. Keliais tyrimais nustatyta, jog reguliari mankšta padeda didinti energiją ir mažina nuovargį. Kitaip tariant, gyvenant sėslų gyvenimo būdą nesukuriamos tam tikros energijos atsargos, kurios būtų panaudotos tada, kai jų prireikia. Kad užtikrintumėte energingumą svarbu propaguoti fizinį aktyvumą.

Kiti su sveikata susiję aspektai

Kai kuriais atvejais nuovargį pavalgius ar mieguistumą gali lemti tam tikros sveikatos problemos. Pavyzdžiui, diabetas, alergija tam tikram maistui, jo netoleravimas, miego apnėja, anemija, celiakija, sutrikusi skydliaukės veikla ir kt.

Jei jaučiate nuovargį ir turite bent vieną iš šių problemų, pasitarkite su savo gydytoju dėl jų sprendimo. Jei nežinote, ar turite minėtų problemų, bet juntate simptomus, kurie gali leisti tuos sveikatos sutrikimus įtarti, taip pat vargina mieguistumas pavalgius, suplanuokite vizitą pas gydytoją.

Diabetas

Jei sergantieji I ar II tipo diabetu pavalgę jaučiasi mieguisti, pavargę, tai gali perspėti apie hiperglikemiją (per didelį cukraus kiekį kraujyje) ar hipoglikemiją (per mažą cukraus kiekį kraujyje). Abiem atvejais reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją arba tiksliai laikytis jo nurodymų, jei jau neseniai pas specialistą lankėtės.

Maisto netoleravimas arba alergija maistui

Tai gali būti priežastys, kodėl pavalgę jaučiate nuovargį. Nes maisto netoleravimas arba alergija gali paveikti tiek virškinimą, tiek kitas kūno funkcijas. Gali pasireikšti ir kitų simptomų, pavyzdžiui, galvos skausmas, odos susirgimai ir kt.

Maisto netoleravimas
Maisto netoleravimas arba alergija gali paveikti tiek virškinimą, tiek kitas kūno funkcijas

Diagnozė

Jei po valgio jaučiatės pavargę, pasvarstykite, galbūt yra galimybė pildyti maisto dienoraštį? Pastarasis būtų labai naudingas, o ir paprastas būdas, nustatyti, ar yra tam tiktų maisto produktų, galbūt ingredientų, kurie gali turėti įtakos Jūsų energijos lygiui. Į šį dienoraštį tiksliai rašykite absoliučiai viską, ką valgote ir geriate. Rašykite kada ir kiek ko suvalgote. Pažymėkite, kaip jaučiatės po valgio, atkreipkite dėmesį į energiją, nuotaiką, miego kokybę ir virškinamojo trakto veiklą. Užsirašykite visus simptomus, nes tai gali padėti nustatyti tam tikrą ryšį tarp Jūsų maitinimosi ypatumų ir savijautos.

Miego po valgio prevencija

Reguliariai juntant nuovargį po valgio būtų naudinga pasikonsultuoti su gydytoju. Bet jei rimtesnis sveikatos sutrikimas atmetamas arba nuovargis pasireiškia tik kartais, galite imtis nesudėtingų veiksmų, kad išlaikytumėte savo energiją optimaliame lygyje net ir po valgio.

Mitybos ir gyvenimo būdo įpročiai, galintys padidinti ar palaikyti energijos lygį bei kovoti su mieguistumu, yra: pakankamas vandens vartojimas, elektrolitų balansas, vienu kartu suvalgomo maisto kiekio sumažinimas, kokybiškas miegas, reguliari mankšta, alkoholio ribojimas ar visiškas vengimas, limituotas kofeino vartojimas, daug skaidulų, angliavandenių, sveikųjų riebalų turinčio maisto vartojimas.

Subalansuota mityba apima daržovių, sveikų grūdų, riebios žuvies vartojimą. Naudingi ir riešutai bei sėklos, alyvuogių aliejus. Venkite cukraus, valgykite dažniau, bet mažesnėmis porcijomis.

Kreipkitės į gydytoją, jei mieguistumas po valgymo yra nuolat bei trukdo gyvenimo kokybei.

Komentuoti

Komentuoti