fbpx
Maisto papildai

Gulsčiosios Serenojos nauda organizmui

Gulsčioji serenoja
Gulsčioji serenoja maisto papildu dažnai renkasi vyrai dėl potencijos, prostatos ar testosterono lygio problemų.

Natūralūs maisto papildai gali padėti išspręsti įvairias problemas: nuo plaukų slinkimo iki prostatos problemų. Daugelio vaistinių žolelių pavadinimai mums jei ir ne pažįstami, tai bent jau girdėti, o štai gulsčioji serenoja skamba tikrai egzotiškai. Kas tai per augalas ir kuo jis gali būti naudingas organizmui?

Gulsčioji serenoja – tai palmių rūšis, paplitusi JAV pietryčiuose. Iš šio augalo gaminami maisto papildai, kurie prostatos sveikatai gerinti, hormonų lygiui subalansuoti ir vyrų plaukų slinkimo profilaktikai. Be to, gulsčioji serenoja yra siejama su daugybe privalumų žmogaus organizmui, įskaitant ir uždegiminių procesų mažinimą bei šlapimo funkcijos gerinimą. Aptarkime šių papildų naudą plačiau.

Prostatos sveikatos gerinimas

Gulsčioji serenoja prostata
Gulsčioji serenoja maisto papildas dažnai naudojamas prostatos problemoms dydyti

Prostata yra maža liauka, esanti tarp šlapimo pūslės ir varpos. Ji atsakinga už vyro seksualinę sveikatą (9). Kai kurie tyrimai parodė, kad gulsčioji serenoja gali pagerinti prostatos sveikatą ir padėti išvengti tokių problemų kaip GPH (10). Tyrimai su žmonėmis ir gyvūnais patvirtino, kad šis papildas gali sumažinti su GPH susijusius simptomus ir uždegimą (7, 11, 12).

15 metų trukusio tyrimo, kuriame dalyvavo 30 vyrų, metu buvo nustatyta, kad kasdien vartojant po 320 mg palmių ekstrakto, galima išvengti GPH progreso (13).

Šlapimo takų funkcijos gerinimas

Šlapimo nelaikymas ir sunkumo jausmas bei skausmas šlapinantis yra nemalonūs simptomai, su kuriais dažnai susiduria vyresnio amžiaus žmonės (5). Gulsčioji serenoja gali padėti sumažinti simptomus, susijusius su gerybine prostatos hiperplazija (GPH), dėl kurios padidėja prostatos liauka.

Viename tyrime 12 savaičių stebėti vyrai, kurie kasdien vartojo po 1000 mg palmių aliejaus, praturtinto beta-sitosteroliu. Šio junginio natūraliai yra randama daugelyje augalų, tačiau jis padėjo gerokai sumažinti GPH simptomus (6). Kitas 24 savaičių trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 354 vyrai, parodė, kad vartojant po 320 mg gulsčiosios serenojos sumažėjo GPH simptomai ir pagerėjo šlapimo nutekėjimas, gyvenimo kokybė ir seksualinė funkcija, palyginti su placebo grupe (7).

Plaukų slinkimo mažinimas

Plaukų slinkimą gali sukelti daugybė veiksnių, įskaitant ir genetiką bei tam tikras ligas, hormonų pokyčius, vaistų vartojimą ir kt. (1). Gulsčiosios serenojos maisto papildai dažnai vartojami siekiant subalansuoti hormonų lygį ir sumažinti plaukų slinkimą.

Remiantis tyrimų duomenimis, gulsčioji serenoja turi medžiagų, kurios gali blokuoti 5-alfa reduktazės fermento, paverčiančio testosteroną kitu lytiniu hormonu (DHT), aktyvumą. Taigi, tokiu būdu šio augalo maisto papildai padeda įveikti plaukų slinkimą (2). Taip pat nustatyta, kad gulsčiosios serenojos papildų vartojimas gali užkirsti kelią plaukų slinkimui, nes sumažina DHT įsisavinimą plaukų folikuluose, o tai sumažina šio hormono gebėjimą prisijungti prie specifinių hormonų receptorių (2).

Tyrimų apžvalgos metu nustatyta, kad geriamieji ir vietinio vartojimo maisto papildai su gulsčiąja serenoja pagerino plaukų kokybę 60 proc., o bendrą plaukų skaičių padidino 27 proc. ir net 83 proc. padidino plaukų tankį žmonėms, susidūrusiems su plaukų slinkimu (3). Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad maisto papildai su šiuo augalu gali turėti teigiamą poveikį plaukų augimui, tačiau norint patvirtinti šį faktą, reikia atlikti daugiau ir išsamesnių tyrimų (4).

Uždegiminių procesų mažinimas

Kai kurie tyrimai patvirtino, kad gulsčioji serenoja turi priešuždegiminių savybių, kurios gali būti naudingos gydant tam tikras ligas. Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu nustatyta, kad šio augalo ekstraktas sumažino patinimą ir keletą uždegimo žymenų, įskaitant interleukiną 6 (IL-6) (12). Kito tyrimo su gyvūnais metu nustatyta, kad sergant GPH gulsčiosios serenojos ekstraktas sumažino uždegimą ir pagerino antioksidacinę būklę (14). Vis dėlto dar stinga duomenų atliekant tyrimus su žmonėmis.

Testosterono lygio reguliavimas

Daugelis žmonių vartoja papildus su gulsčiąja serenoja, norėdami natūraliai padidinti testosterono lygį. Tai veikia keletą sveikatos aspektų, įskaitant kūno sudėjimą, lytinį potraukį, nuotaiką ir smegenų funkciją. Testosterono lygis mažėja su amžiumi, o kai kurie tyrimai rodo, kad žemas lygis prisideda prie įvairių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, širdies ligų rizikos (15, 16). Kito tyrimo metu nustatyta, kad maisto papildai su gulsčiąja serenoja gali padėti blokuoti DHT įsisavinimą ir sumažinti jo gebėjimą prisijungti prie androgenų receptorių beveik 50 proc., o tai padeda reguliuoti testosterono lygį (3).

Apibendrinant, reikia pastebėti, kad maisto papildai, kuriuose yra gulsčiosios serenojos, gali turėti įvairiapusės naudos sveikatai. Deja, ne visose srityse tyrimai yra išsamūs, tad mokslininkai tęsia savo darbą, aiškindamiesi šio augalo naudingąsias savybes.