fbpx
Maisto papildai

Kuo organizmui naudingas kofermentas Q10?

Kofermentas Q10
Kofermentas Q10 naudingas organizmui kaip stiprus antioksidantas, suteikia energijos ir padeda kovoti su odos raukšlėmis.

Kofermentas Q10 (taip pat vadinamas CoQ10) – tai junginys, padedantis generuoti energiją ląstelėse. Jį organizmas gamina natūraliai, tačiau bėgant metams, su amžiumi, jo gamyba mažėja. Laimė, CoQ10 taip pat galima gauti geriant maisto papildus arba vartojant kai kuriuos produktus.

Įvairios sveikatos būklės, tokios kaip širdies ligos, smegenų veiklos sutrikimai, diabetas yra siejami su pernelyg mažu kofermento Q10 kiekiu (1). Tačiau nėra aišku, ar mažas kofemento Q10 kiekis yra šių ligų priežastis ar pasekmė. Vis dėlto viena aišku – daugybė tyrimų patvirtino CoQ10 naudą sveikatai, todėl kviečiame skaityti toliau ir sužinoti, kaip ja pasinaudoti.

Kas yra kofermentas Q10?

Kaip jau minėjome, kofermentas Q10 yra junginys, kurį natūraliai gamina organizmas, jis saugomas ląstelių mitochondrijose (2). Jos yra atsakingos už energijos gamybą, o taip pat apsaugo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos ir ligas sukeliančių bakterijų bei virusų (3). Senstant kofemento Q10 gamyba lėtėja, todėl vyresnio amžiaus žmonės dažniau susiduria su šio junginio trūkumu.

Kai kurios kitos CoQ10 trūkumo priežastys (2, 4):

  • Nepilnavertė, nesubalansuota mityba, vitamino B6 trūkumas dietoje;
  • Genetiniai kofermento Q10 sintezės ir panaudojimo defektai;
  • Audinių poreikio padidėjimas dėl ligos;
  • Mitochondrijų ligos;
  • Oksidacinis stresas dėl senėjimo proceso;
  • Šalutinis gydymo statinais poveikis.

Tyrimai parodė, kad kofermento Q10 atlieka keletą labai svarbių vaidmenų organizme. Viena iš pagrindinių jo funkcijų yra padėti generuoti energiją ląstelėse. Junginys dalyvauja gaminant adenozino trifosfatą (ATP), kuris dalyvauja energijos pernešime (2). Kitas svarbus jo vaidmuo yra būti antioksidantu ir apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos (2, 5). Per didelis laisvųjų radikalų kiekis sukelia oksidacinę žalą, kuri gali trikdyti normalų ląstelių funkcionavimą. Tai gali sukelti daugybę sveikatos sutrikimų (6).

Atsižvelgiant į tai, kad ATP naudojamas visoms organizmo funkcijoms atlikti, o oksidacinė žala naikina ląsteles, nenuostabu, kad kai kurios lėtinės ligos buvo susijusios su mažu kofermento Q10 kiekiu (5). CoQ10 yra kiekvienoje kūno ląstelėje, tačiau didžiausios koncentracijos randamos organuose, kuriems reikia didžiausios energijos, pavyzdžiui, širdyje, inkstuose, plaučiuose ir kepenyse (7).

Kofermentas Q10 pagalba širdžiai

Kofermentas Q10 širdies darbui
Kofermentas Q10 yra svarbus širdies veiklai ir gali padėti palaikyti normalia širdies funkciją.

Širdies nepakankamumas dažnai yra kitų širdies ligų, tokių kaip vainikinių arterijų liga arba aukštas kraujospūdis, pasekmė (8). Šios sąlygos gali sukelti didesnę oksidacinę pažaidą ir venų bei arterijų uždegimą (8, 9). Kai šios problemos paveikia širdį tiek, kad ji negali reguliariai susitraukti, atsipalaiduoti ar pumpuoti kraujo, atsiranda širdies nepakankamumas (8). O kai kurie širdies nepakankamumo gydymo būdai turi nepageidaujamą šalutinį poveikį, pvz., žemą kraujospūdį, ar gali dar labiau sumažinti kofermento Q10 kiekį (10).

Kofermento Q10 nauda vaisingumui

Moterų vaisingumas mažėja su amžiumi, nes mažėja turimų kiaušinėlių skaičius ir kokybė. Kofermentas Q10 tiesiogiai dalyvauja šiame procese. Senstant Kofermento Q10 gamyba lėtėja, todėl organizmas prasčiau apsaugo kiaušinėlius nuo oksidacinės pažaidos (13). Kofermento Q10 atsargų papildymas, atrodo, padeda ir net gali pakeisti šį su amžiumi susijusį kiaušinėlių kokybės ir kiekio sumažėjimą.

Panašiai ir vyrų spermatozoidai: jie yra jautrūs oksidacinės pažaidos poveikiui, dėl kurio gali sumažėti spermatozoidų skaičius, pablogėti spermos kokybė ir išsivystyti nevaisingumas (14, 15). Keletas tyrimų parodė, kad Kofermentas Q10 gali pagerinti spermos kokybę, aktyvumą ir koncentraciją, padidindamas antioksidacinę jų apsaugą (15, 16).

Kofermentas Q10 nauda odai

Oda yra didžiausias kūno organas, kuris bene daugiausiai susiduria su žalingomis medžiagomis, o tai prisideda prie senėjimo proceso. Kai kurie vidiniai žalingi veiksniai yra ląstelių pažeidimai ir hormonų disbalansas. Išoriniai veiksniai apima aplinkos veiksnius, pvz., UV spindulius (17).

Kenksmingi elementai gali sumažinti odos drėgmę ir sumažinti jos apsaugą, taip pat ploninti odos sluoksnius (17, 18). Kofermentas Q10 tepant tiesiai ant odos, galima sumažinti vidinių ir išorinių veiksnių daromą žalą padidinant energijos gamybą odos ląstelėse ir pagerinant antioksidacinę apsaugą (19).

Tiesą sakant, įrodyta, kad Kofermentas Q10 , tepamas tiesiai ant odos, sumažina UV spindulių sukeltą oksidacinę žalą ir netgi sumažina raukšlių gylį (20).

Mažiau galvos skausmo

Dėl nenormalios mitochondrijų funkcijos gali padidėti kalcio pasisavinimas ląstelėse, perteklinė laisvųjų radikalų gamyba ir sumažėti apsauga nuo antioksidantų. Dėl to gali sumažėti energijos smegenų ląstelėse ir net prasidėti migrena (21).

Kofermentas Q10 daugiausia saugomas ląstelių mitochondrijose ir buvo įrodyta, kad jis pagerina mitochondrijų funkciją ir padeda sumažinti uždegimą, kuris gali atsirasti migrenos metu (22). Tiesą sakant, tyrimas parodė, kad Kofermento Q10 atsargų organizme papildymas tris kartus labiau nei placebas sumažino migreną tiriamiesiems (23). Be to, žmonėms, kenčiantiems nuo migrenos, pastebėtas Kofermento Q10 trūkumas.

Be to, įrodyta, kad CoQ10 ne tik padeda gydyti migreną, bet ir gali padėti jos išvengti (24).

Kofermentas Q10 energijai

Kofermentas Q10 energija
Kofermentas Q10 gali padėti raumenims suteikti daugiau energijos.

Oksidacinis stresas gali paveikti raumenų funkciją, taigi ir sportinį efektyvumą (25). Jei nėra užtikrinama normali mitochondrijų funkcija, raumenų energija mažėja, jiems sunku efektyviai susitraukti (26, 27). Kofermentas Q10 gali padėti raumenims ir suteikti daugiau energijos, nes sumažina oksidacinį stresą ląstelėse ir pagerina mitochondrijų funkcijas (28).

Tyrimais įrodyta, kad Kofermento Q10 maisto papildai mažina oksidacinį stresą (29). Be to, jie gali padėti padidinti jėgą mankštos metu ir sumažinti nuovargį, o tai gali pagerinti pratimų efektyvumą (30, 31, 32).

Naudinga diabeto prevencijai

Oksidacinis stresas gali sukelti ląstelių pažeidimą, o tai gali sukelti medžiagų apykaitos ligas, tokias kaip diabetas (33). Nenormali mitochondrijų funkcija taip pat gali būti susijusi su atsparumu insulinui (34). Įrodyta, kad Kofermentas Q10 pagerina jautrumą insulinui ir reguliuoja cukraus kiekį kraujyje (35), todėl šio junginio papildai gali iki trijų kartų padidinti diabetu sergančių pacientų CoQ10 koncentraciją, o tokiems pacientams būdingas šio junginio trūkumas (36, 37).

Tyrimų metu nustatyta, kad 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems pacientams po 12 savaičių Kofermento Q10 kurso cukraus kiekis kraujyje nevalgius sumažėjo, taip pat sumažėjo ir hemoglobino A1C lygis, palyginti su 2-3 mėnesių vidurkiu (38).

Kofermento Q10 dozavimas ir šalutinis poveikis

Standartinė Kofermento Q10  dozė svyruoja nuo 90 mg iki 200 mg per parą. Nustatyta, kad iki 500 mg dozės toleruojamos gerai, o keliuose tyrimuose buvo naudojamos dar didesnės dozės ir jos nesukėlė jokio rimto šalutinio poveikio (41, 42, 43). Kofermentas Q10  yra riebaluose tirpus junginys, todėl jo pasisavinimas yra lėtas ir ribotas. Tačiau vartojant Kofermento Q10  maisto papildus su maistu, organizmas gali jį pasisavinti iki trijų kartų greičiau, nei kai junginys vartojamas nevalgius (44, 45). Kai kuriuose papilduose yra aliejų derinys, kuris padeda organizmui greičiau įsisavinti kofermentą Q10 (46)

Organizmas nekaupia kofermento Q10 , todėl rekomenduojama papildus vartoti ilgesnį laiką, kad pajustumėte naudą (47, 48). Daugelis gerai toleruoja kofermento Q10 papildus, jie yra mažai toksiški (49). Tyrimų metu išbandytos dozės iki 1200 mg per parą, tačiau didelio šalutinio poveikio nesulaukta (50).

Natūralūs CoQ10 šaltiniai

Jei vis dėlto nenorite vartoti papildų, jums teks praturtinti savo kasdienę mitybą produktais, kuriuose yra kofermento Q10  . Tyrimai rodo, kad su maistu gaunamas kofermentas Q10 yra absorbuojamas panašiai kaip ir iš maisto papildų (51).

Šiuose maisto produktuose yra kofermento Q10 :

  • Gyvulinės kilmės subproduktuose (kepenys, širdis, inkstai);
  • Kai kurių rūšių raumeninėje mėsoje (kiauliena, jautiena, vištiena);
  • Riebioje žuvyje (silkė, upėtakis, skumbrė, sardinės);
  • Daržovėse (špinatai, žiediniai kopūstai ir brokoliai);
  • Vaisiuose (apelsinuose, braškėse);
  • Ankštiniuose augaluose (sojos pupelės, lęšiai, žemės riešutai);
  • Riešutuose ir sėklose (sezamo sėklos, pistacijos);
  • Aliejuje (sojų, rapsų).

Vis dėlto su maistu gauti pakankamą CoQ10 kiekį yra sunku, ypač vyresniame amžiuje, todėl apsvarstykite galimybę vartoti ir maisto papildus.