fbpx
Sveikata A-Ž

Imbiero nauda sveikatai patvirtina tyrimais

Imbieras
Imbieras dažnai vartojamas norit mažinti peršalimo simptomus ar kovojant su gripu. Bet ką apie imbiero naudą sako moksliniai tyrimai?

Imbieras – tai žiedinis augalas, kilęs iš Pietryčių Azijos. Jis yra laikomas vienu sveikiausių ir skaniausių prieskoninių augalų pasaulyje. Savo kilme imbieras yra glaudžiai susijęs su ciberžole, kardamonu ir galangalu. Tai šakniastiebis augalas, kuris įprastai naudojamas kaip prieskonis. Imbieras naudojamas tiek šviežias, tiek džiovintas, taip pat marinuotas, jo dedama į aliejų, spaudžiamos sultys.

Antra vertus, imbieras dažnai naudojamas ne tik įvairiems patiekalams gardinti, bet ir kosmetikos gaminiams. Apie šio augalo naudą teko girdėti tikriausiai kiekvienam, tad šiame straipsnyje apžvelgsime, kiek tuose teiginiuose buvo tiesos – pateikiame moksliniais tyrimais įrodytą imbiero naudą.

Gingerolis turi galingų gydomųjų savybių

Imbieras nuo seno yra naudojamas tiek tradicinėje, tiek alternatyvioje medicinoje. Teigiama, kad imbiere esančios medžiagos gali pagerinti virškinimą, sumažinti pykinimą ir yra naudingos organizmo kovoje su gripu ar peršalimu.

Nepakartojamas imbiero kvapas ir skonis yra juntamas dėl augale esančių eterinių aliejų, kurių svarbiausias yra gingerolis. Tai pagrindinis šio augalo bioaktyvus junginys, kuris yra atsakingas už daugelį vaistinių imbiero savybių. Remiantis tyrimais, gingerolis pasižymi stipriu priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu. Jis gali padėti sumažinti oksidacinį stresą, kuris organizme kyla dėl per didelio laisvųjų radikalų kiekio1, 2.

Veiksminga priemonė nuo pykinimo

Įrodyta, kad imbieras yra puiki priemonė, mažinanti pykinimą3. Šio augalo sudėtyje esančios medžiagos gali padėti sumažinti pykinimą ir išvengti vėmimo pacientams, kuriems atliekamos tam tikros rūšies operacijos. Taip pat šis natūralus produktas yra veiksmingas kovojant su chemoterapijos sukeltu pykinimu, tačiau šiam poveikiui patvirtinti reikalingi išsamesni tyrimai4, 5, 6, 7. Taip pat imbieras veiksmingai padeda įveikti rytinį pykinimą, kuris dažnai kamuoja nėščiąsias.

Remiantis studija, kurioje dalyvavo 1278 nėščios moterys, patvirtinta, kad 1,1-1,5 g imbiero gali gerokai sumažinti pykinimo simptomus. Vis dėlto tas pats tyrimas patvirtino, kad imbieras neturėjo poveikio vėmimo epizodams8. Imbieras yra visiškai saugus, tačiau prieš vartojant didesnius jo kiekius, patariama pasikonsultuoti su gydytoju, ypač jei esate nėščia. Neščiosioms, kurioms artėja gimdymo laikas ar yra didesnė persileidimo rizika, rekomenduojama vengti vartoti imbierą9.

Pagalba metant svorį

Imbieras
Ar imbieras gali padėti lieknėti?

Remiantis žmonių ir gyvūnų tyrimų rezultatais, imbieras vaidina svarbų vaidmenį svorio metimo procese. 2019 m. atliktas tyrimas parodė, kad imbiero maisto papildai leido reikšmingai sumažinti antsvorį bei riebalų perteklių juosmens ir klubų srityje, nuo nutukimo kenčiantiems respondentams10.

2016 metais buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 80 nuo nutukimo kenčiančių moterų. Tyrimo metu nustatyta, kad imbieras gali padėti sumažinti KMI (kūno masės indeksą) ir insulino kiekį kraujyje. Didelis insulino kiekis kraujyje yra vienas iš nutukimą lemiančių veiksnių. Šio tyrimo dalyvės 12 savaičių gaudavo palyginti dideles džiovinto imbiero miltelių dozes – 2 gramus11, 12.

2019 metais mokslininkai funkcinių maisto papildų apžvalgoje taip pat padarė išvadą, kad imbieras turi teigiamą poveikį nutukimui mažinti ir svorio metimo procesui. Vis dėlto norint gauti tikslesnių duomenų, reikalingi papildomi tyrimai13.

Su gyvūnais atliktuose tyrimuose imbiero vaidmens mažinant nutukimą pagrindimas yra tvirtesnis. Žiurkės ir pelės, kurioms buvo duodamas imbierinis vanduo arba imbiero ekstraktas, nuolat metė kūno svorį, net ir tuomet, kai bv maitinamos itin riebiai14, 15, 16. Imbiero įtaka svorio kritimui gali būti susijusi su tam tikrais mechanizmais, pavyzdžiui, galimybe padidinti sudegintų kalorijų skaičių arba priešuždegiminėmis savybėmis13, 16.

Pagalba sergant osteoartritu

Osteoartritas yra labai dažna sveikatos problema, su kuria susiduria daugelis. Ji apima kūno sąnarių degeneraciją, sukeliančią tokius simptomus kaip sąnarių skausmas ir elastingumo praradimas. Vienos studijos metu buvo nustatyta, kad imbierą osteoartrito gydymui naudoję žmonės pastebimai sumažino skausmą ir neįgalumą17.

Buvo pastebėti tik lengvi šalutiniai poveikiai, pavyzdžiui, nepasitenkinimas imbiero skoniu. Vis dėlto imbiero skonis ir skrandžio veiklos sutrikimai paskatino atsisakyti jo vartojimo tik 22 proc. tyrimo dalyvių. Jie gaudavo imbiero dozes, siekiančias nuo 500 mg iki 1 g, kiekvieną dieną laikotarpiu nuo 3 iki 12 savaičių. Daugeliui tiriamųjų buvo diagnozuotas kelio osteoartritas17.

Kitas tyrimas, atliktas 2011 metais, parodė, kad imbiero, mastikos, cinamono ir sezamo aliejaus derinys gali padėti sumažinti skausmą ir sąnario sustabarėjimą, kenčiantiems nuo kelio osteoartrito18.

Cukraus kiekio kraujyje mažinimas ir širdies ligų prevencija

Šio imbiero poveikio tyrimai yra palyginti nauji, tačiau rodo, kad imbieras gali turėti naudingų savybių, kovojant su cukriniu diabetu. 2015 m. atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 41 pacientas, sergantis II tipo cukriniu diabetu, parodė, kad 2 g smulkinto džiovinto imbiero dozė per dieną gali sumažinti cukraus kiekį nevalgius iki 12 proc.19.

Taip pat imbiero vartojimas pastebimai pagerino hemoglobino A1c (HbA1c), kuris yra ilgalaikio cukraus kiekio kraujyje rodiklis, normą. Per 12 savaičių ji sumažėjo 10 proc., be to, 28 proc. sumažėjo apolipoproterinų / apoliproteinų A-I santykis ir 23 proc. sumažėjo malonialdehido (MDA), kuris yra oksidacinio streso šalutinis produktas, kiekis. Toks pokytis sumažina širdies ligų veiksnių riziką19.

Vis dėlto verta prisiminti, kad šis tyrimas nebuvo didelės imties. Rezultatai yra nepaprastai įspūdingi, tačiau juos dar reikia patvirtinti išsamesniais tyrimais, kad būtų galima pateikti pagrįstas rekomendacijas.

Džiuginanti naujiena yra 2019 metais atlikta studija, kurioje padaryta išvada, kad imbieras gerokai sumažino HbA1c kiekį žmonėms, sergantiems II tipo cukriniu diabetu. Tačiau studijos metu taip pat nustatyta, kad imbieras neturėjo jokios įtakos cukraus kiekiui kraujyje nevalgius20.

Lėtinių virškinimo sutrikimų mažinimas

Lėtiniams virškinimo sutrikimams būdingas pasikartojantis skausmas ir diskomfortas viršutinėje skrandžio dalyje. Manoma, kad uždelstas skrandžio turinio pašalinimas yra pagrindinė virškinimo sutrikimų priežastis. Įdomu tai, kad imbieras veiksmingai pagreitino skrandžio turinio pašalinimą21.

Žmonės, turintys funkcinę dispepsiją – nenustatytos kilmės virškinimo sutrikimus, 2011 metais dalyvavo tyrime. Jo metu dalyviams buvo duodamos imbiero kapsulės arba placebas. Po valandos jiems visiems buvo duodama sriubos. Imbierą vartojusiems žmonėms skrandis išsivalė per 12,3 minutės placebą vartojusiems dalyviams prireikė 16,1 minutės22. Toks poveikis pastebėtas ir žmonėms, neturintiems virškinimo sutrikimų.

2008 metais atlikto tyrimo metu teigiamas imbiero poveikis virškinimui pastebėtas 24 sveikiems tyrimo dalyviams, kuriems buvo duodamos imbiero kapsulės arba placebas. Po valandos jiems buvo duodama sriubos. Pastebėta, kad imbieras gerokai pagreitino skrandžio ištuštinimą. Imbiero vartojusiems sveikiems dalyviams skrandžio ištuštinimui prireikė 13,1 minutės, o placebą – 26,7 minutės23.

Verta žinoti

Imbieras – tai supermaistas, kuriame gausu įvairių maistinių medžiagų ir bioaktyvių junginių, kurie suteikia organizmui įvairios naudos. Imbieras naudingas tiek kūnui, tiek smegenims, tačiau prieš vartojant didesnius imbiero kiekius bet kokia forma, verta prieš tai pasitarti su savo gydytoju ar vaistininku.

Imbieras – vienas iš supermaisto produktų, kuris tikrai vertas savo vardo. Jo teigiamas poveikis įrodytas tyrimais, tačiau kai kurie jų dar nėra išsamūs, todėl nereikėtų aklai pasikliauti imbiero poveikiu. Antra vertus, tai gausus naudingų organizmui medžiagų šaltinis, kurį tikrai verta įtraukti į savo kasdienę mitybą.

Komentuoti

Komentuoti