fbpx
Maisto papildai

Osteoartrito simptomams mažinti naudinga Ašvaganda?

osteoartritas
Osteoartrito simptomų sukeltą kelių sąnarių skausmą, patinimą gali padėti suvaldyti Ašvaganda

Osteoartritas sukelia sąnarių uždegimą ir skausmus, dažniausiai pasireiškia rankų, kelių, klubų srityse. Tai dažna artrito forma, pagrindinė negalios priežastis visame pasaulyje.

Osteoartritui gydyti dažnai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ar opioidai, tačiau jie yra brangūs ir gali sukelti rimtų šalutinių poveikių žarnyne, be to, šie vaistai ne visada yra veiksmingi. Mokslininkai aktyviai tiria natūralias priemones ir ieško saugių būdų valdyti osteoartrito simptomus išvengiant neigiamo šalutinio poveikio.

Viena iš galimų alternatyvų yra ašvaganda (dar vadinama migdomąja vitanija). Tai Indijoje paplitusi ajurvedinė žolė, plačiai naudojama tradicinėje indų medicinoje artrito gydymui, opoms, patinimams, karščiavimui, diabetui ir kitiems negalavimams. Plačiau panagrinėkime, kuo ašvaganda gali būti naudinga gydant osteoartrito simptomus ir ar šis natūralus preparatas sukelia rizikų.

Osteoartritą gali suvaldyti Ašvaganda

Tradicinėje indų medicinoje ašvaganda naudojama daugiau nei 3000 metų (1). Ajurvedoje ji laikoma Rasayana augalu, o tai reiškia, kad ji turi kūną jauninantį ir audinius atstatantį poveikį (2). Tradicinė medicina priskiria šį augalą adaptogenų kategorijai – jame yra natūralių augalinių junginių, galinčių padėti organizmui prisitaikyti prie streso ir sumažinti patiriamą žalą (3).

Tyrimai parodė, kad ašvaganda turi daugybę privalumų: augalas pasižymi priešuždegiminiu, antiartritiniu, skausmą malšinančiu ir antistresiniu poveikiu. Atliekant mokslinius tyrimus su žmonėmis ir gyvūnais, įrodyta, kad ašvaganda taip pat mažina kelių sąnarių skausmą, mažina patinimą, lėtina sąnarių degradaciją ir pagerina skausmą bei bendrą osteoartritinių sąnarių mobilumą (4, 5). Dėl to šis augalinis preparatas gali sumažinti osteoartrito simptomus.

Ar ašvaganda gali išgydyti osteoartritą?

osteoartrito gydymas
Osteoartrito gydymui gali būti pasitelktą Ašvaganda.

Pradėkime nuo to, kad ašvagandos preparatai yra saugūs vartoti žmonėms. 8 savaites trukmės tyrimas, kuriame dalyvavo 80 sveikų suaugusiųjų, parodė, kad šio augalo šaknų ekstraktas yra saugus vartoti žmonėms (6). Panašiai yra ir su sergančiaisiais rematoidiniu artritu: jiems ašvagandą saugu vartoti (7).

Taigi, potencialiai ašvaganda yra tinkama priemonė mažinti osteoartrito simptomus. Vis dėlto reikėtų išsamesnių tyrimų, kurie pateiktų daugiau informacijos apie ašvagandos ir kitų augalinių preparatų tarpusavio sąveiką. Dėlto geriausia prieš pradedant vartoti šiuos maisto papildus, pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Kaip sumažinti nemalonius osteoartrito simptomus?

Osteoartritu sergantys pacientai susiduria su įvairiais nemaloniais simptomais, tačiau juos įveikti gali padėti ne tik vaistai, bet ir fizinė terapija, saugi sąnariams fizinė veikla (pavyzdžiui, plaukimas, vandens aerobika), subalansuoto svorio palaikymas, operacija, priešuždegiminio pobūdžio dieta (7).

Priešuždegiminėse dietose gausu antioksidantų, polifenolių ir kitų imunitetą stiprinančių junginių, kurie gali kovoti su uždegimu organizme. Tai apima tam tikras žoleles, prieskonius, vaisius, daržoves, ankštinius augalus ir nesmulkintus grūdus (8). Tyrimai rodo, kad priešuždegiminės dietos, tokios kaip Viduržemio jūros dieta, laikymasis gali pagerinti su osteoartritu sergančių žmonių gyvenimo kokybę (9).

Dažnai užduodami klausimai apie ašvagandą

Su įvairiomis sveikatos bėdomis susiduriantiems pacientams dažnai kyla įvairių klausimų apie ašvagandą – iš egzotiškos Indijos kilusį maisto papildą. Atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus.

Ar ašvaganda gali padėti nuo kelio sąnario skausmo?

Taip, ašvagandos papildų vartojimas gali padėti sumažinti kelio sąnario skausmus, kurie susiję su artritu. 12 savaičių trukusiame tyrime, kuriame dalyvavo 60 dalyvių, kenčiančių nuo kelio skausmo ir diskomforto, nustatyta, kad ašvagandos augalo šaknų ekstraktas gerokai sumažino kelio skausmą, sustingimą ir negalią, o nauda pastebėta vos per 4 savaites (10).

Ar ašvaganda padeda nuo lėtinio skausmo?

Ašvaganda turi skausmą malšinančiu savybių, todėl gali padėti malšinant lėtinį skausmą. Atliekant tyrimus su pelėmis, pastebėta, kad ašvaganda sumažino pooperacinį skausmą ir lėtinį skausmą, susijusį su nervų pažeidimu (11). Klinikiniame žmonių tyrime nustatyta, kad ašvaganda blokuoja skausmo receptorius smegenyse, o tai gali sumažinti osteoartrito sukeliamą skausmą ir negalią (12).

Ar ašvaganda naudinga sąnariams?

Tyrimai parodė, kad ašvagandos ekstraktas gerokai sumažina kolagenezės fermentų, kurie ardo sąnarių kremzles, kiekį. Kiti tyrimai parodė daug žadantį ašvagandos poveikį gydant reumatoidinį artritą ir kenčiantiems nuo virusinių infekcijų kilmės sąnarių skausmo pacientams (13). Nors reikia atlikti išsamesnius tyrimus šia tema, tai rodo, kad ašvaganda gali turėti sąnarių skausmą ir negalavimus mažinančių savybių. Dėl šios priežasties ašvagandą kaip maisto papildą yra naudinga vartoti ir profilaktiškai.