fbpx
Sveikata A-Ž

Slapti levandų arbatos ir ekstrakto privalumai bei naudojimo būdai

Levandų arbata
Levandų arbata gali turėti gydomųjų savybių mūsų odai. Levandos gali padėti kovoti su nerimu ir nemiga.

Svaiginantis levandų kvapas daugeliui yra puikiai žinomas. Šių augalų arbata gaminama užplikant violetinius jų žiedelius karštu vandeniu. Manoma, jog levandų arbata ramina nervus, gerina miegą, odos būklę bei suteikia daug kitų privalumų. Nors tyrimų su arbata nėra atlikta daug – daugiausia dėmesio skiriama levandų ekstraktams.

Toliau aptarsime keturis galimus levandų arbatos ir ekstrakto privalumus.

Gali pagerinti nuotaikos sutrikimus

Levandos labai plačiai naudojamos kaip aromaterapijos priemonė bei papildas, padedantis nuo nerimo, depresijos bei nuovargio.

Tyrimai atskleidžia, jog levandose esantys junginiai gali skatinti aktyvumą tam tikrose smegenų srityse bei daryti įtaką impulsų perdavimui tarp smegenų ląstelių tokiu būdu, kuris kelia nuotaiką bei turi raminamojo poveikio. Nors ir buvo įrodyta, jog levandų ekstrakto kvapas bei šių augalų aliejaus preparatai teigiamai veikia nuotaiką, ramina, tačiau nėra aišku, ar panašią įtaką gali daryti ir levandų arbata.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

Viename tyrime  dalyvavo 80 vaikus auginančių moterų. Paaiškėjo, jog tos, kurios 2 savaites kasdien gėrė po puodelį (250 ml) levandų arbatos bei mėgavosi levandų aromatu, pranešė apie mažesnį nuovargį ir depresiją, palyginti su tomis, kurios neturėjo galimybių mėgautis levandų kvapu ir negėrė levandų arbatos.

Šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26523950/

Gali pagerinti miegą

Arbata mieguiManoma, kad raminantis levandų poveikis teigiamai veikia ir miegą. Specifinių tyrimų, kuriuose bandoma išsiaiškinti levandų arbatos poveikį miego kokybei, nėra, tačiau daug žada kitus levandų preparatus ir jų poveikį atskleidžiantys tyrimai.

Viename tyrime dalyvavo 158 pagimdžiusios moterys. Nustatyta, jog tos tyrimo dalyvės, kurios 8 savaites 4 kartus per savaitę giliai įkvėpdavo levandų aromato, pasižymėjo kur kas geresne miego kokybe, palyginti su placebo grupe.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4443384/

Kitas tyrimas buvo atliktas dalyvaujant 79 koledžo studentams, informavusiems apie miego problemas. Tyrimas parodė, jog tinkama miego higiena ir kvėpavimas levandų aromatu pagerino miego kokybę. Šiuo atveju nakčiai ant krūtinės buvo dedami levandų pleistrai.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4505755/

Remiantis šiais rezultatais galima teigti, jog įmanoma, kad pasimėgavę levandų arbatos puodeliu prieš miegą išsimiegosite kur kas geriau.

Gali nuraminti mėnesinių spazmus

Skausmas, maudimas apatinėje pilvo dalyje prieš menstruacijas ir / ar jų metu yra labai dažna daugelio moterų problema, kelianti diskomfortą ir kaip reikiant kenkianti gyvenimo kokybei tomis dienomis. Tačiau, manoma, jog levandos gali padėti pasijusti geriau.

Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo 200 jaunų suaugusių moterų, metu buvo nustatyta, kad kvėpavimas levandų eteriniu aliejumi 30 minučių per dieną per pirmąsias 3 menstruacinio ciklo dienas sąlygojo kur kas mažesnį maudimą po 2 mėnesių, palyginti su kontroline grupe.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405632/

Kiti tyrimai rodo, jog masažas su levandų eteriniu aliejumi taip pat padeda esant menstruaciniams skausmams, tačiau tyrimų apie levandų arbatos poveikį šiame kontekste nėra.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325408/

Visgi nors ir reikia išsamesnių tyrimų, galima teigti, jog levandų arbata ir kvapas gali padėti sumažinti menstruacijų sukeliamus skausmus.

Gali pagerinti odos būklę

Įrodyta, jog levandų aliejus turi priešuždegiminį ir antibakterinį poveikį. Todėl jis naudojamas siekiant kovoti su spuogais, uždegiminėmis odos ligomis, pavyzdžiui, psoriaze, taip pat gydyti žaizdas ir įbrėžimus.

Šaltiniai:

Viename su žiurkėmis atliktame tyrime nustatyta, jog levandų aliejaus vartojimas vietiškai kas antrą dieną dvi savaites žymiai sumažino žaizdų plotą, palyginti su kontroline grupe. Taip yra todėl, kad levandų aliejus skatino struktūrinio baltymo kolageno sintezę.

Šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4880962/

Tokie tyrimų rezultatai rodo, jog tam tikros levandų formos gali skatinti odos gijimą bei kolageno gamybą.

Kaip pasigaminti levandų arbatą ir kokios galimos atsargumo priemonės?

Nors tyrimų apie levandų arbatos poveikį nėra daug, bet galima teigti, jog puodelis šios arbatos bus ne tik gardus, tačiau ir ramins bei bus naudingas.

Norėdami pasigaminti levandų arbatos galite rinktis paprasčiausią kelią – įsigyti  arbatos maišeliuose ir tiesiog pamirkyti juos užvirintame vandenyje. Taip pat galite įsigyti birių levandos žiedų. Laikydamiesi gamintojo nurodymų atitinkamą jų kiekį užplikykite verdančiu vandeniu ir palikite kelioms minutėms. Nukoškite ir mėgaukitės arbata.

Kaip ir vartojant bet kurią kitą žolelių arbatą, mėgaujantis levandų arbata irgi reikia atsižvelgti į tam tikras atsargumo priemones.

Buvo nustatytas atvejis, kuomet išgėrus levandų arbatos itin pagreitėjo širdies plakimas.

Šaltinis: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22760025/

Dar levandų nauda galite mėgautis naudodami jas ekstrakto, aliejaus, papildų pavidalu. Nors standartizuotų dozių nėra, visgi su levandų aliejumi rekomenduojama elgtis atsargiai, jo negerti ir laikytis gamintojo rekomendacijų. Prieš įtrindami levandų aliejų į odą geriau jį sumaišykite su keliais lašais kokosų ar simondsijų aliejaus. Nepradėkite nuo intensyvaus levandų aliejaus naudojimo – testuokite jo poveikį po truputį. Netepkite neskiesto levandų aliejaus ant odos, nes jis gali odą sudirginti.

Norėdami levandų aliejų naudoti aromaterapijai užlašinkite kelis jo lašus ant medvilninio audinio ir įkvėpkite. Taip pat galite naudoti eterinių aliejų difuzorių.

Dėl galimo poveikio nervų sistemai prieš pradėdami vartoti bet kokios formos levandas, pasitarkite su savo gydytoju, jei sergate širdies liga ar kitomis sudėtingesnėmis ligomis, taip pat jei vartojate tam tikrus vaistus.

Nežinoma, ar levandų aliejus, arbata yra saugūs besilaukiančioms ar krūtimi maitinančioms moterims.

Paaiškėjo, jog levandų arbata bei ekstraktai gali gerinti miego kokybę, teigiamai veikti odos būklę, nuotaiką, padėti kovoti su nerimu. Nors apie arbatos poveikį tyrimų stokojama, bet tai gali būti ne tik skanus, bet ir vertingas geros nuotaikos, atsipalaidavimo šaltinis.