fbpx
Sveikata A-Ž

Maca nauda ir galimas šalutinis poveikis

Maca milteliai

Kas yra Maca?

Jos kilmės šalimis laikomos Peru ir Bolivija, kuriose ji maistui ir kaip vaistinis augalas naudojama jau per porą tūkstančių metų. Geriausios auginimo sąlygos yra kalnynai, ganėtinai atšiaurus klimatas ir prastas dirvožemis – taip, augalas tikrai neįnoringas. Bet labai naudingas. Iš pirmo žvilgsnio Maca (peruvinę pipirnę) nesunku supainioti su mums visiems puikiai pažįstamu ridiku. Ypač vertinama maca šaknis, turtinga maistinių medžiagų, mineralų. Maisto papildų sektoriuje Maca (peruvinę pipirnę) paprastai „sutinkame“ miltelių pavidalu, rečiau – kapsulėmis ar kaip ekstraktą. Nors anuomet Maca šaknis daugiausia buvo aukštinama dėl teigiamo poveikio vaisingumui ir lytiniam potraukiui didintis, šiandien teigiama, jog ji naudinga ir energijai bei ištvermei.
Svarbu tai, jog Maca tyrimai yra pradiniame etape ir gana nedideli.

Maca
Kas yra Maca?

Pakalbėkime apie Maca naudas

Aukšta maistinė vertė

Maca (Peruvinės pipirnės) šaknų milteliai yra labai maistingi, tai – puikus vitaminų ir mineralų šaltinis (Šaltinis). Pavyzdžiui  28 gramuose, yra: 91 kalorija, 20 g angliavandenių, 4 g baltymų, 2 g skaidulų, 1 g riebalų, 133 proc. rekomenduojamos paros normos (toliau – RPN) vitamino C, 85 proc. RPN vario, 23 proc. RPN geležies, 16 proc. RPN kalio, 15 proc. RPN vitamino B6, 10 proc. RPN mangano.

Negana to, Maca šaknyje yra ir nepaprastai vertingų augalinių junginių, pavyzdžiui, gliukozinolatų ir polifenolių (Šaltinis, Šaltinis).

Didina moterų ir vyrų libido

Sumažėjęs lytinis potraukis kamuoja neretą suaugusįjį. Daugelis besirūpinančių savo gyvenimo kokybes ir sveikata domisi natūraliomis libido (seksualinio potraukio) didinimo priemonėmis, pavyzdžiui, žolelėmis ir pan.

Maca šaknis buvo plačiai naudojama kaip veiksminga priemonės, siekiant pagerinti lytinį potraukį – tai pagrįsta tyrimais (Šaltinis). 2010 metų apžvalgoje pateikti keturi atsitiktinių imčių klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo 131 dalyvis. Tyrimu metu rasta įrodymų, jog Maca šaknis gerina lytinį potraukį po mažiausiai šešių savaičių vartojimo (Šaltinis).

Seksualiniam potraukiui
Didina moterų ir vyrų libido

Gali padidinti vyrų vaisingumą

Kalbant apie vyrų vaisingumą yra labai reikšmingi du aspektai: spermos kokybė ir jos kiekis.

Yra keletas įrodytų, jog Macas šaknis didina vyrų vaisingumą (Šaltinis, Šaltinis). Prieš kurį laiką pateiktoje apžvalgoje apibendrinti penkių nedidelių tyrimų rezultatai. Atskleista, jog peruvinės pipirnės šaknis (Maca) pagerino spermos kokybę tiek nevaisingiems vyrams, tiek ir vaisingiems (Šaltinis).

Viename iš tyrimų dalyvavo sveiki vyrai. Jie ketus mėnesius vartojo Maca ir tyrėjai nustatė, jog jų spermos kiekis, kokybė pagerėjo (Šaltinis).

Gali sumažinti menopauzės simptomus

Kas yra menopauzė, žinome. O sumažėjęs estrogeno kiekis sąlygoja daug nemalonių simptomų, pavyzdžiui, karščio priepuolius, makšties sausumą, nuotaikų kaitą, dirglumą, miego problemas ir kt.

Atliktas tyrimas, kurio metu buvo tiriamos moterys menopauzės laikotarpiu, atskleidė, jog peruvinė pipirnė padėjo sušvelninti kai kuriuos menopauzės simptomus (Šaltinis). Negana to, su gyvūnais atlikti tyrimai rodo, jog Maca gali padėti apsaugoti kaulus. O moterys po menopauzės turi didesnę riziką susirgti osteoporoze (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis).

menopauzė
Gali sumažinti menopauzės simptomus

Maca gali teigiamai veikti Jūsų nuotaiką

Keli tyrimai įrodė, jog šis augalas gali teigiamai veikti nuotaiką.

Tai buvo siejama su sumažėjusiu nerimu, depresijos simptomais, ypač moterims menopauzės laikotarpiu (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis). Macayra flavonoidų, kurie, tikima, dalinai prisideda prie šios psichologinės naudos (Šaltinis).

Gali padėti pagerinti sporto rezultatus ir energiją

Maca šaknų milteliai yra populiarūs tarp sportuojančiųjų, ypač kultūrizmo šakos atstovų. Manoma, jog šis papildas padeda auginti raumenų masę, didinti jėgą, energiją.

Kai kurie tyrimai su gyvūnais rodo, kad produktas naudingas ir norint didinti ištvermės rodiklius (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis). Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo keli dviratininkai, leido prieiti prie išvados, jog 14 dienų pavartojus Maca ekstrakto pagerėjo laikas, per kurį jie nuvažiuoja maždaug 40 kilometrų atstumą. (Šaltinis)

Visgi mokslinių įrodymų, pagrindžiančių Maca naudą raumenų masei ir jėgai, dar nėra.

Gali padėti apsaugoti odą nuo saulės

Ne paslaptis, ultravioletiniai saulės spinduliai odą gali kaip reikiant pažeisti, jei pastaroji bus neapsaugota. Anot šaltinio (Šaltinis), ilgainiui ultravioletiniai spinduliai gali sąlygoti ankstyvesnį raukšlių atsiradimą, taip pat jie didina odos vėžio riziką. Yra įrodymų, jog Maca ekstraktas gali padėti nuo ultravioletinių spindulių apsaugoti odą (Šaltinis, Šaltinis). Apsauginį poveikį turi polifenolis ir gliukozinolatai, kurių yra Macos ekstrakte. (Šaltinis)

Bet svarbu atminti, kad įprastos apsaugos nuo saulės Maca ekstraktas negali pakeisti. Taip pat jis nuo saulės saugo tik tada, kai yra tepamas ant odos.

Gali pagerinti atmintį ir mokymąsi

Kaip teigiama šaltinis, Maca gali pagerinti smegenų veiklą. Anuomet Peru vietiniai gyventojai vartojo šio augalo, siekdami pagerinti vaikų rezultatus mokykloje (Šaltinis, Šaltinis).

Maca atminčiai
Gali pagerinti atmintį ir mokymąsi

Gali padėti esant prostatos padidėjimui

Vyresniame amžiuje prostatos padidėjimas yra gana dažna problema, galinti sukelti su šlapinimusi susijusius nemalonumus.

Keli su graužimais atlikti tyrimai atskleidė, jog Maca gali padėti sumažinti prostatos dydį (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis). Manoma, jog poveikis prostatai susijęs su augale esančiu dideliu gliukozinolatų kiekiu. Drauge šios medžiagos susijusios ir su sumažėjusia prostatos vėžio rizika (Šaltinis).

Kaip vartoti Maca?

Šį augalą įtraukti į savo racioną nesunku. Jį galite vartoti kaip priedą, pridėti prie avižinių dribsnių, užkandžių ir kt.
Taip pat, labai populiaru ir patogu vartoti kaip maisto papildą kuris parduodamas kapsulėse. Kapsulės užpildomos Maca ekstrakto milteliais.
Optimali dozė nėra nustatyta, bet tyrimuose naudotos Maca šaknies miltelių dozės per dieną siekė nuo 1,5 iki 5 gramų.

Saugumas ir šalutinis poveikis

  • Peruvinė pipirnė yra laikoma saugia vartoti (Šaltinis, Šaltinis, Šaltinis).
  • Jei turite problemų su skydliauke, šio augalo ir jo preparatų vartokite atsargiai, geriausia, jei pasitarsite su gydytoju.
  • Jei laukiatės ar maitinate, prieš pradėdamos vartoti peruvinės pipirnės pasitarkite su gydytoju.