fbpx
Sveikata A-Ž

Vitaminas B12: moksliškai pagrįsta nauda sveikatai

Vitaminas B12

Vitaminas B12, dar žinomas kaip kobalaminas, yra būtinas organizmui, kuris pats jo pasigaminti negali. Natūraliai šio vitamino randama gyvūninės kilmės  produktuose, taip pat jis vartojamas kaip maisto papildas. Vitaminas B12 organizme vaidina ne vieną reikšmingą vaidmenį: jis labai svarbus normaliai nervų ląstelių funkcijai, reikalingas eritrocitų formavimuisi, DNR sintezei. Šis vitaminas gali didinti energiją, gerinti atmintį, padėti išvengti širdies ligų ar sumažinti jų riziką ir kt. Pateikiame 9 moksliškai pagrįstas vitamino B12 naudas Jūsų sveikatai.

Padeda formuotis raudoniesiems kraujo kūneliams ir gydo anemiją

Šis vitaminas vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį, padėdamas organizmui gaminti raudonuosius kraujo kūnelius. Mažas vitamino B12 kiekis mažina raudonųjų kraujo kūnelių susidarymą ir neleidžia jiems tinkamai vystytis. Stokojant vitamino B12 raudonieji kraujo kūneliai keičia savo dydį ir formą, dėl ko nesugeba tinkamai judėti iš kaulų čiulpų į kraują, sukeldami megaloblastinę anemiją (Šaltinis). Esant anemijai sutrinka deguonies pernešimas į gyvybiškai svarbius organus. Paprastai tokiu atveju juntamas nuovargis ir silpnumas.

Gali užkirsti kelią apsigimimams

Reikiamas vitamino B12 kiekis yra nepaprastai svarbus nėštumo metu. Tyrimai rodo, jog tinkamam vaisiaus smegenų ir nervų sistemos vystymuisi motina turi gauti pakankamą šio vitamino kiekį. Vitamino B12 stoka pradinėse nėštumo stadijose gali padidinti apsigimimų riziką. Be to, šio vitamino trūkumas gali sukelti priešlaikinį gimdymą ar persileidimą (Šaltinis).

Gali palaikyti kaulų sveikatą ir užkirsti kelią osteoporozei

Vitaminas B12 kaulams
Vitamino B12 trūkumas gali įtakoti kaulų stiprumą ir lengvą jų lūžimą

Jei gausite pakankamai vitamino B12, galite stiprinti savo kaulų sveikatą. Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau kaip 2 500 suaugusiųjų, metu buvo atskleista, jog žmonėms, kuriems trūko vitamino B12, kaulų mineralų tankis buvo mažesnis nei normalus (Šaltinis). Kaulai, kurių mineralų tankis sumažėjęs, laikui bėgant gali tapti trapūs, dėl ko padidėja osteoporozės rizika.

Kiti tyrimai taip pat atskleidė ryšį tarp žemo vitamino B12 lygio ir blogos kaulų sveikatos bei osteoporozės. Ypač tai buvo pastebima tarp moterų (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Gali sumažinti geltonosios dėmės degeneracijos riziką

Geltonosios dėmės degeneracija yra akių liga, sukelianti regėjimo pablogėjimą centrinėje regimojo lauko dalyje. Palaikant pakankamą vitamino B12 kiekį galima išvengti su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos rizikos.

Tyrėjų manymu, gaunant reikiamą kiekį vitamino B12 sumažėja homocisteino – aminorūgšties, esančios kraujyje, kiekis. O padidėjęs homocisteino lygis buvo susijęs su padidėjusia geltonosios dėmės degeneracijos, sąlygos amžiaus, rizika (Šaltinis, šaltinis).

Viename tyrime dalyvavo 5 000 moterų, vyresnių kaip 40 metų. Tyrimo metu prieita prie išvados, jog papildai su vitaminu B12, folio rūgštimi bei vitaminu B6 gali sumažinti geltonosios dėmės degeneracijos riziką (Šaltinis). Grupė, šiuos papildus vartojusi septynerius metus, turėjo mažiau geltonosios dėmės degeneracijos atvejų, palyginti su placebo grupe (Šaltinis).

Visgi reikia papildomų tyrimų, jog būtų galima suprasti vitamino B12 vaidmenį, skatinant gerą regą, akių sveikatą ir užkertant kelią geltonosios dėmės degeneracijai.

Gali pagerinti nuotaiką ir palengvinti depresijos simptomus

Vitaminas B12 tikrai teigiamai veikti Jūsų nuotaiką. Nors šio vitamino poveikis nuotaikai dar nėra iki galo suprastas ir ištirtas, bet žinoma, jog jis vaidina itin reikšmingą vaidmenį sintetinant ir metabolizuojant serotoniną, atsakingą už nuotaikos reguliavimą. Tad vitamino B12 stoka gali sumažinti serotonino gamybą, kas lemtų slogią nuotaiką.

Tyrimai patvirtino, jog vitamino B12 papildų vartojimas naudingas siekiant pagerinti depresijos simptomus tiems, kurie šio vitamino stokoja.

Vieno tyrimo, kuriame dalyvavo depresija sergantys ir mažai vitamino B12 gaunantys žmonės, metu nustatyta, jog tiems, kurie vartojo antidepresantus ir vitaminą B12, depresijos simptomai buvo lengvesni nei tų, kurie buvo gydomi vien antidepresantais (Šaltinis).

Kitas tyrimas atskleidė, jog vitamino B12 stoka buvo susijusi su dvigubai didesne sunkios depresijos rizika (Šaltinis). Taip pat atskleista, kad didelis vitamino B12 kiekis buvo susijęs su geresniais gydymo rezultatais (Šaltinis).

Nors šio vitamino papildai gali pagerinti nuotaiką ir depresijos simptomus žmonėms, kuriems vitamino B12 trūksta, tyrimai neparodo, kokį poveikį šio vitamino papildai turėtų tiems, kurių B12 vitamino lygis yra normalus.

Gali būti naudingas smegenims, užkertant kelią neuronų praradimui

b12 vitaminas atminčiai
B12 vitamino stoka įtakoja smegenų veiklą ir suprastėjusią atmintį.

Vitamino B12 stoka susijusi su atminties prastėjimu, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Šis vitaminas gali užkirsti kelią smegenų neuronų praradimui, dažnai susijusiam su atminties praradimu ar demencija. Vienas tyrimas, atliktas su ankstyvos stadijos demencija sergančiais asmenimis, atskleidė, jog vitamino B12 ir omega 3 riebalų rūgščių papildų derinys sulėtino demencijos progresavimą (Šaltinis). Kito tyrimo metu nustatyta, kad net nesant kliniškai diagnozuoto atminties sutrikimo, papildomai vartojamas vitaminas B12 gali pagerinti atmintį (Šaltinis).

Visgi reikia daugiau tyrimų, kad būtų padarytos pagrįstos išvados apie vitamino B12 papildų poveikį atminčiai ir pažintinei funkcijai.

Gali suteikti energijos

Vitamino B12 papildai ilgą laiką buvo laikomi kaip vienas pagrindinių energiją didinančių produktų. Tiesą sakant, visi B grupės vitaminai gaminant energiją organizme vaidina svarbų vaidmenį, nors patys nebūtinai teikia energiją, teigiama tyrimas. Šiuo metu nėra jokių mokslinių įrodymų, kad vitamino B12 papildai gali padidinti energiją tiems, kuriems šio vitamino netrūksta (Šaltinis). Dar svarbu tai, kad vitaminas B12 tirpus vandenyje, tad kūnas jo atsargų nekaupia. Perteklius tiesiog pašalinamas (Šaltinis). Bet jei organizme šio vitamino trūksta, tai vartojami papildai greičiausiai energijos lygį pagerins (Šaltinis).

Vienas labiausiai paplitusių ankstyvųjų vitamino B12 trūkumo požymių yra energijos stoka ir nuovargis.

Gali teigiamai veikti širdį, sumažindamas homocisteino kiekį

Aukštas homocisteino kiekis susijęs su padidėjusia širdies ligų rizika. Jei stokojama vitamino B12, homocisteino lygis didėja.

Tyrimai atskleidė, jog vitaminas B12 padeda mažinti homocisteino kiekį, o tai gali padėti mažinti širdies ligų riziką (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Visgi šiuo metu nėra jokių mokslinių įrodymų, patvirtinančių, jog vitamino B12 papildai yra veiksmingi šiuo atžvilgiu (Šaltinis). Tad norint rasti tikslų ryšį tarp šio vitamino ir širdies sveikatos, reikia papildomų tyrimų.

Palaiko sveikus plaukus, nagus ir odą

B12 vitaminas plaukams
B12 vitaminas dažnai įtraukiamas į vitaminų plaukams sudėtį.

Atsižvelgiant į šio vitamino reikšmę ląstelių gamybos procese, sveikiems plaukams, nagams ir odai vitaminas B12 labai reikalingas. Mažas šio vitamino kiekis gali lemti plaukų pokyčius, baltmę, nagų spalvos pokyčius, įtrūkimus lupų kampučiuose ir panašias problemas (Šaltinis, šaltinis). Visgi manoma, jog subalansuotai maitinantis ir nestokojant vitamino B12, papildomas jo vartojimas plaukų, nagų ir odos būklės nepagerins (Šaltinis).

Kam gresia vitamino B12 trūkumas?

Vitamino B12 trūkumas atsiranda arba negaunant pakankamo kiekio su maistu, arba organizmui nesugebant absorbuoti vitamino ir maisto, kuris suvalgomas. Vitamino B12 stoka gresia vyresniems asmenims; žmonėms, sergantiems virškinamojo trakto sutrikimais; tiems, kam buvo atliktos virškinamojo trakto operacijos; besilaikantiems griežtos veganų dietos ir kt.

Daugeliui suaugusiųjų mažėja druskos rūgšties sekrecija skrandyje, todėl mažėja vitamino B12 absorbcija.

Valgant sveiką maistą, laikantis subalansuotos mitybos principų užkirsti kelią vitamino B12 trūkumui nesunku.

Komentuoti

Komentuoti