fbpx
Maisto papildai

Svorio metimas ir slenkantys plaukai – kaip tai susiję?

Slenka plaukai
Svorio metimas ir slenkantys plaukai dažnai neatsiejami dalykai, tačiau taip tikrai neturi būti.

Praradote porą kilogramų? Kai kuriais atvejais svorio netekimas gali turėti šalutinių efektų, o vienas jų – plaukų slinkimas. Mūsų organizmas yra jautrus maistinių medžiagų trūkumui, stresui ir hormoniniams pokyčiams – su visomis šiomis problemomis galima susidurti pernelyg greitai netekus svorio, laikantis griežtos dietos ar po skrandžio mažinimo operacijos.

Šiame straipsnyje paaiškinsime, kodėl kai kuriems žmonėms kartu su prarastais kilogramais slenka ir plaukai bei aptarsime, kaip tai įveikti, kokia prevencija būtina metant svorį.

Kodėl metant svorį gali slinkti plaukai?

Plaukų slinkimą metant svorį dažniausiai lemia maistinių medžiagų trūkumas, įtakos gali turėti pernelyg staigus ir greitas svorio kritimas. Pavyzdžiui, staigus svorio kritimas dėl itin griežtos dietos yra žinomas kaip telogeninis plaukų slinkimas (TE) – tai viena labiausiai paplitusių plaukų slinkimo priežasčių (1, 2). Paprastai TE pasireiškia maždaug po 3 mėn. nuo svorio kritimo ir trunka iki pusmečio.

Itin griežtų mitybos taisyklių laikymasis sukelia svorio netekimą ir maistinių medžiagų trūkumą, kuris taip pat lemia ir plaukų slinkimą. TE yra laikoma lėtiniu sutrikimu, jei trunka ilgiau nei pusę metų. Tai vadinamoji androgeninė alopecija, dar vadinama vyrų ar moterų nuplikimu (3).

Štai keletas priežasčių, kurios gali sukelti šią būklę:

  • Greita dieta. Ryšys tarp greitos dietos ir plaukų slinkimo buvo užfiksuotas tyrimuose dar aštuntajame dešimtmetyje (4). Norint, kad plaukai augtų tinkamai, reikia gauti pakankamai kalorijų ir maistinių medžiagų. Taigi, jei kūnas su maistu medžiagų negauna ar gauna nepakankamai, plaukai pradeda slinkti. 2015 m. atliktas tyrimas parodė, kad dažniausia plaukų slinkimo priežastis tarp moterų, sergančių difuziniu plaukų slinkimu, buvo geležies trūkumas ir psichologinis stresas. Aštuonis atvejus iš dešimties kaltos buvo greitos dietos (5).
  • Per mažas baltymų kiekis. Amino rūgštys – baltymų statybinės medžiagos – yra būtinos plaukų augimui. Jos yra būtinos keratino, pagrindinio plaukų struktūrinio baltymo, gamybai. Gaunant nepakankamai baltymų su maistu, gali pradėti slinkti plaukai (1). Kai baltymų stinga, organizmas juos panaudoja svarbiausioms funkcijoms: audinių atstatymui, virškinimui, pH ir vandens balanso reguliavimui, hormonų gamybai, o plaukų augimas nėra gyvybiškai svarbus (6).
  • Chirurginis svorio metimas yra susijęs su greitu svorio netekimu ir dažniausiai sukelia baltymų, vitaminų ir / ar mineralų trūkumą, todėl ima slinkti plaukai (7, 8, 9). 2018 m. atliktas tyrimas patvirtino, kad gastrektomija 56 proc. atvejų sukėlė plaukų slinkimą, dažniau šis šalutinis poveikis pasireiškė moterims (8).
  • Ribojančios dietos. Šios dietos, kaip ir greitos dietos, neleidžia vartoti tam tikrų produktų, o tai gali sukelti plaukų slinkimą dėl maistinių medžiagų trūkumo ar streso. Geležies, cinko, baltymų, seleno ir nepakeičiamųjų riebalų rūgščių trūkumas yra susijęs su plaukų slinkimu (10, 1). Nustatyta, kad labai mažai kalorijų turinčios dietos taip pat sukelia plaukų slinkimą (6, 11).

Ar plaukų slinkimas pavojingas sveikatai?

Plaukų slinkimas savaime nekelia pavojaus sveikatai, tačiau gali sumažinti pasitikėjimą savimi, sukelti įvairių psichologinių problemų. Antra vertus, tai aiškus signalas, kad reikia susirūpinti savo sveikata. Plaukų slinkimas gali rodyti maistinių medžiagų trūkumą, pernelyg griežtą kalorijų ribojimą, o visa tai gali turėti itin rimtų pasekmių sveikatai, pavyzdžiui, sukelti geležies stokos anemiją, raumenų netekimą ir kt. Geležies stokos anemija gali sukelti ne tik plaukų slinkimą, bet smegenų veiklos sutrikimus, nevaisingumą, širdies ligas, depresiją ir imuninės sistemos funkcijos pakitimus (12).

Su maistu gaunamų kalorijų ir baltymų ribojimas gali turėti pavojingą šalutinį poveikį, įskaitant ir raumenų funkcijos sutrikimus, širdies ligas, žarnyno negalavimus, nusilpusį imunitetą, išaugusią depresijos riziką (13).

Plaukų slinkimą taip pat gali sukelti ir kitos sveikatos būklės, tokios kaip autoimuninės ligos. Jei pastebėjote, kad slenka plaukai, pasitarkite su savo gydytoju – tai nebūtinai gali būti susiję su svorio metimu.

Kaip išvengti plaukų slinkimo metant svorį?

vitaminai plaukams
Dėl vitaminų trūkumo, norint organizmą praturtinti trūkstamais vitaminais ir mineralais rekomenduojama vartoti maisto papildus.

Geriausias būdas mesti svorį yra toks, kai nėra šalutinio poveikio sveikatai. Venkite itin griežtų dietų, nes jos gali lemti ne tik plaukų slinkimą, bet ir pakenkti psichinei sveikatai. Be to, laikantis tokių dietų svoris gali greitai sugrįžti (14, 15, 16, 17).

Rinkitės ne madingą, o subalansuotą dietą, kuri aprūpintų organizmą optimaliu reikalingų medžiagų kiekiu. Norint apsaugoti fizinę ir psichinę sveikatą bei sumažinti šalutinių poveikių, pavyzdžiui, plaukų slinkimo, riziką, rekomenduojama rinktis tvarias ir subalansuotas, o ne griežtas dietas.

Jei ribojate tam tikrų produktų vartojimą, pavyzdžiui, laikotės vegetarinės ar veganinės mitybos, jums gali stigti su plaukais susijusių medžiagų: geležies, cinko ir pan. Papildykite savo racioną vartodami mikroelementus ir vitaminus (18, 19, 20).

Jei nusprendėte mažinti svorį chirurginiu būdu, įsitikinkite, kad organizmui po skrandžio mažinimo operacijos nestigs cinko, geležies, vitamino B12 ir kt. Vartokite gydytojo rekomenduojamus maisto papildus – tai gali padėti išvengti plaukų slinkimo, susijusio su operacija (7, 8).

Ką daryti, kad plaukai ataugtų greičiau?

Jei susidūrėte su plaukų slinkimu, labai svarbu kuo greičiau nustatyti jo priežastį ir pradėti gydymą. Atminkite, kad plaukų slinkimas gali būti lemtas įvairių priežasčių, o ne tik greito svorio netekimo ar maistinių medžiagų trūkumo.

Jei plaukų slinkimą sukelia vienos ar kelių maistinių medžiagų, pvz., cinko ar geležies, trūkumas, tai jį panaikinus plaukai nustos slinkę ir ataugs (1). Jei kalta griežta dieta ir organizmui trūksta kalorijų bei maistinių medžiagų, būtina nedelsiant grįžti prie subalansuotos mitybos, kurioje gausu maistinių medžiagų. Medžiagų trūkumą organizme atkurti efektyviai padeda maisto papildai, taip pat naudinga naudoti plaukams skirtus maisto papildus (1).

Rūpinkitės savo organizmu tinkamai ir išvengsite tokių nemalonių padarinių kaip plaukų slinkimas. O jei vis dėlto pastebėjote, kad plaukai pradėjo labiau slinkti, verta pasikonsultuoti su savo gydytoju ir atlikti reikalingus tyrimus.