Vitaminas D3 yra itin reikšmingas imuninei sistemai, gerai dantų bei kaulų būklei, taip pat ir raumenų funkcijai.
D vitaminas skirtas visiems, kuriems padidėjęs vitamino D poreikis, o ypač tam tikroms asmenų grupėms: kūdikiams, besilaukiančioms ir maitinančioms moterims, tamsiaodžiams.
Vitaminas D3: kas tai yra?
Vitaminas D3 – cholekalciferolis – priklauso D grupės vitaminams, tirpstantiems riebaluose. Vitaminas D3 gaminasi odoje, kuomet ją veikia ultravioletiniai saulės spinduliai.
Nustatyti penki skirtingi vitamino D tipai: C1, D2, D3, D4 ir D5. Bet žmogui naudingi yra tik du tipai – D2 ir D3:
- Vitaminas D2 natūraliai randamas augaluose, jo gausu kai kuriuose grybuose. D2 sėkmingai buvo naudojamas daugelį metų gydant rachitą.
- Vitaminas D3 randamas gyvulinės kilmės maisto produktuose, pavyzdžiui, kiaušinio tryniuose, žuvyje.
Vartojant papildų forma tiek vitaminas D2, tiek vitaminas D3 yra vienodai veiksmingi, bet yra įrodymų, jog vartojant didelėmis dozėmis D3 gali būti veiksmingesnis – teigiama, jog jis kone dvigubai efektyviau kelia vitamino D kiekį kraujyje, palyginti su vitaminu D2.
Vitaminas D3: kam jis reikalingas?
- žmonėms, mažai laiko praleidžiantiems saulėje;
- besilaukiančioms arba krūtimi maitinančioms moterims;
- vaikučiams, nuo pat gimimo iki kol sukanka dveji metukai;
- moterims po menopauzės;
- tamsiaodžiams;
- yra gera profilaktikos priemonė, siekiant apsisaugoti nuo osteoporozės;
- padeda efektyviai pasisavinti kalcį, kuris šiaip jau yra žinomas kaip sunkiai pasisavinamas elementas organizme, bet labai reikšmingas kaulams bei dantims;
- teigiama, jog pakankamas vitamino D kiekis teigiamai prisideda prie apsaugos nuo onkologinių susirgimų, taip pat padeda gerinti smegenų, širdies, kasos, raumenų, akių, nervų, kepenų ir kitų organų veiklą, odos būklę.
Vitaminas D3 yra reikalingas visiems, tik minėtoms asmenų grupėms jo poreikis išauga.
Kas mažina vitamino D3 kiekį organizme?
Vitamino D3 kiekis organizme mažėja natūraliai, t. y. veikiant natūraliam senėjimo procesui, organizmo gebėjimas vitaminą D sintetinti slopsta.
Be senėjimo procesų įtakos, taip pat vitamino D sintezę slopina ir drabužiai, per kuriuos saulės spinduliai neprasiskverbia, taip pat ir saulės stoka.
Vitaminas D3 trūkumas
Vitamino D3 trūkumą išduoda tokie požymiai:
- trūkstant vitamino d gali atsirasti nugaros skausmai;
- sąnarių stingimas, skausmas gali būti įtakoti vitamino d trūkumo;
- gali atsirasti raumenų mėšlungis dėl vitamino d trūkumo;
- plaukų slinkimas;
- mažiems vaikams trūkstant vitamino D3 gali išsivystyti rachitas (būtent dėl šios priežasties vaikučiams iki dvejų metukų labai atidžiai reguliuojamos vitamino D 3 normos).
Vitaminas D3: kokiuose maisto produktuose jo yra?
- riebioje žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje;
- piene;
- svieste;
- kiaušinio trynyje;
- ikruose;
- kepenyse.
Vitaminas D3: kada reikalingi maisto papildai?
Vitamino D3 kiekiai, gaunami su maistu, ne visuomet yra pakankami. Juo labiau tam tikrais metų laikais, kai stokojama saulės bei rengiamasi gerokai daugiau drabužių, arba tam tikrais gyvenimo tarpsniais, pavyzdžiui, kūdikystėje, besilaukiant ir kt. Taigi, tokiu atveju kyla poreikis šio itin reikšmingo vitamino gauti iš šalies.
[…] dažnai sergate, gali būti, jog naudinga padidinti suvartojamo vitamino D kiekį. Remiantis tyrimais, šis vitaminas gali lemti mažesnę tikimybę susirgti ūmia kvėpavimo […]
[…] vitaminas, padedantis pagerinti kalcio ir fosforo absorbciją (Šaltinis). Tai dar ne viskas – vitaminas D daro įtaką daugeliui procesų kūne, įskaitant imuninę funkciją, atmintį, nuotaiką, raumenų […]
[…] Vitaminas D yra vienintelė medžiaga, kurią organizmas gamina, kai gauna saulės spindulių. […]
[…] Vitaminas D yra tirpus riebaluose ir organizme vaidina svarbų vaidmenį. Daugelis žino, kad šis vitaminas yra labai svarbus imunitetui, todėl kyla klausimas, ar jis gali padėti sumažinti riziką susirgti naujojo korona viruso sukeliama COVID-19 liga. […]