Gulsčioji ragužė arba Gokshura – tradicinėje ajurvedos ir kinų medicinoje populiarus vaistinis augalas. Vakarų šalyse jis labiau žinomas kaip Tribulus terrestris maisto papildas, kuris vartojamas siekiant padidinti libido ir testosterono kiekį bei kitų naudų organizmui. Nors mokslininkai atliko nemažai tyrimų, šio augalo poveikį reikėtų tirti dar išsamiau, norint išsamiai atskleisti jo poveikį. Tačiau šiame straipsnyje apžvelgsime, kuo minėtų papildų vartojimas gali būti naudingas jūsų organizmui.
Kas yra gulsčioji ragužė?
Tai nedidelis lapinis augalas, priskiriamas kaltropų šeimai. Jam augti reikalinga šiluma, todėl jis paplitęs Pietų Azijoje, Pietų Europoje, Afrikoje, Šiaurės Australijoje (1). Jau nuo seno ajurvedoje ir kinų medicinoje gulsčiosios ragužės šaknys ir vaisiai naudojami įvairioms ligoms gydyti: šlapimo takų ligoms, uždegimams, lėtiniam kosuliui ir astmai, erekcijos sutrikimams (2).
Vakarų šalyse gulsčiosios ragužės preparatai yra geriau žinomi Tribulus terrestris pavadinimu ir parduodami kaip testosterono stimuliatorius. Taip pat šio augalo maisto papildų galima įsigyti miltelių, kapsulių, tablečių pavidalu.
Stiprus antioksidantas
Antioksidantai yra junginiai, kuriuos gamina mūsų kūnas. Jų taip pat galima gauti su įvairiais maisto produktais, žolelėmis ar prieskoniais. Šie junginiai padeda apsaugoti ląsteles nuo žalingų junginių, vadinamų laisvaisiais radikalais (3). Remiantis tyrimais, laisvieji radikalai turi neigiamą poveikį sergant įvairiomis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, II tipo diabetu, širdies ligomis ir kt. (4).
Gulsčiosios ragužės maisto papilduose yra įvairių junginių, kurie organizme veikia kaip antioksidantai. Tai apima ir polifenolius bei kumaroilchino rūgštis (5, 6). Tyrimai laboratorijose ir su gyvūnais patvirtino, kad šie maisto papildai gali padėti išvengti laisvųjų radikalų žalos inkstų, kepenų, širdies, smegenų ląstelėms (7, 8, 9, 10).
Stipresnis libido
Tyrimai rodo, kad gulsčiosios ragužės papildai gali padėti padidinti vyrų ir moterų libido. Tyrimo, kuriame dalyvavo vyrai, susiduriantys su sumažėjusiu lytiniu potraukiu, metu dalyviai vartojo po 750-1500 mg Gokshura kasdien. Nustatyta, kad po 2 mėnesių jų seksualinis potraukis išaugo 79 proc. (11). Kitame tyrime dalyvavo menopauzę patyrusios moterys, turinčios žemą libido. Dalyvės kasdien 17 savaičių vartojo gulsčiosios ragužės maisto papildus. Tiriamosios patvirtino gerokai padidėjusį seksualinį potraukį ir susijaudinimą, taip pat nurodė, kad sumažėjo skausmas sekso metu, joms lengviau buvo pasiekti orgazmą, palyginti su placebo grupe (12).
Mažesnis cukraus kiekis kraujyje
Remiantis tyrimų rezultatais, gulsčiosios ragužės maisto papildai gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tyrimas mėgintuvėliuose parodė, kad šio augalo papildai blokuoja fermentus, kurie atlieka svarbų vaidmenį skaidant angliavandenius ir juos įsisavinant (13). Kai organizmas lengvai pasisavina angliavandenius iš virškinimo sistemos į kraują, gali padidėti cukraus kiekis. Taigi, blokuojant fermentus yra išvengiama tokių šuolių. Svarbu pažymėti, kad minėtas tyrimas buvo atliktas tik mėgintuvėliuose ir tiesioginis poveikis žmonėms nebuvo tiriamas.
12 savaičių trukmės tyrime dalyvavo II tipo cukriniu diabetu sergančios moterys (98). Rezultatai parodė, kad kasdien vartojant po 1000 mg Tribulus terrestris cukraus kiekis kraujyje nevalgius buvo gerokai mažesnis, palyginti su placebo grupe (14). Taip pat nustatyta, kad tiriamųjų trigliceridų, cholesterolio ir MTL (blogojo) cholesterolio kiekis taip pat gerokai sumažėjo (14). Šios mokslininkų išvados yra išties daug žadančios, bet ateityje reikalingi išsamesni tyrimai.
Moterų sveikata
Ajurvedos medicinoje gulsčioji ragužė dažnai naudota siekiant pagerinti moterų sveikatą. Tyrimai patvirtina, kad šio augalo preparatai išties gali būti naudingi moterims. Atlikti keli tyrimai, kuriuose dalyvavo menopauzę patiriančios moterys, parodė, kad maisto papildas gali sumažinti tokius nemalonius simptomus kaip karščio bangos, naktinis prakaitavimas, miego sutrikimai, prasta nuotaika, dirglumas, makšties sausumas, sumažėjęs lytinis potraukis (15, 16).
Taip pat patvirtinta, kad Gokshura maisto papildai gali būti naudingi sergant policistinių kiaušidžių sindromu – hormoniniu sutrikimu, kuris paveikia iki 10 proc. moterų visame pasaulyje (17). Tyrimai su gyvūnais patvirtino, kad šis preparatas gerokai pagerino kiaušidžių veiklą, palyginti su placebo grupe (18, 19). Nors šios išvados yra daug žadančios, mokslininkai turi atlikti daugiau tyrimų su žmonėmis šia tema, kad galima būtų neginčytinai teigti apie augalo naudą moterų sveikatai.
O kaip dėl testosterono didinimo?
Gokshura yra žinomas kaip preparatas, kuris vartojamas didinti testosterono kiekiui. Šį poveikį patvirtino tyrimai su gyvūnais (20, 21, 22, 23). Vis dėlto toks poveikis žmogaus organizmui tyrimais nėra patvirtintas. Atliktų tyrimų apžvalgoje, į kurią įtraukti ir 7 tyrimai su žmonėmis, tyrėjai nenustatė laisvojo ar bendrojo testosterono lygio padidėjimo (24).
12 savaičių trukmės tyrimo metu, kuriame dalyvavo 180 vyrų, kasdien vartojusių po 1500 mg gulsčiosios ragužės papildų, nenustatytas testosterono padidėjimas. Vis dėlto mokslininkai patvirtino, kad tiriamųjų lytinė funkcija pagerėjo, sumažėjo erekcijos disfunkcija (25). Apibendrinant reikia pastebėti, kad augalinių preparatų poveikis žmonėms ir gyvūnams gali būti skirtingas, todėl visada verta pasikliauti tik išsamiais tyrimais.
Ar saugu vartoti Gokshura?
Nors stinga tai patvirtinančių tyrimų, sportininkai dažnai renkasi šiuos papildus, siekdami padidinti testosterono lygį ir pagerinti sporto rezultatus. Nors tokia nauda abejotina, gulsčiosios ragužės maisto papildai yra saugūs vartoti. Retais atvejais jie gali sukelti skrandžio skausmą, mėšlungį ar vėmimą (26, 27).
Nors rekomenduojama paros norma nėra nustatyta, remiantis tyrimais libido padidinti ir cukraus kiekiui kraujyje sumažinti reikėtų vartoti 250-1500 mg, o menopauzės simptomams mažinti – 3000 mg dozes.
Kaip ir prieš vartojant bet kurį kitą maisto papildą, prieš gulsčiosios ragužės papildų vartojimą pasikonsultuokite su gydytoju ar vaistininku. Nepamirškite paminėti turimų sveikatos sutrikimų ir vartojamų vaistų.