fbpx
Sveikata A-Ž

Spanguolės: kokia nauda mūsų organizmui?

Spanguolės
Spanguolėse yra gausu junginių, vadinamų proantocianidinais, kurie neleidžia E. coli bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo pūslės.

Spanguolės – tai ryškiai raudonos uogos, kurios yra populiarus skanėstas, ypač vasaros metu. Daugeliui žinoma, kad šios rūgštokos savito skonio uogos yra gausios antioksidantų ir turi naudos sveikatai. O kaip yra su spanguolių preparatais? Iš džiovintų spanguolių miltelių gaminamos kapsulės yra vertingas ir natūralus maisto papildas. Spanguolių maisto papildai yra tos pačios uogos, tik išgerdami vieną kapsulę gaunate koncentruotą jų kiekį. Be to, net ir labai mėgstantiems šias uogas, valgyti jas kasdien būtų sudėtinga. Apžvelkime, kada naudinga vartoti spanguolių preparatus.

Siekiant išvengti šlapimo takų infekcijų

Spanguolėse yra gausu junginių, vadinamų proantocianidinais, kurie neleidžia E. coli bakterijoms prisitvirtinti prie šlaplės ir šlapimo pūslės gleivinės (1, 2). Negalėdamos prisitvirtinti prie audinių, bakterijos negali daugintis ir sukelti infekcijos.

Net keletas tyrimų parodė, kad du mėnesius vartojant spanguolių preparatus, kuriuose yra 36 mg proantocianidinų, galima gerokai sumažinti šlapimo takų infekcijų dažnį, ypač moterims (3, 4). Vis dėlto tyrimais dar nėra įrodyta, ar spanguolių preparatų poveikis prilygsta antibiotikams, skirtiems šlapimo takų infekcijoms gydyti. Antra vertus, spanguolės yra natūralus produktas.

Norint gauti antioksidantų

Ko jau ko, o antioksidantų spanguolėse tikrai gausu ir jie padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų daromos žalos. Ši žala yra siejama su daugeliu lėtinių ligų, įskaitant ir širdies ligas bei diabetą (5,6). Kodėl būtent spanguolės? Nes jose antioksidantų yra gerokai daugiau nei daugelyje kitų dažnai valgomų vaisių ir uogų (7).

Be to, kai kurie spanguolėse esantys junginiai yra efektyvesni už vitaminą E, kuris yra vienas svarbiausių antioksidantų organizmo kovoje su laisvaisiais radikalais (8). O papildai gaminami iš džiovintų uogų miltelių, tad juose antioksidantų koncentracija yra dar didesnė. Džiovinant uogas išsaugomos visos jų naudingosios savybės, o tyrimai įrodė, kad 8 savaičių šių uogų papildų kursas padeda sumažinti organizmo oksidacinio streso žymenis (9).

Įvairių negalavimų prevencijai

Spanguolių preparatai turi įvairiapusį poveikį organizmui ir suteikia įvairios naudos, tad puikiai tinka prevencijai nuo:

  • širdies ligų – spanguolių sultys padeda padidinti gerojo cholesterolio kiekį ir išvengti blogojo cholesterolio oksidacijos (10);
  • skrandžio opų – spanguolėse esantys junginiai gali padėti pašalinti bakterines infekcijas skrandyje, kurios sukelia skrandžio opų riziką (11);
  • diabeto – spanguolių sultys mažina cukraus kiekį kraujyje (12);
  • vėžinių susirgimų – spanguolėse esantys junginiai apsaugo nuo vėžio ir sulėtina navikų augimą (13, 14);
  • dantenų uždegimo – tie patys junginiai, kurie neleidžia bakterijoms prisitvirtinti prie šlapimo takų, neleidžia atlikti savo blogo darbo ir bakterijoms burnos ertmėje (15).

Spanguolių papildai suteikia išties daug naudos, o taip pat yra vertinga pagalba organizmui stiprinant imunitetą ir mažinant gripo simptomus, todėl jie itin rekomenduojami šaltuoju sezonu.

Kodėl spanguolių preparatai tokie populiarūs?

Jei ieškotume populiariausio maisto papildo, spanguolių preparatai tikrai neatsidurtų paskutinėje vietoje, greičiau priešingai. Jų populiarumą lemia tai, kad spanguolių nauda yra plačiai žinoma, tačiau kiti jų produktai gausūs cukraus – uogienės, kompotai, sultys ir kt. Spanguolių kapsulėse pridėtinio cukraus nėra, todėl tai sveikesnis pasirinkimas.

Spanguolių papildai yra natūralūs ir gerai toleruojami, o priešuždegiminis poveikis naudingas visiems. Jų turėtų vengti tik salicilatams alergiški asmenys, tačiau bet kuriuo atveju prieš papildo vartojimą būtina pasitarti su savo gydytoju.

Apibendrinant, spanguolių papildai yra natūralus ir lengvas būdas padėti savo organizmui įveikti kasdienius pavojus. Tai saugūs preparatai, kurie suteikia daug naudos ir tinka įvairaus amžiaus žmonėms.