fbpx
Maisto papildai

Ar vitamino D trūkumas gali sukelti depresiją?

Vitaminas D depresija
Tyrimais įrodyta, kad vitaminas D yra svarbus nervų sistemos veiklai ir šio vitamino trūkumas gali įtakoti depresiją.

Vitaminas D dažnai yra vadinamas saulės vitaminu, nes mūsų kūnas gali jį pasigaminti, kai oda yra veikiama saulės. Šis vitaminas yra svarbi maistinė medžiaga, kuri padeda palaikyti kaulų tvirtumą, skatina ląstelių augimą ir gerina imuninės sistemos funkciją. Taip pat vitaminas D gali turėti įtakos depresijai – mokslininkai pastebėjo, kad daugelis sergančiųjų depresija turi vitamino D trūkumą.

Panagrinėkime ryšį tarp vitamino D trūkumo ir depresijos išsamiau.

Vitamino D ir depresijos ryšys

Mokslininkai išsiaiškino, kad vitamino D dažnai trūksta sergantiems depresija (1). Daugybė tyrimų patvirtino, kad mažas vitamino D kiekis nėštumo metu yra susijęs su pogimdymine depresija (2, 3). Mokslininkai taip pat nustatė galimą ryšį tarp depresijos ir mažo vitamino D kiekio pacientams, sergantiems podagra, lėtiniais nugaros smegenų pažeidimais, išsėtine skleroze ar patyrusiems insultą (4, 5, 6, 7). Tyrimai parodė, kad įvairiose grupėse depresijos simptomų sumažėjo, pacientams pradėjus vartoti vitamino D papildus (8, 9, 10, 11).

Vis dėlto reikalingi išsamesni tyrimai, nes keletu atvejų nustatyta, kad vitamino D vartojimas neturėjo įtakos depresijai (12, 13, 14). Kadangi išvados yra tokios įvairios, reikia atlikti daugiau tyrimų, siekiant nustatyti, kaip vitamino D trūkumas ir depresija gali būti susiję.

Kokią riziką sukelia vitamino D trūkumas?

Ribotas saulės poveikis, gyvenimo būdo veiksniai ir amžius gali padidinti riziką vitamino D trūkumo riziką. Ji kyla dėl keleto veiksnių:

  • Saulės šviesos trūkumas. Daugeliui žmonių saulės šviesa yra pagrindinis vitamino D šaltinis. Jei ribojate savo buvimą atvirame ore, galite susidurti su vitamino D trūkumu (15, 16). Žinoma, tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, gyvenamosios vietos klimato, paros ir metų laiko. Šviesesnę odą turinčių žmonių organizmas vitamino D pasigamina greičiau (17).
  • Vitamino D yra gausu kai kuriuose produktuose, pavyzdžiui, jo gausu riebioje žuvyje, taip pat lašišoje, žuvų kepenų aliejuje, gyvuliniuose riebaluose, vitaminu D gali būti praturtintos sultys ar grūdiniai produktai (18). Vitamino D trūkumo tikimybė išauga laikantis veganiškos ar vegetarinės mitybos.
  • Egzistuoja ryšys tarp vitamino D trūkumo ir kūno masės indekso (KMI), kuris viršija 30. Nutukusiems žmonėms gali būti sunkiau įsisavinti vitaminą D (19). Jei KMI rodo nutukimą, verta atlikti vitamino D kiekio nustatymo tyrimą ir imtis priemonių sumažinti deficitą.
  • Amžius. Senstant odos efektyvumas gaminant vitaminą D mažėja. Vyresni suaugusieji taip pat linkę mažiau laiko praleisti atvirame ore, mažiau vitamino D pasisavina su maistu (20).

Vitamino D trūkumo ir depresijos simptomai

Depresija ir vitamino D trūkumas yra dvi skirtingos būklės, kurios turi savitų simptomų. Jei susiduriate su abiems būklėms būdingais simptomais, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.

Vitamino D trūkumą gali išduoti šie simptomai: nuovargis ar mieguistumas, kaulų skausmas, raumenų ir sąnarių skausmas ar silpnumas (21). Depresija pasireiškia tokiais simptomais kaip didelis liūdesio, beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmas, nemiga ar per didelis mieguistumas, susidomėjimo mėgstama veikla praradimas, letargija, ryškiais svorio svyravimais, apetito praradimu, susikaupimo problemomis ir užmaršumu, seksualinio susidomėjimo praradimu, galvos ir nugaros skausmais, nerimu, mintimis apie mirtį ir savižudybę (22).

Vitamino D trūkumo gydymas

Vitamino D trūkumo gydymas taip pat gali padėti įveikti ir depresiją, nors tyrimų rezultatai yra įvairūs. Sveikatos priežiūros specialistai gali patarti, kaip sumažinti vitamino D trūkumą padidint šios svarbios maistinės medžiagos suvartojimą. Gali padėti vitamino D papildų vartojimas, ilgesnis buvimas atvirame ore, vitaminu D praturtintos dietos laikymasis.

Sergant depresija, vitamino D kiekio atstatymas organizme nėra laikomas vieninteliu gydymo būdu. Taip pat skiriamas medikamentinis gydymas ir psichoterapija, kartu įtraukiant ir mitybos pokyčius bei kitus metodus, priklausomai nuo gydymo tikslų. Dėl gydymo pasitarkite su prižiūrinčiu gydytoju ir aptarkite savo galimybes bei tinkamiausius gydymo metodus.

Ką verta žinoti apie vitamino D ir depresijos sąveiką?

Vitaminas D yra svarbus nuotaikų svyravimui. Tyrimais įrodyta, kad vitamino D papildai gali sumažinti nerimą ir turėti teigiamą poveikį depresijai (23). Vis dėlto mokslininkai dar nėra tiksliai išsiaiškinę, kaip vitaminas D veikia nuotaiką.

Remiantis Nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, daugeliui žmonių rekomenduojama vitamino D paros dozė siekia 600 TV, tačiau saugu vartoti vitamino D dozes iki 4000 TV nepasitarus su sveikatos priežiūros specialistu (24). Gydytojas taip pat gali rekomenduoti ir didesnes vitamino D dozes. Svarbu prieš pradedant vartoti didesnes vitamino D dozes atlikti šio vitamino kiekio nustatymo tyrimą.

Vitaminas D yra tirpus riebaluose, todėl gali kauptis riebalinėse ląstelėse. Dėl to didelėmis dozėmis ilgą laiką vartojamas vitaminas D gali kauptis organizme ir turėti toksišką poveikį (23).

Žiemą daugiau laiko praleidžiame patalpose, o dienos yra trumpesnės. Taip pat daugiau rengiamės, tad saulės spinduliai paveikia mažesnį plotą odos. Dėl to kai kurie žmonės susiduria su sezoniniu vitamino D trūkumu. Tai gali būti vienas iš veiksnių, lemiančių sezoninį afektinį sutrikimą (SAD), depresijos tipo sutrikimus, kurie pasireiškia žiemos mėnesiais (25).

Žiemos laikotarpiu gauti pakankamą vitamino D kiekį gali padėti papildų vartojimas, speciali mityba, UV lempos (26, 27). Taip pat reikia stengtis kuo daugiau laiko praleisti atvirame ore, kai tik nėra pernelyg šalta – vitamino D sintezei reikalingas 10-30 min. Laiko tarpas (28).