Kordicepsas – parazitinių grybų rūšis, parazituojanti ant vabzdžių lervų. Šiems grybeliams užpuolus kūną pakeičiamas jo audinys, jis padengiamas grybiena, o grybas minta vabzdžio syvais, kol gyvūnas žūsta ir būna mumifikuojamas. Vasarą grybas išaugina iki 15 cm ilgio siekiantį vaisiakūnį, išlendantį į žemės paviršių ir išbarstantį sporas.
Šimtmečiais vabzdžių ir grybelių liekanos buvo renkamos rankomis, džiovinamos ir naudojamos tradicinėje kinų medicinoje nuovargiui, inkstų ir kitoms ligoms, sumažėjusiam lytiniam potraukiui gydyti.
Maisto papildai ir produktai, sudėtyje turintys kordicepso ekstrakto, vis labiau populiarėja dėl daugybės galimų privalumų sveikatai.
Išskiriame 6 galimus mokslu paremtus kordicepso privalumus.
Gali padėti gerinti sporto rezultatus
Manoma, jog kordicepsas gali padidinti adenozino trifosfato (ATP), būtino energijos tiekimui raumenims, gamybą organizme.
Viename tyrime buvo tiriama 30 sveikų vyresnio amžiaus suaugusiųjų, fiziniam krūviui užtikrinti minančių stacionarų dviratį. Dalyviai šešias savaites kasdien vartojo po 3 g kordicepso arba placebo. Nustatyta, jog vartojusių kordicepsą VO2Max (rodiklis, rodantis kūno reakciją į fizinį krūvį, atspindintis ištvermę) padidėjo 7 proc., o vartojusių placebą – nepakito (Šaltinis).
Panašus tyrimas buvo atliktas su 20 sveikų vyresnių suaugusiųjų. Jis truko 12 savaičių. Tiriamieji vartojo po 1 g kordicepso arba placebo piliulę (Šaltinis). Tyrėjai reikšmingų VO2Max pokyčių nenustatė nė vienoje grupėje, bet dalyviai, vartoję kordicepso, pagerino kitus mankštos atlikimo rezultatus.
Dar kitame tyrime buvo tiriamas kordicepso poveikis mankštos atlikimui jaunesnių suaugusiųjų grupėje (Šaltinis). Po trijų savaičių dalyvių, vartojusių kordicepso, VO2Max padidėjo 11 proc., palyginti su tų, kurie gavo placebo.
Anti senėjimo savybės
Seniau pagyvenę žmonės naudojo kordicepsą, siekdami sumažinti nuovargį ir padidinti energiją bei lytinį potraukį.
Keliais tyrimais nustatyta, jog kordicepsas didina antioksidantų skaičių senstančių pelių organizmuose, padėdamas gerinti jų atmintį ir lytinę funkciją (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Antioksidantai kovoja su ląstelių pažeidimais, neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie gali prisidėti prie senėjimo procesų ir įvairių ligų (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Vieno tyrimo metu nustatyta, jog kordicepsą vartojusios pelės gyveno keliais mėnesiais ilgiau nei tos, kurioms buvo duodama placebo (Šaltinis).
Galimas priešnavikinis poveikis
Galimas kordicepso gebėjimas lėtinti navikų augimą pastaraisiais metais sukėlė susidomėjimą. Tyrėjai mano, jog grybeliai gali turėti priešnavikinį poveikį.
Laboratorijose atliktų tyrimų metu nustatyta, jog kordicepsas slopina daugelio tipų žmonių vėžinių ląstelių augimą, pavyzdžiui, plaučių, storosios žarnos, odos, kepenų (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis). Tyrimai su pelėmis atskleidė, jog kordicepsas turi priešnavikinį poveikį limfomai, melanomai ir plaučių vėžiui (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Nustatyta, jog kordicepsas gali padėti kovoti su vienu iš šalutinių vėžio gydymo reiškinių – leukopenija. Tai būklė, kai sumažėja baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) skaičius, o tai sąlygoja sumažėjusias organizmo gynybines savybes ir padidėjusią infekcijų riziką (Šaltinis).
Atliktais tyrimais su pelėmis nustatyta, jog kordicepsas gali padėti mažinti komplikacijas, susijusias su kai kuriais vėžio gydymo būdais.
Bet svarbu tai, jog tyrimai atlikti laboratorijose ar su gyvūnais, todėl kordicepso poveikis leukopenijai ar naviko augimui žmogui yra nežinomas.
Gali padėti valdyti II tipo diabetą
Kordicepse yra specialios rūšies cukraus, galinčio padėti gydyti diabetą, ligą, kuriai esant organizmas negamina arba nereaguoja į insuliną, kuris paprastai perneša gliukozę į ląsteles, kur ji virsta energija. Organizmui negaminant pakankamai insulino arba tinkamai į jį nereaguojant, gliukozė negali patekti į ląsteles, tad lieka kraujyje. Ilgainiui per didelis gliukozės kiekis kraujyje gali kelti rimtų sveikatos problemų. Tad sergantiems diabetu labai svarbu įsitikinti, jog cukraus kiekis kraujyje tinkamai kontroliuojamas. Įdomu tai, jog kordicepsas gali padėti išlaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje, imituodamas insulino veikimą.
Keliuose tyrimuose su diabetu sergančiomis pelėmis nustatyta, jog kordicepsas mažina cukraus kiekį kraujyje (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Kai kurie tyrimai rodo, jog kordicepsas taip pat gali apsaugoti nuo inkstų ligų – dažnos diabeto komplikacijos.
Galima nauda širdžiai
Kinijoje kordicepsas naudojamas aritmijai gydyti (Šaltinis). Vieno tyrimo metu nustatyta, jog kordicepsas žymiai sumažino širdies veiklos sutrikimus žiurkėms, sergančioms lėtine inkstų liga. Tokie duomenys priskiriami kordicepso poveikiui adenozinui, saugančiam širdį. (Šaltinis).
Dar teigiama apie teigiamą kordicepso poveikį cholesterolio kiekiui. Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė, jog kordicepsas mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį (Šaltinis, šaltinis, šaltinis), o pastarasis gali didinti širdies ligų riziką.
Panašiai įrodytas ir kordicepso poveikis mažinant trigliceridų kiekį pelių organizme (Šaltinis). Padidėjęs trigliceridų kiekis siejamas su didesne širdies ligų rizika (Šaltinis).
Gali padėti kovoti su uždegimu
Teigiama, jog kordicepsas padeda kovoti su uždegimu organizme. Tyrimai atskleidė, kad žmogaus ląsteles veikiant kordicepsui slopinami specialūs baltymai, didinantys uždegiminius procesus (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis). Dėl galimo tokio poveikio tyrėjai mano, jog kordicepsas gali būti naudingas priešuždegiminis papildas ar vaistas (Šaltinis).
Įrodyta, jog kordicepsas mažina pelių kvėpavimo takų uždegimą (Šaltinis).
Kordicepso papildų vartojimas ir šalutinis poveikis
Rinkdamiesi papildus prioritetą teikite tik aukštai kokybei. Dėl ribotų tyrimų su žmonėmis nėra nustatytos rekomenduojamos kordicepso dozės. Moksliniams tyrimams dažniausiai naudojama 1–3 g per parą dozės. Šis diapazonas nėra susijęs su šalutiniu poveikiu, taip pat nustatyta jo nauda sveikatai.
Komentuoti