fbpx
Sveikata A-Ž

11 medžiagų, padedančių didinti energiją

Gauti energijos

Ar žinote, jog geriausias būdas išlaikyti gerą energijos lygį yra tinkama mityba, reguliari mankšta ir pakankamas poilsiui skirtas laikas? Visgi daugelis žinome, kad šiuolaikiniame gyvenime visa tai suderinti ir viskam rasti laiko yra sudėtinga. Laimė, yra daug aukštos kokybės papildų, padedančių didinti energiją sveikai. Trumpai aptarsime 11 iš jų.

Kofermentas Q10

Kofermentas Q10 organizme gaminamas natūraliai. Ši medžiaga yra nepaprastai svarbi ląstelių funkcionavimui. Pastarosios kofermentą Q10 naudoja energijai gaminti ir apsisaugoti nuo oksidacinių pažeidimų (Šaltinis, šaltinis). Mažėjant kofermento Q10 kiekiui kūno ląstelės negali gaminti pakankamai energijos, reikalingos augti ir išlikti sveikiems, o tai gali sukelti nuovargį (šaltinis). Kofermento Q10 yra žuvyje, mėsoje, riešutuose, bet tie kiekiai nėra pakankamai dideli, kad reikšmingai padidintų jo kiekį organizme (Šaltinis). Todėl maisto papildai yra puikus pasirinkimas, norint sumažinti nuovargį, jei jį sąlygoja per mažas kofermento Q10 kiekis. Atkreipiame dėmesį, kad Kofermento Q10 dienos rekomenduojama norma turėtų būti 200 mg.

Vitaminas B12

B12 vitaminas energijaiVitaminas B12, kaip ir kiti B grupės vitaminai, padeda suvalgomą maistą paversti energija, kurią ląstelės gali panaudoti. Vitaminas B12 randamas įvairiuose gyvulinės kilmės baltymų turinčiuose produktuose, pavyzdžiui, mėsoje, žuvyse, pieno produktuose. Iš esmės tinkamai maitinanti šio vitamino kiekį galima patenkinti natūraliai (Šaltinis). Visgi kartais jo trūksta, jei pakankamai negaunama su maistu arba organizmas negeba absorbuoti reikiamo kiekio. Todėl kai kurių žmonių energijos lygis gali padidėti vartojant vitamino B12 maisto papildus.

Asmenų grupės, kuriems gali pasireikšti vitamino B12 stoka (šaltinis, šaltinis): vyresni suaugusieji, veganai.

Visgi nėra įrodytų, kad šio vitamino papildai gali padidinti energijos lygį tiems, kurių organizme šio vitamino netrūksta (Šaltinis).

Geležis

Organizmui reikalinga geležis hemoglobinui susidaryti, nes pastarasis padeda pernešti deguonį iš plaučių į organus bei audinius visame kūne. Jei nėra pakankamai geležies, raudonieji kraujo kūneliai negali efektyviai transportuoti deguonies, dėl ko atsiranda geležies stokos anemija, lemianti nuovargį ir silpnumą (Šaltinis). Geležies stokos anemija gali pasireikšti dėl (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis): mažai geležies turinčios dietos, netekus daug kraujo, nėštumo metu. Tokiais atvejais gali prireikti geležies papildų, siekiant eliminuoti trūkumą ir išvengti komplikacijų, susijusių su geležies stokos anemija, pavyzdžiui, nuovargio. Tiesa, dėl geležies preparatų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju.

Melatoninas

Tai natūralus hormonas, vaidinantis reikšmingą vaidmenį miego metu. Papildomai vartojant melatonino galima palengvinti nemigos simptomus, miego sutrikimus. Lėtinė nemiga gali varginti nuolat, tad nenuostabu, jog bus jaučiamas nuovargis, energijos stoka (Šaltinis). Įrodyta, jog sergantiems lėtinio nuovargio sindromu melatonino papildai gerina koncentraciją ir energiją, drauge mažindami nuovargį (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Melatonino papildai yra saugūs vartoti (Šaltinis).

Ašvaganda

Greičiausiai, kai kurie nė nesate girdėję tokio pavadinimo? O tai yra dažniausiai ajurvedos rekomenduojamas augalinis preparatas (Šaltinis). Manoma, jog energiją augalas didina per kūno atsparumo fiziniam ir psichiniam stresui didinimą (Šaltinis). Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu žmonės, kuriems buvo duodama ašvagandos, parodė reikšmingą kelių streso ir nerimo rodiklių pagerėjimą, palyginti su tais, kurie vartojo placebą. Negana to, jie turėjo net 28 proc. mažesnį kiekį kortizolio – hormono, kurio lygis padidėja reaguojant į stresą (Šaltinis). Panašius duomenis pateikė ir kiti tyrėjai, tyrę ašvagandos poveikį nerimui ir stresui.

Būtina paminėti, jog tyrimai atskleidžia, kad ašvagandos papildai yra saugūs, bet gali turėti tik nedidelę šalutinio poveikio riziką (Šaltinis, šaltinis).

Rausvoji radiolė

Šis augalas dažnai pavadinamas auksine šaknimi. Jos poveikis fizinei bei psichinei sveikatai yra įrodytas moksliškai. Ji plačiai naudojama kaip natūrali medžiaga, gerinanti kūno galimybes įveikti stresą.

Viename tyrime tyrėjai sujungė ir išanalizavo rezultatus net 11 tyrimų, kuriuose buvo ištirtas radiolės poveikis fiziniam ir psichiniam nuovargiui daugiau kaip 500 žmonių (Šaltinis). Iš 11 tyrimų net 8 buvo nustatytas radiolės gebėjimas gerinti fizinį darbą ir palengvinti psichinį nuovargį. Taip pat nenustatyta jokių reikšmingų rizikų, susijusių su radiolės papildais.

Augalas vertingas ir sergantiems depresija, kuri paprastai siejama su nuovargiu (Šaltinis, šaltinis).

Kreatinas

Tai junginys, natūraliai randamas raudonoje mėsoje, paukštienoje, žuvyje. Jis veikia kaip greitas energijos šaltinis kūne.

Tyrimai atskleidė kad kreatinas buvo veiksmingas, padedant auginti raumenų masę (Šaltinis). Tai siejama su tyrimo dalyvių gebėjimu ilgiau treniruotis dėl padidėjusios energijos.

Citrulinas

Jo veikla organizme grindžiama azoto oksido kiekio didinimu. O pats azoto oksidas veikia kaip vazodilatatorius, todėl vidiniai kraujagyslių raumenys plečiasi, taip gerindami kraujotaką. Tai sudaro galimybes kraujui, deguoniui bei maistinėms medžiagoms patekti į visas kūno vietas. O dėl ribotų galimybių pagaminti azoto oksidą gali atsirasti fizinis silpnumas ir energijos stoka (Šaltinis, šaltinis). Taigi citrulino papildai gali padėti didinti energijos lygį, didindami deguonies bei maistinių medžiagų prieinamumą ląstelėms (Šaltinis, šaltinis). Taip pat citrulinas vaidina reikšmingą vaidmenį iš organizmo pašalinant amoniaką. O pastarojo gamyba yra pagrindinis nuovargio, sukelto intensyvios mankštos, veiksnys. Tad citrulinas suteikia galimybę mankštintis ilgiau. (Šaltinis, šaltinis).

Citrulinas saugus vartoti net ir didelėmis dozėmis (Šaltinis).

Burokėlių milteliai

Iš burokėlių gaminami burokėlių milteliai turi didelį kiekį nitratų (Šaltiniai). Pastarieji organizme gamina azoto oksidą, kuris atpalaiduoja kraujagysles ir gerina kraujotaką bei deguonies transportavimą. Kūnui tai leidžia efektyviau gaminti energiją, ypač mankštinantis. Keli tyrimai rodo, jog burokėlių papildai ilgina laiką, per kurį sportininkai mankštos metu pavargsta (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Tirozinas

Tirozinas yra aminorūgštis, natūraliai gaminama organizme. Ji randama daugelyje baltymų turinčių maisto produktų, pavyzdžiui, vištienoje, kiaušiniuose, pieno produktuose. Tirozinas reikšmingas neuromediatorių – chemikalų, perduodančių pranešimus smegenims – gamyboje. Manoma (Šaltinis), jog būtent jų mažėja atliekant fizinę ar protinę veiklą, o tai gali neigiamai veikti koncentraciją ir energijos lygį (Šaltinis). Daugelyje tyrimų nustatyta, jog tirozino papildai padeda didinti budrumą bei energijos lygį (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Kofeinas su L-teaninu

Siekdami padidinti energiją vartojame kofeino – kavos, arbatos, kakavos, energetinių gėrimų ir pan. pavidalu (Šaltinis). Visgi kai kurie žmonės kofeino vengia ar jį riboja, mat suteikdamas energijos jis gali sukelti ir dirglumą, nervingumą (Šaltinis). Tačiau L-teanino derinimas su kofeinu, kaip priedu, gali būti geras būdas išvengti minėto šalutinio poveikio.

L-teaninas yra aminorūgštis, kuri, manoma, skatina atsipalaidavimą nedidindama mieguistumo (Šaltinis). Kelių tyrimų metu įrodyta, jog kofeino ir L-teanino derinys pagerina atmintį, reakcijos laiką, mažina nuovargį (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Apibendrinant galima teigti, jog yra daug veiksnių, galinčių neigiamai paveikti energiją. Bet yra platus spektras kokybiškų papildų, galinčių padėti sėkmingai susidoroti su šia problema.

Komentuoti

Komentuoti