fbpx
Maisto papildai

Kaip palaikyti prostatos sveikatą?

Prostata
Prostatos funkciją galima palaikyti natūraliomis medžiagomis vartojant maisto papildus. Kokie maisto papildų ingredientai yra naudingi prostatai.

Prostatos vėžys yra viena dažniausiai diagnozuojamų vėžio formų vyrams visame pasaulyje (1). Šis faktas įrodo, kaip svarbu yra rūpintis prostatos sveikata, nors ir ne visos prostatos problemos yra pavojingos gyvybei. Iš tikrųjų, kadangi prostatos liauka su amžiumi didėja, su įvairiomis prostatos problemomis gana dažnai susiduria vyrai, sulaukę 50 metų amžiaus (2, 3).

Vis dėlto net ir nevėžinės kilmės prostatos problemos gali sukelti nemalonius simptomus: skausmingą šlapinimąsi ir ejakuliaciją, o tai labai neigiamą įtaką gyvenimo kokybei (2, 4). Prostatai skirti maisto papildai gali padėti sumažinti simptomus, susijusius su prostatos ligomis, tačiau vyrams dažnai kyla klausimas, ar šie produktai išties veiksmingi. O gal tai tik reklaminis pardavėjų triukas?

Prostatos sveikata

Prostata – tai maža graikinio riešuto dydžio liauka, esanti žemiau šlapimo pūslės ir gaubianti viršutinę šlaplės dalį. Pagrindinė jos funkcija – skysčio, kuris sudaro didžiąją dalį spermos, gamyba (1). Trys dažniausios prostatos sveikatos problemos yra šios (1, 4, 5, 6):

  • Ūminis ar lėtinis prostatitas. Tai prostatos uždegimas, kurį kai kuriais atvejais sukelia bakterinė infekcija. Prostatito priežastis ne visada pavyksta nustatyti.
  • Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH). Šis nevėžinis prostatos padidėjimas dažnai sukelia simptomus apatiniuose šlapimo takuose. Tai viena dažniausiai pasitaikančių prostatos problemų vyresnio amžiaus vyrų tarpe.
  • Prostatos vėžys. Ši vėžio forma vystosi prostatoje. Tai ketvirta pagal dažnumą vyrų mirties priežastis visame pasaulyje.

Nors ankstyvos prostatos vėžio stadijos gali būti besimptomės, prostatos problemas dažnai lydi nemalonūs simptomai (1, 5, 6, 7):

  • Skausmingas šlapinimasis;
  • Dažnas noras šlapintis;
  • Noras šlapintis naktį;
  • Skausminga ejakuliacija;
  • Erekcijos disfunkcija;
  • Skausmas apatinėje nugaros, klubų ar dubens srityje.

Jokie maisto papildai negali išgydyti su prostata susijusių problemų. Tačiau tyrimai rodo, kad jie gali padėti išvengti kai kurių problemų ar sumažinti nemalonius simptomus, sumažinti uždegimą. Dėl to prostatai skirtų maisto papildų vartojimas profilaktikai padeda palaikyti gerą prostatos būklę.

Kokie maisto papildai naudingi prostatos sveikatai?

Vertinant bendrai, prostatai skirtų maisto papildų veiksmingumo mokslinis pagrindimas vis dar yra gana silpnas. Vis dėlto tyrimai rodo, kad kai kurie ingredientai gali būti naudingi.

Gulsčioji serenoja (lot. Serenoa repens)

Prostata maisto papildai
Prostatos funkcijai palaikyti dažnai naudojami natūralios veikliosios medžiagos, kurios vartojamos kaip maisto papildas.

Tai vienas labiausiai paplitusių maisto papildų prostatai ingredientų. Šis augalas – tai palmių rūšis, kilusi iš pietryčių JAV (8). Naudojami gulsčiosios serenojos vaisiai ir ekstraktai, jie dažnai yra vartojami susiduriant su šlapimo takų, GPH simptomais.

Nors tikslus šio augalo poveikio mechanizmas nėra žinomas, jis pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, o tai greičiausiai vaidina lemiamą vaidmenį (8, 9, 10). Tyrimo, kuriame dalyvavo 165 vyrai, sergantys GPH, metu buvo nustatyta, kad vartojant 160 mg gulsčiosiose serenojos ekstrakto kapsules 4 kartus per dieną 3 mėnesius, pastebimai pagerėjo simptomų vertinimo balai, šlapimo srauto greitis ir gyvenimo kokybės vertinimas (11).

Panašūs rezultatai gauti ir kituose tyrimuose: nustatyta, kad simptomai vyrams pagerėjo po to, kai jie 3-6 mėnesius kasdien vartojo gulsčiosios serenojos maisto papildus (12, 13). Nors tokie rezultatai yra daug žadantys, reikia turėti galvoje tai, kad tyrimai buvo riboti, o papildų veiksmingumas yra individualus. Be to, reikėtų atsižvelgti į tai, kad tyrimuose naudotos skirtingos dozės (9).

Beta-sitosterolis

Tai plačiai paplitęs augalinis junginys, priklausantis fitosterolių grupei. Augalų gaminami fitosteroliai yra natūralūs steroidai, kurie turi teigiamą poveikį organizmui, įskaitant cholesterolio kiekio mažinimą (14). Įrodyta, kad beta-sitosterolis turi stiprių antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių (14, 15).

Šio junginio taip pat yra gulsčiosios serenojos ekstrakte, dėl to maisto papildai gali sumažinti GPH simptomus (14, 15, 16). Tyrime, kuriame dalyvavo GPH sergantys vyrai, buvo lyginamas gulsčiosios serenojos papildų su beta-sitosteroliu ir be jo poveikis (17). Per 12 savaičių trukusį tyrimą buvo nustatyta, kad beta-sitosteroliu praturtinti maisto papildai yra gerokai veiksmingesni, palyginti su papildais be šios medžiagos ar placebu (17).

Žiedadulkių ekstraktas

Lėtinis prostatitas yra skausminga sveikatos būklė, kuri siejama su prostatos uždegimu. Dažnai jaunesniems nei 50 metų vyrams liga pasireiškia dubens skausmu, lytinės funkcijos sutrikimu, skausmingu šlapinimusi ir ejakuliacija (18, 19).

Siekiant sumažinti uždegimą ir skausmą yra skiriami tokie vaistai kaip aspirinas ar ibuprofenas, tačiau žiedadulkių ekstraktas gali būti natūralia alternatyva (18). Tyrimo metu, lėtiniu prostatitu sergantys vyrai kasdien vartojo kapsules, kuriose yra 1 g žiedadulkių ekstrakto ir keli B grupės vitaminai. Nustatyta, kad per 3 mėnesių laikotarpį prostatito simptomai pastebimai pagerėjo (19). Be to, pastebėtas interleukino 8 (IL-8) kiekio sumažėjimas – šis uždegimo žymuo yra būdingas pacientams, sergantiems lėtiniu prostatitu (19, 20).

Panašūs rezultatai gauti ir daugelyje kitų tyrimų. Pastebėta, kad žiedadulkių ekstraktas pastebimai pagerino lėtiniu prostatitu sergančių pacientų gyvenimo kokybę ir simptomus (18). Taip pat nustatyta, kad gėlių žiedadulkių ekstraktas yra saugus vartoti ir nesukelia jokių rimtų šalutinių poveikių (18).

Afrikinės vyšnios ekstraktas (lot. Prunus africana)

Šis ekstraktas gaminamas iš Afrikinės vyšnios žievės ir yra dažnai naudojamas prostatai skirtuose maisto papilduose. Laboratoriniai ir pacientų tyrimai parodė, kad šis ekstraktas gali sumažinti su prostatitu susijusį uždegimą (21, 22). Ne viename tyrime patvirtinta, kad Afrikinės vyšnios ekstraktas turėjo teigiamą poveikį šlapimo nutekėjimui. Be to, papildą su šiuo augaliniu ingredientu vartoję vyrai du kartus dažniau (palyginti su placebo grupe) pranešė apie bendrų simptomų pagerėjimą (23).

Tačiau reikia paminėti, kad Afrikinės vyšnios ekstrakto poveikio tyrimai yra riboti ir trumpi, todėl norint daryti tikslesnes išvadas, reikalinga išsamesnė poveikio analizė.

Dilgėlių šaknys

Dilgėlės dažnai yra naudojamos alternatyvioje medicinoje skausmui ir uždegimui mažinti (24). Įrodyta, kad jose esantys augaliniai junginiai turi stiprų antioksidacinį, priešuždegiminį ir antimikrobinį poveikį. Dilgėlių šaknys dažnai yra naudojamos preparatuose, skirtuose gydyti šlapimo takus ir šlapimo pūslės infekcijas (25).

Tyrimų su žmonėmis ir su gyvūnais metu buvo nustatyta, kad dilgėlės gali sumažinti apatinių šlapimo takų simptomus, susijusius su GPH (26, 27, 28, 29). Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo 558 vyrai, sergantys GPH, nustatyta, kad kasdien 3 kartus vartojant po 120 mg dilgėlių ekstrakto, apatinių šlapimo takų simptomai gerokai sumažėjo, palyginti su placebo grupe (30).

Moliūgų sėklų aliejus

Dėl didelės priešuždegiminių junginių koncentracijos moliūgų sėklų aliejus yra dar vienas įprastas prostatos papildų ingredientas (31). Manoma, kad moliūgų sėklų aliejus gali padėti sumažinti simptomus, susijusius su PGH ir lėtiniu nebakterinės kilmės prostatitu (32, 33, 34).

Tyrimo metu nustatyta, kad GPH sergantiems vyrams, vartojant 350 mg natūralaus moliūgų sėklų aliejaus ekstrakto ir 10 gramų moliūgų sėklų, simptomai gerokai sumažėjo per 12 savaičių (35). Moliūgų sėklų ekstrakto papildai sumažino tarptautinius prostatos simptomų balus vidutiniškai 30 % (35). Vis dėlto patikimoms išvadoms daryti reikalingi išsamesni tyrimai.

Kokius papildus rinktis?

Apžvelgėme dažniausiai naudojamus prostatai skirtų maisto papildų ingredientus. Nors kai kurios sudedamosios dalys gali palengvinti simptomus, susijusius su prostatos problemomis, jų veiksmingumo tyrimai paprastai yra riboti.

Pirkdami papildus visada rinkitės patikimo gamintojo produktus, o dėl jų vartojimo pasitarkite su gydytoju ar vaistininku. Jei vartojate kokius nors medikamentus, prisiminkite, kad sveikatos specialistas turi įvertinti galimą jų ir maisto papildų sąveiką.