fbpx
Sveikata A-Ž

Ežiuolė gali būti veiksminga kovojant su peršalimo ligomis?

Ežiuolės nauda
Ar ežiuolės maisto papildai gali padėti peršalus?

Ežiuolė yra žydintis augalas, priklausantis astrinių šeimai. Nors augalo rūšių yra įvairių, bet populiariausia – rausvažiedė ežiuolė. Kitos dažnos rūšys yra baltažiedė ir tenesinė ežiuolės.

Augalo lapai bei šaknys jau seniai naudojami liaudies medicinoje, siekiant mažinti uždegimus bei stiprinti imuninę funkciją (šaltinis). Tai natūrali priemonė, mažinanti peršalimo ir gripo simptomus, pavyzdžiui, dusulį, nosies užgulimą, čiaudulį. Tačiau Jums gali kilti klausimas, ar šis augalas vertas Jūsų dėmesio ir vietos namų vaistinėlėje, taip pat ar tikrai ežiuolė padeda įveikti peršalimą?

Šiame straipsnyje apžvelgsime augalo panaudojimo gydant peršalimą saugumą ir veiksmingumą.

Ežiuolė tikrai veiksminga?

Tyrimais nustatyta įvairių rezultatų, susijusių su ežiuolės gebėjimu sumažinti peršalimo simptomus.

Pavyzdžiui, vienoje iš 16 tyrimų apžvalgų prieita prie išvados, jog ežiuolė buvo veiksmingesnė už placebą, užkertant kelią ir gydant viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, pavyzdžiui, peršalimą (šaltinis).

Kitoje 14 tyrimų apžvalgoje nustatyta, jog ežiuolė 58 proc. sumažino peršalimo tikimybę, o simptomų trukmę sutrumpino 1,4 dienos (šaltinis).

Dar viename tyrime dalyvavo 80 žmonių, kurie ežiuolę vartojo prasidėjus peršalimo simptomams. Paaiškėjo, jog peršalimo simptomų trukmė sutrumpėjo net 67 proc., palyginti su placebu (šaltinis).

Apžvalgoje, kurioje dalyvavo beveik 2 500 žmonių, nustatyta, kad ežiuolės ekstraktas sumažina pasikartojančių kvėpavimo takų infekcijų riziką, taip pat tokių komplikacijų kaip pneumonija, tonzilitas, ausų infekcijos (šaltinis).

Keli mėgintuvėlių ir su gyvūnais atlikti tyrimai padarė išvadą, kad ekstraktas gali stiprinti imuninę funkciją, didindamas tam tikrų specifinių imuninių ląstelių organizme gamybą (šaltinis, šaltinis, šaltinis).

Paaiškėjo nauda ne tik sergant peršalimu, bet ir gripu. Viename tyrime, kuriame dalyvavo 473 gripu sergantys asmenys, simptomų gydymas ežiuole buvo toks pat efektyvus kaip ir antivirusiniais vaistais (šaltinis).

Atlikus dar vieną – 24 tyrimų – apžvalgą paaiškėjo, kad ežiuolė nelabai kerta kelią peršalimo simptomams, tačiau rasti silpni įrodymai, jog šis augalas gal sumažinti peršalimo atvejų skaičių (šaltinis).

Tiesa, būtina paminėti, jog daugelyje minėtų ežiuolės ir jos veiksmingumo tyrimų yra gana didelė šališkumo rizika, jie nepakankami (šaltinis). Tad reikėtų atlikti daugiau aukštos kokybės tyrimų, siekiant nustatyti, ar šis augalas gali padėti gydyti peršalimą.

Ežiuolės galimas šalutinis poveikis

Ežiuolė šalutinis poveikis
Ežiuolė gali sukelti pykinimą, pilvo skausmą.

Nors paprastai šis augalas laikomas saugiu, kai naudojamas pagal nurodymus, visgi nustatyta, jog kai kuriais atvejais jis gali sukelti ir šalutinį poveikį, pavyzdžiui, skrandžio skausmą, pykinimą, bėrimą, pasunkėjusį kvėpavimą, odos patinimą (šaltinis).

Tyrimai rodo, kad ežiuolę saugiai gali vartoti ir nėščios bei krūtimi maitinančios moterys. Tiesa, nors ir saugi, šiais gyvenimo tarpsniais, kol nebus atlikta daugiau aukštos kokybės tyrimų su žmonėmis, ežiuolę reikėtų vartoti atsargiai (šaltinis, šaltinis).

Vaikams ežiuolės šalutinis poveikis siejamas su padidėjusia išbėrimo rizika, todėl jos paprastai nerekomenduojama vartoti jaunesniems kaip 12 metų vaikams (šaltinis, šaltinis).

Jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų ar vartojate kokius nors vaistus, prieš pradėdami vartoti ežiuolės preparatus pasitarkite su savo gydytoju.

Kaip vartoti ežiuolę?

Ežiuolės galite įsigyti arbatos, tablečių ar tinktūros pavidalu.

Nors oficialiai nėra nustatytų rekomenduojamų ežiuolės dozių, tačiau daugumoje tyrimų saugiai naudojama 450–4 000 mg per parą iki keturių mėnesių (šaltinis).

Daugelyje kapsulių ir papildų yra vienos arba dviejų rūšių ežiuolių šaknų. Dažnai jos derinamos su kitomis veikliosiomis medžiagomis, pavyzdžiui, vitaminu C ar šeivamedžio uogomis.

Taip pat galima įsigyti ežiuolės arbatos, kurios vienoje porcijoje gali būti iki 1 000 mg augalo šaknies.

Nepriklausomai nuo to, kokią formą pasirinksite, geriausia pradėti nuo mažos dozės ir stengtis įvertinti, kaip Jūsų organizmas šiuos preparatus toleruoja. Pastebėjus šalutinį poveikį vartojimą reikia nutraukti ir pasitarti su savo gydytoju.

1 komentaras

Komentuoti

  • Aš turėjau bėdą – susirgau ūminiu sinusitu. Gydytoja plovė sinusus, išrašė receptą LIMFOZYL FORTE . Tai ežiuolės tabletės, natūralios, pilkai rusvos spalvos, gaminamos Vokietijoje. Tai buvo dar “gerais” tarybiniais laikais, kai geri užsieniniai vaistai buvo nebrangūs, laisvai prieinami. Deja, tapus Lietuvai nepriklausoma, šie vaistai nebuvo registruoti ir vaistinėse jų po šiai dienai nėra. Tai buvo gal 1989 metais ir nuo to laiko užmiršau kas yra sinusitas ir kitos panašios peršalimo ligos, nes laikas nuo laiko pavartoju vietinius ežiuolės preparatus.