fbpx
Sveikata A-Ž

Maitinate krūtimi? Sužinokite, kaip sustiprinti savo imunitetą

Imunitetas žindymo metu
Žindymo metu dėl imuniteto stiprinimo galima vartoti maisto papildus, tačiau reikia žinoti kelis aspektus.

Krūtimi maitinančioms motinos yra labai svarbu palaikyti tiek savo, tiek kūdikio imunitetą, ypač gripo ir peršalimų sezono metu. Imuniteto stiprinimas papildant mitybą maistingais produktais – puiki pradžia. Deja, mitybai auginant kūdikį lieka nedaug laiko, todėl su maistu gaunamų vertingų medžiagų geram imunitetui ne visada pakanka. Dėl to verta apsvarstyti galimybę vartoti imunitetą stiprinančius maisto papildus.

Ar saugu vartoti maisto papildus maitinant krūtimi?

Geriausia dėl maisto papildų vartojimo pasitarti su prižiūrinčiu gydytoju, tačiau taip pat verta žinoti, kokių medžiagų organizmui reikia žindymo laikotarpiu. Krūtimi maitinančios motinos dažnai vartoja multivitaminus, kurie aprūpina organizmą pogimdyminiu laikotarpiu reikalingomis medžiagomis. Tačiau yra keletas būtinų maistinių medžiagų, kurioms verta skirti daugiau dėmesio:

Reikėtų atkreipti dėmesį, ar multivitaminų sudėtyje yra vitamino C, vitamino D, vitamino B kompleksas, probiotikų ir cinko. Kai kuriuose imunitetui stiprinti skirtuose maisto papilduose taip pat gali būti ežiuolės ir šeivamedžio uogų, tačiau nėra patikimų duomenų apie jų saugumą ar patikimumą žindančioms motinoms ir jų kūdikiams.

Sveiko maisto pasirinkimas ir tinkamai parinkti multivitaminai bei maisto papildai gali padėti sustiprinti imunitetą. Rekomenduojama krūtimi maitinančioms mamoms savo mitybą planuoti pagal šias paprastas taisykles:

  • 1/2 lėkštės vaisių ir daržovių;
  • 1/2 puodelio nesmulkintų grūdų;
  • 85 gramai liesų baltymų;
  • pieno produktai kiekvieno valgio metu.

Amerikos akušerių ir ginekologų kolegija (ACOG) rekomenduoja maitinančioms motinoms suvartoti apie 450-500 papildomų kalorijų per dieną – jos padės užtikrinti energingumą ir pieno gamybą (1). Paprastai kalbant, daugumai moterų tai prilygsta reikia suvartoti maždaug 2500 kalorijų per dieną.

O kaip papildai, ar jie tikrai saugūs? Dėl jų vartojimo, visų pirma, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, laikantis dienos ir ribojant mitybą organizmui gali stigti maistinių medžiagų. Turinti tai galvoje, vartoti papildus (net ir kartu su multivitaminais) yra saugu, jei renkatės patikimo gamintojo produkciją ir saugias dozes. Labai svarbu yra neviršyti rekomenduojamos paros normos (RPN). Be to, reikia atsižvelgti į individualią sveikatos istoriją.

Vitaminas C žindymo metu

Vitaminas c žindymo metu
Vitaminą C žindymo metu vartoti yra saugu, tačiau reikia žinoti kokio stiprumo D vitaminą rinktis, be to rekomenduotina pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu daktarui.

Saugu vartoti maitinant kūdikį krūtimi.

RPN maitinant krūtimi: 120 mg

Poveikis imunitetui: vitamino C reikia visų audinių augimui ir atsistatymui. Remiantis klinikiniais tyrimais, vitaminas C gali sumažinti peršalimo simptomų trukmę (2).

Pastaba: daugelyje maisto papildų vitamino C yra daugiau nei rekomenduojama žindant. Prieš pradedant vartoti vitamino C papildą, pasitarkite su gydytoju.

Vitaminas D žindymo metu

Saugu vartoti maitinant kūdikį krūtimi.

RPN maitinant krūtimi: 600 TV  (prieš pradedant vartoti, reikėtų atlikti tyrimus ir nustatyti vitamino D lygį organizme)

Poveikis imunitetui: Vitaminas D padeda tinkamai funkcionuoti imuninei sistemai. Kai kurie tyrimai, parodė, kad šis vitaminas gali padėti sumažinti ūminių kvėpavimo takų infekcijų riziką, ypač žmonėms, kuriems jo trūksta (3).

Vitaminas B žindymo metu

Saugu vartoti maitinant kūdikį krūtimi.

RPN maitinant krūtimi: rekomenduojama dozė priklauso nuo B vitamino tipo:

B1 (tiaminas): 1,4 mg;

B2 (riboflavinas): 1,6 mg;

B3 (niacinas): 17 mg NE (niacino ekvivalentai);

B5 (pantoteno rūgštis): 7 mg;

B6 (piridoksinas): 2,0 mg;

B7 (biotinas): 35 mikrogramai (mcg);

B9 (folio rūgštis): 600 mcg DFE (maisto folio rūgšties ekvivalentai);

B12 (kobalaminas): 2,8 mcg.

Poveikis imunitetui: B grupės vitaminai yra tarsi kūno statybinė medžiaga, todėl jie padeda palaikyti gerą savijautą. Jie gali padėti palaikyti energijos lygį ir sustiprinti organizmo apsaugą nuo mikrobų.

Pastaba: Daugelyje vitamino B komplekso papildų viršija žindymo laikotarpio RPN, todėl prieš šių papildų vartojimą, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Ežiuolė žindymo metu

Saugumas: norint pateikti rekomendacijas dėl dozavimo ir galimo poveikio žindomam kūdikiui, reikalingi išsamesni medicininiai tyrimai. Nėra pakankamai įrodymų, kad būtų galima nustatyti saugumą žindančioms motinoms – kai kurie medicininiai tyrimai teigia, kad tai saugu, o kiti pataria ežiuolės vengti. Prieš pradedant vartoti ežiuolės preparatus, pasitarkite su gydytoju.

RPN maitinant krūtimi: ežiuolės dozavimo rekomendacijų žindymo metu nėra.

Poveikis imunitetui: ežiuolė gali padėti sustiprinti imuninę sistemą, kovojant su infekcijomis ir virusais. Pasak Nacionalinio sveikatos instituto (NIH), ežiuolė gali šiek tiek sumažinti  tikimybę peršalti (4).

Probiotikai žindymo metu

Saugu vartoti maitinant kūdikį krūtimi.

RPN maitinant krūtimi: probiotikų papilduose yra daug įvairių mikroorganizmų. Papildų etiketėse pamatysite kolonijas formuojančių vienetų (CFU) skaičių. Paklauskite savo gydytojo arba registruoto dietologo, koks jų kiekis yra saugus žindymo laikotarpiu.

Poveikis imunitetui: yra žinoma, kad motinos piene yra vertingų probiotikų, kurie perduodami kūdikiui. Jie padeda sustiprinti žarnyno florą, kuri gali apsaugoti nuo infekcijų, ir padeda vystytis imuniniam atsakui.

Šeivamedis žindymo metu

Saugumas: kaip ir ežiuolės, šeivamedžio uogų vartojimas žindant yra vertinamas prieštaringai. Kai kurie medicininiai tyrimai patvirtino, kad tai saugu, o kiti rekomenduoja šeivamedžio preparatų vengti. Nėra pakankamai įrodymų, kad būtų galima nustatyti saugumą žindančioms motinoms. Prieš pradedant vartoti šeivamedžio preparatus, pasitarkite su gydytoju.

RPN maitinant krūtimi: ežiuolės dozavimo rekomendacijų žindymo metu nėra.

Poveikis imunitetui: remiantis tyrimais, šeivamedžio uogos gali palengvinti gripo ar kitų viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomus (5). 2016 m. atliktas tyrimas parodė, kad šeivamedžio uogos gali sutrumpinti peršalimo trukmę ir sumažinti peršalimo simptomus (6).

Cinkas žindymo metu

Saugu vartoti maitinant kūdikį krūtimi.

RPN maitinant krūtimi: 12 mg, nors suaugusiems žmonėms RPN siekia 40 mg (7).

Poveikis imunitetui: remiantis atliktų tyrimų rezultatais, cinkas gali padėti imuninei sistemai kovoti su virusais ir bakterijomis (8).

 Svarbu prisiminti!

Imunitetą stiprinančių papildų vartojimas žindymo metu gali būti naudingas tiek mamai, tiek kūdikiui. Turėtumėte vartoti bent jau laikotarpiui po gimdymo skirtus multivitaminus arba produktą, kuriame yra maitinant krūtimi organizmui būtinų maistinių medžiagų.

Vartoti maisto papildus žindant kūdikį yra visiškai saugu, tačiau reikėtų pasitarti su gydytoju ir kai kuriais atvejais atlikti tyrimus. Taip pat svarbu visada laikytis RPN ir jos neviršyti.