fbpx
Sveikata A-Ž

Gliukozaminas: nauda sąnariams

Gliukozaminas nauda
Gliukozaminas yra daugeliui žinomas ar bent girdėtas, labai populiarus, siekiant palaikyti gerą sąnarių funkciją, užkirsti kelią ar pristabdyti kremzlių dėvėjimąsi.

Negana to, gliukozaminas yra vienas pagrindinių maisto papildų, skirtų gydyti artritą.

Nors gliukozaminas natūraliai gaminamas žmogaus kūne, papildai tapo labai reikšminga priemone, siekiant papildyti natūraliai gaminamo gliukozamino kiekį. Du pagrindiniai gliukozamino tipai yra: gliukozamino sulfatas ir gliukozamino hidrochloridas. Kol kas plačiausiai naudojamas ir tiriamas yra gliukozamino sulfatas. Yra įrodymų, kad gliukozamino papildai gali padėti:

  • sumažinti sąnarių skausmą ir pagerinti sąnarių funkciją žmonėms, turintiems osteoartritą, ypač kelio arba klubo sąnario;
  • lėtinti sąnarių kremzlių dėvėjimąsi, su amžiumi susijusių sąnarių ligų progresavimą.

Kas yra gliukozaminas?

Dažniausiai gliukozamino papilduose esantis gliukozaminas yra gaunamas iš vėžiagyvių kiautų. Gliukozaminas yra aminosacharidas, atliekantis itin reikšmingą vaidmenį, gaminant glikozaminoglikaną ir glikoproteinus. Pastarosios medžiagos yra pagrindinės sąnarių  raiščių, sausgyslių, kremzlių bei sinovijų skysčio elementai. Senstant kūnas gamina vis mažiau minėtų palaikančiųjų junginių, o tai reiškia, kad gliukozamino atsargos kremzliniame audinyje jau nebebūna tokios veiksmingos kaip anksčiau, tad kremzlės darosi labiau pažeidžiamos.

Gliukozamino papildai gaminami iš kelių skirtingų šaltinių. Gliukozamino sulfatas gaunamas iš chitino, randamo vėžiagyvių išoriniuose skeletuose, pavyzdžiui, krevečių, krabų, omarų, o štai gliukozamino hidrochloridas yra gaunamas iš vegetariško pobūdžio šaltinių, pavyzdžiui, kukurūzų.

Gliukozamino privalumai

Osteoartritas – būklė, neigiamai veikianti sąnario sveikatą, kelianti skausmą, ribojanti judėjimą ir neabejotinai neigiamai veikianti gyvenimo kokybę. Daugelyje klinikinių tyrimų, kuriuose buvo tiriama gliukozamino papildų nauda sveikatai, daugiausia dėmesio buvo skiriama kelio, klubo ir stuburo osteoartrito gydymui. Pasirodo, tyrimai atskleidė, jog gliukozaminas gali sulėtinti kremzlės irimą, osteoartrito progresavimą ir kelio sąnario pakeitimo operacijos poreikį.

Viename 24 savaites trukusiame tyrime dalyvavo net 1 600 pacientų, turinčių kelio osteoartritą. Tyrimo duomenys parodė, kad gliukozamino sulfato papildai sumažino skausmą pacientams, turintiems lengvo ar vidutinio sunkumo simptomų, bet nepasirodė itin naudingi pacientams, sergantiems sunkia osteoartrito forma.

Kitas naudingas tyrimas atskleidė, kad gliukozamino sulfato vartojimas šešis mėnesius gali būti toks pat veiksmingas kaip ir vaistų nuo skausmo, skirtų osteoartrito sukeltam skausmui mažinti, vartojimas. Visgi gliukozaminas nesumažino skausmo visiems pacientams, todėl tyrimo išvados iškėlė naujų klausimų ir paskatino tolesnius tyrimus.

2013 metais buvo išleista metaanalizė, kuriai duomenys paimti net iš 19 tyrimų. Padaryta išvada, jog gliukozamino sulfatas buvo kur kas veiksmingesnis kelio funkcijos gerinimui osteoartritu sergantiems pacientams, palyginti su placebu.

Spartesnį ar ankstyvą sąnarių kremzlių susidėvėjimą taip pat gali sąlygoti ir traumos bei per didelės apkrovos, kurios greitina sąnarių būklės blogėjimą. Bet dar nėra tyrimų, patvirtinančių, kad gliukozaminas gali būti naudingas gydant sportinius sužalojimus.

Informacijos šaltiniai:

Kaip veikia gliukozaminas?

Nors tikslus papildomai vartojamo gliukozamino poveikis neaiškus, visgi manoma (o tyrimai patvirtina), jog gliukozamino papildai gali būti itin naudingi papildant natūraliai gaminamo organizme gliukozamino kiekį. Taip pat manoma, jog gliukozaminas gali slopinti uždegiminius citokinus, tad sumažėja kolageno skilimas.

Kiek gliukozamino reikia vartoti?

Manoma, kad gliukozaminas yra ypač veiksmingas, norint  atsikratyti ar sumažinti sąnarių skausmą bei osteoartrito simptomus ir ligos progresavimą. Tyrimuose, kurie atskleidė gliukozamino naudą, kasdien tyrimo dalyviams buvo skiriama po 1 500 mg gliukozamino sulfato. Gliukozamino hidrochloridas nebuvo taip gerai ištirtas, bet laikomasi pozicijos, jog jo poveikis paprastai svyruoja vartojant 750–1500 mg dozes.

Tyrimai rodo, kad kai kurie asmenys gliukozamino papildų naudą pradeda jausti praėjus vos kelioms dienoms nuo papildų vartojimo pradžios. Bet daugumai teigiamas poveikis pasireiškia preparato vartojant nuo 4 iki 12 savaičių. Visgi jei nepriklausote laimingųjų grupei ir esate vienas iš nedaugelio, kuriems gliukozamino poveikis nepasireiškia, rekomenduojama preparato vartojimą nutraukti po šešių mėnesių kasdienio vartojimo.

Vaikams iki 14 metų ir besilaukiančioms moterims nerekomenduojama vartoti gliukozamino papildų, nepriklausomai nuo jų formos, kadangi nėra saugumą patvirtinančių įrodymų. Norėdami gauti daugiau informacijos šiuo klausimu, pasikonsultuokite su savo gydytoju.

Informacijos šaltinis:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16495392

Ar gliukozaminas  veiksmingesnis, vartojant drauge su kitomis maistinėmis medžiagomis?

Gliukozaminas gali būti kur kas efektyvesnis, kai derinamas su kitomis maistinėmis medžiagomis, padedančiomis normalizuoti sąnarių funkciją. Šiuo metu rinkoje rastume itin platų pasirinkimą medžiagų, galinčių puikiai „sutarti“ su gliukozaminu, kad palaikytų puikią sąnarių būklę.

Labai populiarus gliukozamino partneris yra chondroitinas – dar viena labai reikšminga kremzlės sudedamoji dalis. Chondroitino papildai buvo tiriami daugelyje atsitiktinių imčių tyrimų ir visuose buvo įrodyta, kad vartojant šios medžiagos sumažėja skausmas sergantiems osteoartritu.

Gliukozamino produktai paprastai praturtinami vitaminu C, žinomu askorbo rūgšties pavadinimu. Pastarasis vitaminas yra tirpus vandenyje, o tai reiškia, kad organizmas jo išlaikyti negali. Tad vitamino C dienos kiekis yra labai svarbus sveikatai. Drauge su daugybe kitų reikšmingų privalumų sveikatai vitaminas C taip pat prisideda prie normalios kaulų ir kremzlių būklės bei jų funkcijos. Negana to, vitaminas C labai reikšmingas kolageno susidarymui. Taip pat šis vitaminas yra antioksidacinis, vadinasi, jis gali efektyviai apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso.

Dažnas pasirinkimas yra gliukozamino ir kalcio tandemas. Kalcis puikiai žinomas dėl savo poveikio kaulams, raumenims.

Kadangi rinkoje rasite platų gliukozamino papildų pasirinkimą ir daug jo formulių, neabejotinai atrasite Jums labiausiai tinkantį preparatą.

Informacijos šaltinis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20847017

Šalutinis gliukozamino poveikis ir komplikacijos

Paprastai gliukozamino papildai yra saugūs vartoti, bet kartais pranešama apie lengvus šalutinius poveikius, pavyzdžiui, skrandžio spazmus, vidurių užkietėjimą ar viduriavimą. Jei esate alergiškas kiaukutiniams (gyviams, turintiems kiautą), tuomet turėtumėte vengti gliukozamino sulfato, bet gliukozamino hidrochloridas būtų geras ir saugus pasirinkimas.

Gliukozamino sulfatas gali būti netinkamas tiems, kurie nori sumažinti druskos vartojimą, taip yra todėl, kad dažnai gliukozamino sulfatas yra natrio chlorido (valgomosios druskos) pavidalu. Kai kuriuose gliukozamino sulfato produktuose druskos yra net apie trečdalį. Tad 1 500 mg papildų per dieną turės nemažą kiekį druskos. Jei norite to išvengti, papildykite jį gliukozamino hidrochloridu arba vartokite aukštos kokybės gliukozamino papildus, turinčius ne natrio, bet kalio chlorido.

Taip pat būta diskusijų apie gliukozamino sulfato galimą poveikį gliukozės kiekiui kraujyje. Išankstinės mokslinės pastabos teigė, kad gliukozamino papildai buvo susiję su atsparumu insulinui. O atsparumas insulinui reiškė, kad organizmas negali veiksmingai disponuoti gliukozės ląstelėmis, taigi, tai suponuoja cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Lėtinis padidėjęs cukraus kiekis kraujyje lemia širdies ligų, regos sutrikimų, inkstų bei nervų pažeidimų atsiradimą. Laimei, tolesni tyrimai šią poziciją paneigė, buvo įrodyta, kad gliukozaminas neturi įtakos gliukozės metabolizmui. Nors ryšys su atsparumu insulinui paneigtas, rekomenduojama prieš pradedant vartoti gliukozamino papildus pasikonsultuoti su gydytoju, jei turite sutrikusią gliukozės toleranciją.

Gliukozaminas neturėtų sąveikauti su jokiais vaistais. Bet jei vartojate kokių nors receptinių vaistų, pasitarkite su savo gydytoju prieš pradėdami vartoti gliukozamino papildus. Ypač tai svarbu pacientams, sergantiems lėtinėmis kepenų ligomis.

Komentuoti

Komentuoti