fbpx
Sveikata A-Ž

Kas yra kapsaicinas ir kaip jis padeda mesti svorį?

Kapsaicinas
Kapsaicinas dažnai naudojamas maisto papilduose, siekiant padėti žmonėms sulieknėti.

Daugelis kapsaiciną žino kaip medžiagą, atsakingą už aitrumo pojūtį, pavyzdžiui, kai valgome aitriąsias paprikas. Įdomu tai, kad ši medžiaga taip pat turi ir papildomos naudos sveikatai, įskaitant svorio metimą. Vis dėlto kapasaiciną reikėtų vartoti atsargiai, nes galima susidurti su keletu šalutinių poveikių. Šiame straipsnyje paaiškiname viską, ką reikia žinoti apie kapsaicino papildus, jų teikiamą naudą, dozavimą ir šalutinius poveikius.

Kas yra kapsaicinas?

Kapsaicinas – tai junginys, kuris randamas čili pipiruose, ir suteikia jiems aštrumo. Didžiausia šios medžiagos koncentracija randama sėklose, kurios, kaip daugelis mūsų žinome, yra gerokai aštresnės, palyginti su paprikos minkštimu.

Maisto papildai su kapsaicinu stimuliuoja mūsų liežuvyje esančius skonio receptorius, sukeldami šilumos pojūtį, kurį daugelis suvokiame kaip aštrumą1, 2. Kai kurie žmonės kapsaicinui yra jautresni – tai dažniausiai susiję su tuo, kaip dažnai jie valgo aštrų maistą. Mūsų liežuvis, laikui bėgant, prisitaiko prie aštrumo pojūčio3, todėl galime toleruoti aštresnius produktus. Aštrumas yra matuojamas vadinamąja Skovilio skale (SHU), kurios vienetai svyruoja nuo 0 iki 15 milijonų. Pavyzdžiui, jalapenų aštrumas svyruoja apie 2500-2800 SHU, o habanero pipirų siekia net 100 000-350 000 SHU.

Kapsaicino nauda

Kapsaicino papildai dažniausiai yra gaminami veikliąją medžiagą išgaunant iš kajeno pipirų. Šiems papildams taip pat dažnai naudojama SHU skalė, o tipinis diapazonas siekia 40 000-100 000 SHU, tačiau kadangi maisto papildai yra vartojami kapsulėmis, valgant aitriąsias paprikas juntamo aštrumo nepajusite.

Kapsaicinas ne tik stimuliuoja mūsų pojūčius, bet ir yra naudingas sveikatai. Be to, kapsulėmis tokius maisto papildus gali vartoti ir tie, kurie įprastai netoleruoja aštraus maisto būtent dėl liežuvio receptorių veiklos.

Pagalba metant svorį

Viena dažniausiai diskutuojamų kapsaicino naudų – tai pagalba palaikant normalų svorį ir atsikratant riebalų. Tačiau kaip yra iš tikrųjų?

Svoris priklauso nuo medžiagų apykaitos – proceso, kurio metu valgomi ir geriami produktai yra suskaidomi į energiją, kurią kūnas gali panaudoti kasdienėms funkcijoms atlikti4, 5. Kapsaicino maisto papildai gali pagerinti medžiagų apykaitą, o tai leidžia lengviau atsikratyti antsvorio ir sudeginti riebalus6, 7, 8.

Kapsaicinas veikia padidindamas deguonies suvartojimą ir kūno temperatūrą, o tai šiek tiek padidina organizmui reikalingos energijos, taigi, taip pat ir kalorijų, suvartojimą9. Tyrimai rodo, kad reguliarus kapsaicino vartojimas gali paskatinti kalorijų deficitą ir padėti sudeginti riebalus. Kalorijų deficitas paprastai yra būtinas lieknėjimui – tai situacija, kai kalorijų organizmas sudegina daugiau, nei gauna7, 10, 11.

12 savaičių trukmės tyrime, kuriame dalyvavo 80 dalyvių su vidurkį viršijančių kūno masės indeksu (KMI), buvo nustatyta, kad 6 mg kapsaicino per parą dozė leido sumažinti riebalų sankaupas juosmens srityje12. Kapsaicinas taip pat pasižymi apetitą mažinančiomis savybėmis, todėl sumažina suvartojamų kalorijų kiekį13. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad kapsaicino poveikis geriausiai gali būti pastebimas derinant jo maisto papildų vartojimą kartu su tinkama dieta ir mankšta.

Pagalba įveikiant uždegimus

Kapsaicino maisto papildai gali turėti vertingų priešuždegiminių savybių. Maistas, kuriame yra didelis kiekis antioksidantų, pavyzdžiui, aitriosios paprikos, padeda organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais. Būtent laisvieji radikalai skatina lėtinius uždegimo procesus ir gali padidinti vėžio, autoimuninių sutrikimų ir širdies ligų riziką14. Taigi, pasižymėdami priešuždegiminėmis savybėmis, kapsaicino papildai gali sumažinti šių ligų riziką.

Šviežiose paprikose yra didesnis kiekis antioksidantų, tačiau nemažas jų kiekis išlieka ir daržoves džiovinant15, 16, 17. Šį faktą pagrindžia Nacionalinio sveikatos ir mitybos tyrimų instituto (NHANES) atlikta studija, kurios metu nustatyta, kas aitriųjų paprikų vartojimas yra susijęs su mažesne ankstyvos mirties rizika. Tai iš dalies gali lemti didelis antioksidantų kiekis18. Negana to, dieta, kurioje gausu uždegimus mažinančių antioksidantų, yra susijusi su mažesne ligų, ypač širdies ligų, insulto ir specifinių vėžio formų, rizika19, 20.

Pagalba įveikiant skausmą

Kapsaicinas kartais vartojamas ir skausmui malšinti. Ši medžiaga veikia stimuliuodama skausmo receptorius, kurie, savo ruožtu, sumažina organizmo jautrumą skausmui21. Dėl to kapsaicinas dažnai naudojamas vietiniam skausmui malšinti skirtų kremų gamybai (pavyzdžiui, „Menthacin“, „Zostrix“, „Capacin-Z“)22. Šie produktai yra naudojama sąnarių ligų, tokių kaip reumatoidinis artritas ir osteoartritas, taip pat diabetinės neuropatijos – diabetų sergančių pacientų nervų pažeidimo – sukeliamam skausmui malšinti21, 22, 23.

Atkreipkite dėmesį, kad tepant ant odos, preparatai su kapsaicinu gali sukelti deginimo efektą, panašų į tą, kurį patiriame valgydami aštrų maistą. Dėl to reikėtų pradėti nuo mažesnio preparato kiekio naudojimo ir atkreipti dėmesį į odos reakciją.

Atsargumo priemonės ir šalutinis poveikis

Kapsaicino maisto papildai ir skausmui malšinti skirti preparatai yra laikomi saugiais, tačiau verta imtis keleto atsargumo priemonių. Svarbu žinoti, kad kapsaicinas gali sukelti deginimo pojūtį – tai vienas dažniausiai pasitaikančių šalutinių poveikių. Itin nemalonus yra deginimo pojūtis virškinamajame trakte, kurį gali sukelti kapsaicino papildų arba produktų, turinčių kapsaicino, vartojimas24, 25.

Laikui bėgant, organizmas pripranta prie kapsaicino poveikio ir tampa nejautrus, todėl šalutinis poveikis išnyksta. Geriausias būdas išvengti nepageidaujamų pojūčių – vartoti kapsaicino maisto papildus prieš maistą, nes tokiu atveju maistas amortizuos papildų poveikį ir bus išvengta deginimo pojūčio.

Pastebėta, kad kapsaicinas gali padidinti organizmo temperatūrą. Dėl šio junginio organizme esantys receptoriai reaguoja ir jo nurijus gali kilti nemalonus šilumos pojūtis21, 26, 27. Paprastai šis poveikis nėra pavojingas ir nėra jokių mokslinių įrodymų, kad kapsaicinas gali sukelti karščiavimą, tačiau kai kartais organizmas gali reaguoti jautriau. Be to, yra tikimybė, kad kapsaicino papildai gali padidinti kraujospūdį. Taigi, jei vartojate vaistus kraujospūdžiui mažinti, prieš vartodami kaspaicino maisto papildus, pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku28, 29. Norėdami išvengti šio neigiamo poveikio, pradėkite vartoti kapsaiciną mažesnėmis dozėmis, kad organizmas spėtų prisitaikyti.

Dozavimas

Su maistu gaunamo kapsaicino kiekiai nėra pakankami šio junginio teikiamai naudai gauti. Maisto papilduose yra didesnė kapsaicino koncentracija, daugelio tyrimų metu naudojama preparato dozė sudaro 2-6 mg kapsaicino per parą12, 30.

Daugelio rinkoje siūlomų kapsacino papildų veiklioji medžiaga yra gaunama iš kajeno pipirų, nes juose yra didelis kapsaicino kiekis. Kiekvienoje geriamoje kapsulėje yra maždaug 500 mg kajeno pipirų, kurių viename grame yra apie 2,5 mg kapsaicino. Taigi, norint gauti 2-6 mg kapsaicino reikėtų vartoti nuo 2 iki 5 kapsaicino kapsulių.

Maisto papildai yra reguliuojami kitaip nei vaistai, todėl jų dozės paprastai nėra standartizuojamos. Dėl to geriausia šiuos papildus pradėti vartoti mažomis dozėmis – taip bus išvengta bet kokio šalutinio poveikio. Kapsaicino papildus įsigykite tik iš patikimo pardavėjo, įsitikinkite, kad jie turi saugumą ir kokybę užtikrinančius sertifikatus.

Verta žinoti

Kapsaicinas – aitriosiose paprikose randamas junginys, sukeliantis intensyvų deginimo pojūtį gomuryje. Jis gali būti naudingas, kai yra vartojamas kaip maisto papildas.

Tyrimais įrodyta kapsaicino nauda metant svorį ir kovojant su uždegimo procesais, be to, šis junginys efektyviai malšina vietinį skausmą. Norėdami gauti daugiausiai naudos ir užtikrinti saugų vartojimą, rinkdamiesi kapsaicino papildus būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku, pradėkite naudoti kapsaiciną mažomis dozėmis ir palengva jas didinkite, kol pasieksite rekomenduojamą kiekį.