Tinkamai subalansuota ir maistingų medžiagų nestokojanti mityba turi daug privalumų. Kita vertus, ta dieta, kurioje nelieka vietos maistinėms medžiagoms, gali sukelti nemažai nemalonių simptomų, o pastarieji yra Jūsų kūno priemonė informuoti apie galimą vitaminų ir mineralų stoką. Tų simptomų atpažinimas gali padėti tinkamai pakoreguoti mitybą.
Straipsnyje apžvelgsime 8 dažniausius vitaminų ir mineralų trūkumo požymius, t. y. kaip organizmas apie tai informuoja mus, ir aptarsime, kaip tą trūkumą pašalinti.
Trapūs plaukai ir nagai
Plaukų ir nagų trapumą gali sukelti daug veiksnių, vienas jų – biotino stoka. Biotinas, dar žinomas kaip vitaminas B7, padeda kūnui maistą paversti energija. Biotino trūkumą išduoda trapūs, lūžinėjantys nagai, ploni, skilinėjantys plaukai.
Taip pat trūkstant biotino juntamas lėtinis nuovargis, raumenų skausmas, mėšlungis, dilgčiojimas rankose ir kojose (Šaltinis). Didelę riziką turėti biotino trūkumą turi nėščiosios, rūkantys, vartojantys alkoholį, taip pat tie, kurie skundžiasi virškinimo sutrikimais. Anot tyrimo, ilgalaikis antibiotikų vartojimas taip pat yra rizikos veiksnys.
Kokiuose maisto produktuose gausu biotino? Kiaušinių tryniuose, mėsoje, žuvyje, piene, sėklose, riešutuose, špinatuose, brokoliuose, žiediniuose kopūstuose, saldžiosiose bulvėse, bananuose ir kt. (Šaltinis, šaltinis).
Suaugusieji, kurie skundžiasi trapiais nagais ir plaukais, gali pasvarstyti galimybę išbandyti papildus.
Visgi apie biotino papildų naudą praneša palyginti nedaug tyrimų, tad geriausias sprendimas – mityba, kurioje gausu biotino turinčių produktų (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Opos burnoje ir įtrūkę lūpų kampučiai
Pažeidimai burnos ertmėje ir aplink ją gali būti susiję su nepakankamu tam tikrų vitaminų ir mineralų vartojimu. Pavyzdžiui, burnos opos dažnai yra geležies ar B grupės vitaminų trūkumo pasekmė.
Vienas nedidelis tyrimas pažymi, jog pacientai, turintys burnos opas, turėjo dvigubai žemesnį geležies lygį (Šaltinis). Kitame nedideliame tyrime maždaug 28 proc. tiriamųjų, sergančių burnos opomis, nustatytas vitamino B1, B2 ir B6 trūkumas (Šaltinis).
Teigiama, jog lūpų kampukų trūkinėjimą irgi gali lemti nepakankamas geležies ir B grupės vitaminų suvartojimas (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Maisto produktai, kuriuose gausu geležies: paukštiena, mėsa, žuvis, ankštiniai augalai, tamsūs lapiniai žalumynai, riešutai, sėklos, sveiki grūdai (Šaltinis). O geri minėtų B grupės vitaminų šaltiniai yra sveiki grūdai, paukštiena, mėsa, žuvis, kiaušiniai, žalios daržovės, riešutai ir kt. (Šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Jei manote, kad burnoje turite opų, ar trūkinėja lūpų kampučiai, pabandykite į racioną įtraukti minėtų produktų.
Kraujuojančios dantenos
Kartais dantenos gali kraujuoti dėl pernelyg grubaus dantų valymo ar per kieto dantų šepetėlio. Bet kartais kalta dėl to gali būti mityba, kurioje stokojama vitamino C. Pastarasis vaidina itin svarbų vaidmenį gyjant žaizdoms, stiprinant imunitetą, jis veikia kaip antioksidantas, padedantis išvengti ląstelių pažeidimų.
Kūnas pats vitamino C negamina, todėl vienintelis būdas jo gauti yra su maistu arba maisto papildais (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Tiesa, vitamino C retai kada trūksta asmenims, pakankamai vartojantiems šviežių vaisių ir daržovių. Visgi daugelis žmonių pakankamai jų nesuvalgo. Su maistu gaunant per mažai vitamino C gali pasireikšti jo trūkumo simptomai, pavyzdžiui, kraujuojančios dantenos (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Dar viena vitamino C trūkumo pasekmė – skorbutas, silpninantis imuninę sistemą, raumenis, kaulus, lemiantis mieguistumą bei nuovargį (Šaltinis). Kiti dažni vitamino C stokos požymiai yra lengvos kraujosruvos, lėtas žaizdų gijimas, sausa ir pleiskanojanti oda, dažnas kraujavimas iš nosies (Šaltinis, šaltinis).
Prastas naktinis matymas
Nepakankami kiekiai maistinių medžiagų gali lemti ir regėjimo problemas. Pavyzdžiui, mažas vitamino A vartojimas dažnai siejamas su liga, vadinama naktiniu aklumu. Pastarasis negydomas gali pereiti į būseną, kuomet pažeidžiama ragena ir galiausiai sukeliamas aklumas (Šaltinis).
Tiesa, vitamino A trūkumas išsivysčiusiose šalyse gana retas. Tie, kurie įtaria, jog stokoja vitamino A, gali pabandyti į racioną įtraukti daugiau šio vitamino turinčių produktų, pavyzdžiui, mėsos, pieno, žuvies, geltonai oranžinės spalvos daržovių ir kt. (Šaltinis). Su vitamino A papildais reikia elgtis atsargiai – perteklius kaupiasi organizmo riebalų saugyklose ir gali tapti toksiškas.
Labai sausa oda, pleiskanos
Seborėjinis dermatitas ir pleiskanos yra tokios odos būklės, kai oda pleiskanoja ir ją niežti, juntamas diskomfortas. Pleiskanos paprastai būna tik plaukuotoje galvos dalyje, o seborėjinis dermatitas gali atsirasti ir ant veido, viršutinėje krūtinės dalyje ar kt. Teigiama, jog šie odos sutrikimai dažniausiai pasireiškia per pirmuosius 3 gyvenimo mėnesius, brendimo laikotarpiu ir vidutiniame amžiuje.
Tiek pleiskanų, tiek seborėjinio dermatito atsiradimą gali sąlygoti daug veiksnių, iš kurių vienas yra mityba, pavyzdžiui, maži cinko, vitaminų B3, B2 ar B6 kiekiai kraujyje (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Kokiuose maisto produktuose yra šių medžiagų? Grūduose, paukštienoje, žuvyje, kiaušiniuose, ankštiniuose augaluose, žaliose daržovėse, krakmolingose daržovėse ir kt. (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Puikūs cinko šaltiniai yra jūros gėrybės, pienas, riešutai ir kt. (Šaltinis).
Plaukų slinkimas
Plaukų slinkimas – vienas populiariausių simptomų. Tiesą sakant, iki 50 proc. suaugusiųjų patiria, kas yra plaukų slinkimas (Šaltinis). Šiai problemai kelią užkirsti ar bent problemos mastą sumažinti gali padėti mityba, kurioje gausu šių maistinių medžiagų:
- geležies (šaltinis, šaltinis, šaltinis);
- cinko (šaltinis, šaltinis, šaltinis);
- linolo rūgšties (LA) ir alfa-linoleno rūgšties (ALA) (Šaltinis);
- niacino (vitamino B3) (Šaltinis, šaltinis);
- biotino (vitaminas B7) (Šaltinis, šaltinis).
Mėsa, žuvis, kiaušiniai, ankštiniai augalai, tamsūs lapiniai žalumynai, sėklos bei riešutai, sveiki grūdai yra puikūs geležies ir cinko šaltiniai. Niacino daug mėsoje, piene, žuvyje, lapiniuose žalumynuose, sėklose bei riešutuose ir kt. Lapinėse daržovėse, neskaldytuose grūduose gausu LA, o graikiniuose riešutuose, linų sėmenyse – ALA.
Papildų forma minėtos medžiagos vertingos, esant plaukų slinkimo problemai.
Raudoni arba balti iškilimai ant odos
Tai būklė, kai smulkūs odos iškilimai atsiranda ant skruostų, rankų, šlaunų, sėdmenų. Ši būklė neretai atsiranda vaikystėje, o suaugus išnyksta. Tokių odos iškilimų priežastis nėra visiškai išaiškinta, bet jie gali atsirasti, kai plaukų folikuluose susidaro per daug keratino (Šaltinis). Taip pat tai gali būti paveldėta. Kita grupė, kuriai pastebėta ši odos problema, yra tie, kurių racione per mažai vitaminų A ir C (Šaltinis, šaltinis). Tad, be tradicinio gydymo kremais, šią problemą turintieji gali pabandyti vartoti daugiau produktų, turinčių vitaminų A ir C.
Neramių kojų sindromas
Neramių kojų sindromas yra nervinio pagrindo liga, sukelianti nemalonius pojūčius kojose ir nenumaldomą norą jas judinti (Šaltinis). Nors tikslios neramių kojų sindromo priežastys nėra išaiškintos, regis, egzistuoja ryšys tarp šio sindromo ir geležies lygio kraujyje.
Keli tyrimai sieja per mažas geležies atsargas organizme su labiau išreikštais šio sindromo simptomais. Keli tyrimai pažymi, jog neramių kojų sindromas dažnai pasireiškia nėštumo metu, kai daugeliui moterų geležies lygis sumažėja (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Geležies papildai neramių kojų sindromo simptomus paprastai padeda sumažinti, ypač tiems, kuriems diagnozuotas geležies trūkumas. Bet papildų poveikis kiekvienam asmeniui gali skirtis (Šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Į racioną naudinga įtraukti daugiau geležies turinčių produktų (Šaltinis). Dar geriau, jei jų vartojimą derinsite su produktais, turinčiais vitamino C, mat pastarasis gerina geležies įsisavinimą (Šaltinis).
Dėl geležies papildų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju.
Taigi, paaiškėjo, jog nepakankamas tam tikrų vitaminų ir mineralų suvartojimas gali paskatinti kai kurių simptomų atsiradimą, pavyzdžiui, susilpnėję nagai, slenkantys plaukai, skilinėjantys lūpų kampučiai ir kt. Dažną jų pašalinti gali padėti atitinkamų vitaminų ir mineralų turintys maisto produktai, kai kuriais atvejais tikslinga rinktis kokybiškus maisto papildus.
[…] 8 bendri požymiai, kad Jums trūksta vitaminų […]