fbpx
Sveikata A-Ž

Cinkas – trūkumo simptomai ir šaltiniai

Cinkas
Cinkas žmogaus organizmui būtinas mineralas, kurio stoką išduoda simptomai, o kai kurie maisto produktai yra puikus cinko šaltinis.

Cinkas – svarbus mineralas, kurį mūsų organizmas naudoja kovai su infekcijomis ir ląstelių gamybai. Dėl to cinkas yra itin svarbus gydant sužeidimus ir kuriant DNR. Organizme esant cinko deficitui gali varginti įvairūs simptomai: plaukų slinkimas, budrumo stoka, susilpnėję skonio ir kvapo pojūčiai.

Kaip atpažinti cinko trūkumo požymius?

Mūsų organizmas naudoja cinką ląstelių gamybai ir imuninei funkcijai palaikyti. Apie šį mineralą vis dar reikia daug sužinoti, tačiau jau žinoma, kad cinkas turi esminės įtakos augimui, lytiniam vystymuisi ir reprodukcinei funkcijai. Kas nutinka, jei cinko organizme trūksta? Kūnas negali gaminti naujų sveikų ląstelių, todėl galite pastebėti štai tokius simptomus:

  • nepaaiškinamas svorio kritimas;
  • negyjančios žaizdos;
  • budrumo stoka;
  • susilpnėjęs kvapo ir skonio pojūtis;
  • viduriavimas;
  • apetito praradimas;
  • atviros opos ant odos.

Kokios yra cinko trūkumo pasekmės?

Cinko trūkumas itin pavojingas nėščiosioms, nes šis mineralas yra būtinas kūdikio vystymuisi – jo trūkumas gali turėti ilgalaikių pasekmių. Cinko trūkumas taip pat gali apsunkinti bandymus pastoti, o vyrams sukelti impotenciją.

Nustatyta, kad su didžiausia cinko trūkumo rizika susiduria krūtimi maitinami kūdikiai ir vyresnio amžiaus suaugusieji. Nėščiosioms cinko reikia daugiau nei įprastai, nes jų organizme esantis cinkas yra sunaudojamas besivystančio vaisiaus. Cinko trūkumas taip pat gresia vartojantiems daug alkoholio ar sergantiems alkoholizmu žmonėms. Kai kurie tyrimai rodo, kad dėl alkoholio vartojimo organizmas prasčiau pasisavina cinką.

Kaip diagnozuojamas cinko trūkumas?

Cinkas organizme pasiskirsto nedideliais kiekiais, tarp kūno ląstelių. Dėl šios priežasties yra sudėtinga nustatyti šio elemento trūkumą bendro kraujo tyrimo metu. Jei gydytojas įtaria cinko trūkumą, jis turėtų skirti kraujo plazmos tyrimą – jis padeda nustatyti cinko kiekį organizme. Taip pat gali būti naudojami šlapimo tyrimai ir plaukų analizė – tai leidžia įvertinti, ar cinko organizme pakanka.

Cinkas varis
Cinko trūkumas gali įtrakote suprastėjusį vario pasisavinimą.

Būtina žinoti, kad kartais cinko trūkumas gali būti kitos ligos ar sutrikimo simptomas. Pavyzdžiui, cinkas organizme gali būti gerai perdirbamas, tačiau prastai absorbuojamas. Cinko trūkumas gali sukelti ir vario trūkumą, todėl gydytojas turi skirti išsamesnius tyrimus, kurie padėtų ne tik nustatyti cinko trūkumą, bet ir išsiaiškinti susijusius veiksnius ar priežastis.

Kaip subalansuoti cinko kiekį organizme?

Ilgalaikis cinko trūkumas yra gydomas subalansuojant mitybą. Į kasdienį racioną reikėtų įtraukti raudonos mėsos, paukštienos, valgomųjų sėklų, kviečių grūdų gemalų, laukinių ryžių, austrių. Su maistu gaunamo cinko kiekį subalansuoti sunkiau bus vegetarams. Jie turėtų į racioną įtraukti keptas pupeles, anakardžių riešutus, žirnius, migdolus – tai alternatyvūs cinko šaltiniai.

Taip pat cinko trūkumą galima iš karto gydyti papildais. Cinko yra daugelio multivitaminų sudėtyje, o taip pat ir kai kuriuose vaistuose nuo peršalimo (jų nereikėtų vartoti, jei nesate peršalę). Taip pat galima rinktis papildus, kuriuose yra tik cinko. Rinkdamiesi ir vartodami papildus su cinku būkite atsargūs – cinkas gali sąveikauti su kai kuriais antibiotikais, vaistais nuo artrito ar diuretikais. Prieš vartodami papildus pasikonsultuokite su savo gydytoju apie galimą sąveiką su vaistais ir šalutinius poveikius.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Cinko trūkumas daugeliu atveju nesukelia kritinės organizmo būklės. Svarbiausia, pastebėjus simptomus, cinko kiekį organizme atstatyti, jei esate nėščia ar maitinate kūdikį krūtimi. Cinkas yra būtinas sveikam gimdos vystymuisi.

Jei žinote, kad turite cinko deficitą ir susiduriate su tokiais simptomais, kaip kelias dienas trunkantis viduriavimas, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Cinkas padeda jūsų žarnynui kovoti su infekcijomis, tad be jo jūsų infekcija gali tapti rimtesnė.

Taip pat reikėtų kreiptis į gydytoją ir atlikti tyrimus cinko kiekiui organizme patikrinti, jei susiduriate su tokiais simptomais kaip galvos svaigimas ir pykinimas, staigus galvos skausmas, kuris ilgai nepraeina, sąmonės praradimas. Nedidelis cinko trūkumas populiacijoje yra gana plačiai paplitęs, tačiau subalansavus mitybą ir vartojant maisto papildus, ši problema yra gana greitai išsprendžiama.