fbpx
Sveikata A-Ž

Baltojo bijūno šaknis: nauda ir šalutinis poveikis

Baltojo bijūno šaknis
Baltasis bijūnas gali puošti ne tik mūsų kiemą, jo šaknis yra naudinga mūsų sveikatai.

Baltasis bijūnas (lot. Paeonia lactiflora) – tai žiedinis augalas, kilęs iš Rytų Azijos. Jis auga daugelyje pasaulio vietų, įskaitant Kiniją, Mongoliją ir Sibirą, o taip pat yra populiarus sodo augalas.

Šis augalas dar žinomas kaip sodo bijūnas, Kinijos bijūnas arba bai-shao. Žinoma, kad baltojo bijūno šaknis senovės kinų medicinoje buvo naudojama jau daugiau nei tūkstantmetį. Tikėta, kad baltasis bijūnas gydo įvairius negalavimus: karščiavimą, uždegimus ir skausmą. Kai kurias šio augalo galias patvirtino ir mokslas. Norite sužinoti daugiau? Šiame straipsnyje atskleisime baltojo bijūno naudą ir kaip šis augalas gali gali būti naudojamas.

Įrodyta baltojo bijūno šaknies nauda

Mokslininkai vis dar aktyviai tyrinėja baltojo bijūno šaknies gydomąsias savybes, tačiau daugelis tyrimų yra atlikti jau senokai, o jiems naudoti gyvūnai, ne žmonės. Pateikiame išsamią informaciją, apie tai, kokią šio augalo naudą iki šiol yra patvirtinęs mokslas.

Estrogenų balanso palaikymas

2019 metais1 atliktas tyrimas patvirtino, kad baltojo bijūno šaknyje yra fitoestrogenų. Tai junginiai, kurie struktūriškai yra panašūs į estrogeną – pagrindinį moterišką lytinį hormoną, todėl organizme veikia kaip estrogenai.

Be to, remiantis 2012 metų studija2,seniau buvo ištirtas paeoniflorino, kuris yra pagrindinis bijūno šaknyje esantis junginys, poveikis. Nustatyta, kad šis junginys padidina aromatazės aktyvumą – tai hormonas, kuris testosteroną paverčia estrogenu. Taip pat šis junginys sumažina testosterono sintezę.

Nerimo ir depresijos simptomų gydymas

Nerimas ir depresija
Baltojo bijūno šaknis gali būti vartojama gydant nerimo sutrikimus ir depresiją.

Tradiciškai baltojo bijūno šaknis naudojama nerimo ir depresijos simptomams gydyti. 2020 m. su žiurkėmis atlikto tyrimo3 metu buvo nustatyta, kad baltojo bijūno šaknų ekstraktas sumažina serotonino transporterio (SERT) ekspresiją. Paprastai šis baltymas sulaiko serotoniną – cheminę medžiagą, kuri prisideda prie laimės ir geros savijautos pojūčio. Dėl to organizmas gali jį suskaidyti ir perdirbti. SERT slopinimas užkerta kelią šiam procesui ir leidžia padidinti serotonino kiekį, o tai veikia kaip natūralus antidepresantas.

2019 m. atlikto tyrimo4 metu mokslininkai išsiaiškino, kad paeoniflorinas taip pat gali padidinti gerųjų žarnyno bakterijų kiekį ir užtikrinti virškinimo pusiausvyrą. Šis poveikis, remiantis 2017 metais atlikto tyrimo5 duomenimis, taip pat naudingas gydant depresiją ir nerimą.

Autoimuninių sutrikimų gydymas

Baltojo bijūno šaknyje yra glikozidų, kurie turi pridėtinių angliavandenių. Šia savybe pasižymi paeoniflorinas ir kiti junginiai. Bendrai šie junginiai vadinami bijūnų glikozidais (TGP). Remiantis 2020 m. tyrimo apžvalga6, TGP gali būti naudingi reguliuojant imuninę sistemą. Nustatyta, kad jie veiksmingi gydant įvairius autoimuninius sutrikimus: reumatoidinį artritą, psoriazę, burnos kerpligę, Sjogreno sindromą.

Pagalba gydant uždegimus

Bijūnuose esantys glikozidai (TGP) taip pat yra naudingi ir kovojant su uždegimu. Remiantis 2019 metais atliktu tyrimu7, TGP esantis paeoniflorinas gali slopinti uždegimo plitimą. Tyrėjai teigia, kad tai gali būti naudinga įvairių uždegiminių ligų, pavyzdžiui, artrito, inkstų ar kepenų uždegimų, gydymui.

Skausmo mažinimas

2018 m. su gyvūnais8 atliktas tyrimas parodė, kad paeoniflorinas turi skausmą malšinantį poveikį. mokslininkai nustatė, kad baltojo bijūno šaknis malšina skausmą dėl paeoniflorino priešuždegiminių savybių ir poveikio centrinei nervų sistemai.

Apsauga nuo trombų

Senovės kinų medicinoje baltojo bijūno šaknis buvo naudojama siekiant išvengti trombozės. 2016 m. mokslininkai atliko tyrimą9 su gyvūnais ir nustatė, kad paeoniflorino poveikis padidino plazminogeno aktyvatoriaus urokinazės – fermento, palaikančio natūralų trombų skaidymą – aktyvumą.

Baltasis bijūnas pasižymi kraują skystinančiu poveikiu, todėl nesusidaro kraujo krešuliai. Be to, paeonflorino poveikis padeda ne tik suskaidyti krešulius kraujyje, bet ir apsaugo nuo jų susidarymo. 2019 m. mokslinėje ataskaitoje10 pažymima, kad baltojo bijūno šaknyje esantys junginiai, įskaitant ir paeonifloriną, gali pagerinti kraujo apytaką, slopindami kraujo krešėjimą.

Teigiamas poveikis odai.

2016 m. atlikto laboratorinio tyrimo11 metu buvo nustatyta, kad baltojo bijūno šaknis gali sumažinti hiperpigmentaciją. Tai estetinė problema, kai tam tikrose vietose yra matomi odos patamsėjimai, kurie gali būti pastebimi įvairiose kūno vietose. Naudojant žmogaus mėginį ištirtas baltojo bijūno ekstrakto poveikis ir pastebėta, kad augalo savybės leido sumažinti melamino kiekį. Melaminas – tai pigmentas, suteikiantis odai spalvą, kurio perteklius lemia pigmentinių dėmių susidarymą. Taigi, baltojo bijūno šaknų ekstraktas gali būti naudingas siekiant kontroliuoti melamino perprodukciją.

Moksliškai nepavirtinta baltojo bijūno šaknies nauda

Galima rasti informacijos ir apie kitas naudingas šio augalo savybes, tačiau tokia informacija nėra patvirtinta moksliškai. Pateikiame keletą dažniausiai nurodomų mokslu nepagrįstų baltojo bijūno savybių:

  • Mažina prakaitavimą;
  • Apsaugo nuo policistinių kiaušidžių sindromo;
  • Sumažina plaukų slinkimą;
  • Mažina karščiavimą;
  • Lygina raukšles;
  • Sumažina mėnesinių skausmus;
  • Gydo virškinimo sutrikimus;
  • Padeda išvengti migrenos;
  • Gydo kvėpavimo sutrikimus.

Vertinant teoriniame lygmenyje, kai kuriais aukščiau nurodytais atvejais baltojo bijūno šaknis iš tikrųjų gali būti naudinga, pavyzdžiui, įrodyta, kad šis augalas turi junginių, kurie malšina skausmą, tad galbūt apmalšintų ir menstruacijų skausmus. Vis dėlto norint patvirtinti arba paneigti šias naudas žmogaus organizmui, yra būtina atlikti išsamesnius mokslinius tyrimus.

Galimas šalutinis poveikis

Kaip ir daugelis vaistinių augalų, baltojo bijūno šaknis gali sukelti šalutinį poveikį, todėl ją naudoti reikėtų atsargiai. Galimas šalutinis poveikis yra:

  • Per mažas kraujo krešumas;
  • Viduriavimas;
  • Virškinimo sutrikimai.

Nėščiosioms, krūtimi maitinančioms motinoms ir besiruošiantiems operacijai pacientams taip pat rekomenduojama vengti vartoti baltojo bijūno šaknį ar jos preparatus.

Kaip naudoti baltojo bijūno šaknį?

Kaip ir daugelis vaistinių augalų, baltojo bijūno šaknis gali būti naudojama keletu būdų.

Maisto papildai iš bijūno šaknies

Baltojo bijūno šaknies kapsulės
Baltojo bijūno šaknis gali būti vartojama kaip maisto papildas, kapsulių pavidalu.

Šio augalo ekstraktą galima naudoti kaip maisto papildą. Rinkoje jis prieinamas kapsulių, tinktūros arba miltelių forma. Kapsules ir tinktūrą reikia vartoti per burną tiesiogiai. Tinktūrą arba šaknies miltelius galima įmaišyti į vandenį ar arbatą.

Baltojo bijūno šaknies arbata

Taip pat baltojo bijūno šaknį galima naudoti arbatai ruošti. Paprastai tam tinkamai paruošto augalo galima įsigyti vaistinėje, jis parduodamas kaip biri arbata. Ruošdami tokią arbatą ir ją vartodami, atidžiai vadovaukitės ant pakuotės pateikiamomis rekomendacijomis.

Kur galima įsigyti baltojo bijūno šaknies?

Nors baltojo bijūno šaknį žmonija naudoja jau ištisus tūkstantmečius, tai nėra produktas, kurį rasite prekybos centre. Paprastai, kaip ir kiti vaistinių augalų, baltojo bijūno produktų galima įsigyti vaistinėje, specializuotos vaistažolių parduotuvėlėse, kiek rečiau – sveikatingumo centruose.

Svarbu žinoti apie baltojo bijūno šaknį

Baltojo bijūno, dar vadinamo bai-shao, šaknis yra priskiriama tradicinei kinų medicinai. Remiantis moksliniais tyrimais, šis augalas gali pagerinti kraujotaką, sumažinti skausmą, hiperpigmentaciją ir nuotaikos svyravimus. Taip pat jis gali būti veiksmingas gydant autoimunines ligas, reguliuojant estrogeno balansą.

Prieš pradėdami vartoti baltojo bijūnų preparatus, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku. Maisto papildus ar vaistinių žolelių arbatas visada pirkite tik iš patikimo pardavėjo, kuris gali užtikrinti gaminio kokybę ir jūsų saugumą.