fbpx
Sveikata A-Ž

Folio rūgštis: nauda, šaltiniai ir šalutinis poveikis

Folio rūgštis
Kada reikėtų vartoti Folio rūgšties maisto papildus ir koks galimas šalutinis poveikis.

Folio rūgštis – tai sintetinis vandenyje tirpus junginys, priskiriamas B grupės vitaminams ir natūraliai randamas daugelyje maisto produktų. Žmogaus kūnas negali gaminti folio rūgšties, todėl yra būtina gauti jos su maistu, pavyzdžiui, įvairias gyvūninės ir augalinės kilmės produktais: špinatais, kopūstais, brokoliais, avokadais, kiaušiniais, jautienos kepenimis ir kt. Taip pat galima vartoti koncentruotos folio rūgšties maisto papildus.

Folio rūgštis yra reikalinga daugybei svarbių organizmo funkcijų, kurios yra gyvybiškai svarbios, todėl jos trūkumas sukelia rimtų sveikatai pasekmių, pavyzdžiui, anemiją, didina širdies ligų  ir tam tikrų vėžio formų susirgimų riziką, kūdikių apsigimimus (1). Folio trūkumas organizme gali atsirasti dėl prastos mitybos, ligų ar operacijų, skrandžio rūgšties trūkumo, alkoholizmo, nėštumo, dializės, hemolizinės anemijos. Reikia pastebėti, kad folio rūgšties trūkumas yra dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria vyresnio amžiaus suaugusieji ir nėščiosios (2).

Folio rūgšties nauda ir vartojimas

Folio rūgštis nėštumo metu
Folio rūgštis ypač dažnai vartojama nėštumo ar žindymo metu, dėl organizme sumažėjusio B9 vitamino.

Folio rūgšties papildai dažnai skiriami dėl įvairių priežasčių ir turi teigiamą poveikį:

  • Apsigimimų ir nėštumo komplikacijų prevencijai. Folio papildai apsaugo nuo vaisiaus nervinio vamzdelio defektų, įskaitant stuburo bifidą ir anencefaliją (3), taip pat nuo preeklampsijos (4). Rekomenduojama 400-800 mcg folio rūgšties papildus vartoti 1 mėnuo iki pastojimo ir pirmąjį nėštumo trimestrą (3).
  • Folio rūgšties deficito mažinimui, kuris kyla dėl netinkamos mitybos, nėštumo, operacijos, alkoholizmo ar malabsorbcinės ligos (5). Šis deficitas organizme gali sukelti megaloblastinę anemiją, vaisiaus apsigimimus, psichikos ir imuninės sistemos sutrikimus, depresiją (6).
  • Smegenų veiklos gerinimui. Tyrimais įrodyta, kad folio rūgšties trūkumas kraujyje yra susijęs su smegenų funkcijos sutrikimais ir padidėjusia demensijos rizika bei psichikos sutrikimais vyresnio amžiaus žmonėms (7). Tyrimai parodė, kad folio rūgšties vartojimas pagerino smegenų funkcijos rodiklius ir sumažino tam tikrų baltymų, kurie dalyvauja ligų progrese, kiekį, todėl padeda sergant Alzheimerio liga, sumažina uždegimo žymenis (8).
  • Psichikos sutrikimų gydymui. Įrodyta, kad depresija sergančių pacientų organizme yra mažiau folio rūgšties (9), o papildų vartojimas kartu su antidepresantais sumažino depresijos simptomus efektyviau. Taip pat nustatyta, kad folio papildų vartojimas kartu su antipsichoziniais vaistais labiau sumažino neigiamų šizofrenijos simptomų pasireiškimą (10).
  • Širdies ligų rizikos veiksnių mažinimui. Folio rūgšties papildai gali padėti gerinti širdies veiklą, nes lemia homocisteino kiekį kraujyje. Tyrimais nustatyta, kad šie papildai padėjo sumažinti bendrą širdies ligų riziką 4 proc., o insulto riziką – 10 proc. (11) ir taip pat sumažino aukštą kraujo spaudimą, kuris yra vienas iš širdies ligų rizikos veiksnių (12).
  • Kitoms ligoms gydyti. Taip pat pastebėtas teigiamas folio rūgšties papildų poveikis gydant diabetą, uždegimus, inkstų ligas, gerinant vaisingumą, mažinant šalutinius kai kurių vaistų poveikius.

Bendra folio rūgšties papildų vartojimo rekomendacija yra 400 mcg per dieną suaugusiems, 600 mg – nėščiosioms ir 500 mcg krūtimi žindančioms moterims (14). Šiuos poreikius galima patenkinti ir subalansuota mityba, tačiau daugelis žmonių negauna pakankamai medžiagų vien su maistu. Sintetinių folio rūgšties formų leistina norma (daugiau nei 1000 mcg) nesukels nepageidaujamo poveikio, ji yra tirpi vandenyje ir lengvai pasišalina iš organizmo. Tačiau folio rūgštis gali sąveikauti su kai kuriais vaistais: metotreksatu (skirtas vėžinėms ir autoimuninėms ligoms gydyti) ir sulfasalazinu (opiniam kolitui gydyti). Su šiais vaistais vartoti folio rūgšties papildų nerekomenduojama.

Šalutinis folio rūgšties poveikis ir atsargumo priemonės

Skirtingai nuo natūraliai maisto produktuose esančios folio rūgšties, koncentruoti papildai suteikia organizmui palyginti dideles dozes, todėl kyla šalutinio poveikio pavojus. Nemetabolizuojama folio rūgštis gali padidinti autizmo ir neurokognityvinio vystymosi riziką. Valgant maistą, kuriame gausu folio rūgšties, jos kiekis kraujyje nebus per didelis, tačiau vartojant koncentruotus papildus taip gali nutikti.

Reikia paminėti, kad žmonių, gaunančių mažiau nei 400 mcg folio rūgšties per dieną kraujyje nerandama nemetabolizuotos folio rūgšties (13). O nėščiųjų tyrimai dėl nemetabolizuotos folio rūgšties poveikio yra prieštaringi, todėl reikalingos išsamesnės studijos.

Kita didelė folio rūgšties rizika yra tai, kad šis junginys gali užmaskuoti vitamino B12 trūkumą – megaloblastinę anemiją šiais papildais galima išgydyti, tačiau tai neištaiso neurologinių pažeidimų dėl B12 vitamino trūkumo (14). Itin dideli folio rūgšties kiekiai taip pat gali būti susiję su vėžinių susirgimų rizika, imuninės funkcijos sutrikimais. Tačiau vidutiniškai suaugę vyrai, moterys ir paaugliai su maistu per dieną gauna daugiau nei 400 mcg folio rūgšties, o tai viršija organizmo poreikius (14).