Gauruotoji dioskorėja (Dioscorea villosa) yra rytinėje Šiaurės Amerikos dalyje paplitusi vynmedžių rūšis. Ją galite išgirsti vadinant ir įmantresniais pavadinimais, pavyzdžiui, velnio kaulais (šaltinis, šaltinis). Pagal lapų dydį ir formą šis žydintis augalas primena vynmedį, tačiau labiausiai yra vertinamas dėl savo šaknų, liaudies medicinoje naudojamų dar nuo XVIII amžiaus mažinti menstruacijų spazmams, gydyti kosuliui, skrandžio sudirgimui (šaltinis, šaltinis). Šiandien šis augalas daugiausia perdirbamas į išoriškai naudojamus tepalus, kurie, kaip teigiama, lengvina simptomus, susijusius su menopauze bei priešmenstruaciniu sindromu (PMS). Pasidomėkime, ar gauruotosios dioskorėjos šaknys tikrai yra vertingos šiame kontekste. Straipsnyje apžvelgsime ir paanalizuosime teiginius apie šios šaknies poveikį sveikatai ir jų saugumą.
Ar gauruotosios dioskorėjos šaknis turi kokią nors naudą?
Teigiama, jog šios šaknys padeda gydyti daugybę ligų, nors moksliniai tyrimai dėl jų naudojimo būdų yra riboti arba net paneigiantys tuos teiginius.
Hormonų gamyba ir disbalansas
Gauruotosios dioskorėjos šaknyje yra diosgenino – augalinio steroido, kuriuo mokslininkai gali išgauti steroidus, tokius kaip progesteronas, estrogenas, kortizonas ar kitus, vėliau naudojamus medicinos tikslais (šaltinis, šaltinis). Tad anot kai kurių šalininkų, gauruotosios dioskorėjos šaknis teikia naudą, panašią į tas, kurias Jūsų organizmui teikia šie steroidai. Ir tai yra natūrali alternatyva terapijai estrogenais ar progesterono kremams. Tačiau reikia pasakyti, jog tyrimai tai paneigia, rodydami, kad kūnas negali diosgenino paversti šiais steroidais (šaltinis). Mat diosgeninui reikia cheminių reakcijų, kurios gali vykti tik laboratorijoje, siekiant jį paversti tokiais steroidais kaip estrogenas ar progesteronas (šaltinis). Paaiškėjo, jog moksliniai tyrimai šiuo metu nepatvirtina gauruotosios dioskorėjos šaknies veiksmingumo gydant hormonų pusiausvyros veikiamas ligas, pavyzdžiui, PMS, mažą lytinį potraukį, nevaisingumą.
Menopauzė
Gauruotosios dioskorėjos šaknies sudėtyje turintis kremas dažniausiai naudojamas alternatyviojoje medicinoje kaip pakaitinė terapija estrogenais, siekiant palengvinti menopauzės simptomus, pavyzdžiui naktinį prakaitavimą, karščio bangas (šaltinis). Tačiau įrodymų, kurie patvirtintų šios šaknies veiksmingumą minėtame kontekste, yra labai mažai (šaltinis, šaltinis). Tiesą sakant, viename iš tyrimų nustatyta, jog 23 moterys, kurios kasdien 3 mėnesius naudojo gauruotosios dioskorėjos šaknies kremą, nepranešė apie menopauzės simptomų pokyčius (šaltinis).
Artritas
Gauruotosios dioskorėjos šaknis gali turėti priešuždegiminį poveikį. Tradiciškai ji ir buvo naudojama artritui, sukeliančiam skausmą, patinimą bei sąnarių sustingimą, gydyti (šaltinis, šaltinis, šaltinis). Mėgintuvėlių tyrimai rodo, jog diosgeninas, išgautas iš gauruotosios dioskorėjos šaknų, padeda apsaugoti sąnarius nuo osteoartrito ir reumatoidinio artrito progresavimo (Šaltinis, šaltinis). Be to, 30 dienų trukusiame tyrime su pelėmis nustatyta, jog kasdien išgėrus gauruotosios dioskorėjos ekstrakto (200 mg kilogramui svorio) žymiai sumažėjo uždegimo žymenys (Šaltinis). Visgi nors rezultatai yra daug žadantys, tačiau reikia atlikti tyrimų su žmonėmis.
Odos sveikata
Gauruotosios dioskorėjos šaknys yra dažna sudedamoji dalis odos kremuose, pasižyminčiuose antisenėjimo funkcija (šaltinis). Viename mėgintuvėlio tyrime atskleista, kad diosgeninas gali skatinti naujų odos ląstelių augimą, o tai gali turėti antisenėjimo poveikį. Tačiau visapusiai gauruotosios dioskorėjos šaknų tyrimai yra labai riboti (Šaltinis). Dar šis tas apie diosgenino poveikį. Pernelyg daug lepinantis saulės voniomis odoje gali atsirasti mažų, plokščių, rudų dėmių, dar vadinamų hiperpigmentacija – tai nekenksminga, tačiau dažnu atveju nepageidaujama būsena (Šaltinis, šaltinis). Vis dėlto gauruotosios dioskorėjos šaknies kremai nebuvo veiksmingi šiai problemai spręsti (šaltinis).
Kiti teiginiai, susiję su nauda sveikatai
Nors tyrimų su žmonėmis labai trūksta, tačiau teigiama, jog gauruotosios dioskorėjos šaknis gali turėti tokios teigiamos įtakos kaip:
- Sumažėjęs cukraus kiekis kraujyje. Tyrime su pelėmis diosgenino ekstraktas ženkliai sumažino cukraus kiekį kraujyje ir padėjo išvengti diabeto sąlygoto neigiamo poveikio inkstams (Šaltinis, šaltinis).
- Sumažėjęs cholesterolio kiekis. Atliekant 4 savaičių tyrimą su žiurkėmis buvo nustatyta, jog diosgenino ekstraktas žymiai sumažino bendro ir blogojo cholesterolio kiekį (Šaltinis).
- Galimas priešvėžinis poveikis. Preliminarūs mėgintuvėlių tyrimai rodo, jog gauruotosios dioskorėjos šaknų ekstraktas gali apsaugoti nuo krūties vėžio ar sulėtinti jo progresavimą (Šaltinis, šaltinis).
Tačiau reikalingi tolesni tyrimai šiems teiginiams pagrįsti.
Galimas šalutinis poveikis ir sąveika su kitais preparatais
Gauruotosios dioskorėjos šaknų saugumas ir veiksmingumas oficialiai nėra įvertintas. Nors jų vartojimas paprastai laikomas saugiu, galimo ilgalaikio vartojimo šalutinio poveikio tyrimų nėra. Be to, kremai, tepalai gali sudirginti odą, jei esate jautrus ar alergiškas šiam augalui (Šaltinis). Regis, nedidelį kiekį gauruotosios dioskorėjos šaknų papildų galima vartoti saugiai, tačiau didesnės dozės gali sukelti vėmimą (Šaltinis). Dėl galimos hormonų sąveikos žmonės, sergantys tokiomis ligomis kaip endometriozė, gimdos fibroma ar tam tikros vėžio formos turėtų vengti gauruotosios dioskorėjos šaknų produktų. Vaikai, nėščiosios bei krūtimi maitinančios moterys dėl nepakankamos informacijos apie saugumą taip pat turėtų vengti gauruotosios dioskorėjos šaknies preparatų. Tas pats pasakytina ir apie asmenis, turinčius padidėjusią kraujo krešulių susidarymo riziką (Šaltinis, šaltinis). Galiausiai reikia paminėti ir tai, kad gauruotosios dioskorėjos šaknys gali sąveikauti su estradioliu – hormonu, esančiu kai kuriose kontracepcijos ir pakaitinės hormonų terapijos formose. Tad prieš vartojant gauruotosios dioskorėjos šaknies produktų šiuo atveju reikėtų pasitarti su gydytoju (Šaltinis). Reikia papildomų tyrimų, nustatančių gauruotosios dioskorėjos šaknies sąveiką su kitais vaistais bei papildais.
Kaip naudoti gauruotosios dioskorėjos šaknų kremą?
Dėl nepakankamų tyrimais grįstų įrodymų gauruotosios dioskorėjos šaknų kremo ar papildų dozavimo rekomendacijų nėra. Tad įtraukdami bet kurį gauruotosios dioskorėjos šaknies produktą į savo rutiną prieš tai pasitarkite su sveikatos specialistu. Jei Jus domina šios šaknies turinčio kremo naudojimas siekiant palengvinti sąnarių skausmą, sumažinti pigmentines tamsias odos dėmes ar išvengti raukšlių, skaitykite produktų etiketes ir naudokite gaminius vadovaudamiesi jose pateikta informacija. Paprastai rekomenduojama produktą ant odos tepti vieną ar du kartus per dieną. Naudojant kremą menopauzės ar PMS simptomams mažinti labai svarbu žinoti, jog gauruotosios dioskorėjos šaknies turintys kremai naudojami tik išoriškai! Norėdami gauti daugiau patikimos informacijos visada skaitykite instrukcijas ir gaminių etiketes. Apibendrinant galima teigti, jog gauruotosios dioskorėjos šaknis yra plačiai naudojama kaip sudedamoji odos kremų dalis, tačiau ją galima įsigyti ir kaip papildą. Tradiciškai šio augalo šaknis buvo naudojama su hormonais susijusioms ligoms gydyti, jų simptomams mažinti, pavyzdžiui, menopauzei, PMS, taip pat siekiant palengvinti artrito simptomus. Tačiau dabartiniai tyrimai yra labai riboti ir nepatvirtina teiginių apie PMS ir menopauzę. Ir nors vartojimas sergant artritu atrodo perspektyvus, reikia daugiau tyrimų su žmonėmis.
Komentuoti