fbpx
Sveikata A-Ž

Nakvišų aliejus: nauda, vartojimas ir šalutinis poveikis

Nakvišų aliejus
Moterys dažnai renkasi nakvišų aliejaus maisto papildus kaip pagalbą norint turėti gražią ir sveiką odą.

Nakvišų aliejus išgaunamas iš Šiaurės Amerikoje paplitusio augalo žiedų sėklų. Tradicinėje medicinoje nakvišos naudojamos gydyti sumušimus, hemorojų, virškinimo sutrikimus ir gerklės skausmą. Šio augalo aliejuje yra palyginti didelis kiekis omega-6 riebalų rūgšties, todėl jis gali būti vartojamas kaip tiek kaip maisto papildas, tiek lokaliai. Ir dar daugiau – tai gali būti puikus sprendimas daugeliui sveikatos problemų. Norite išbandyti šį natūralų preparatą? Atskleisime jo naudą ir naudojimo būdą.

Pirmoji pagalba odai

Nakvišų aliejuje esančios augalinės riebalų rūgštys mažina odos uždegiminius procesus ir pažeidimus sukeliančių ląstelių skaičių, padeda odai palaikyti tinkamą drėgmės balansą. Atlikti tyrimai parodė, kad šis aliejus efektyviai sumažina tiek uždegiminės, tiek neuždegiminės kilmės spuogų atsiradimą. Tiriamieji vartojo po 6 kapsules su 450 mg nakvišų aliejaus tris kartus per dieną, o tyrimas truko 8 savaites.

Be to, nakvišų aliejus daugelyje šalių yra patvirtinta priemonė egzemai gydyti. Tai uždegiminė odos liga, o augalinės rūgštys pagerina epidermio sluoksnį. Beje, atlikti tyrimai parodė, kad egzemai gydyti išoriškai naudojamas aliejus buvo efektyvesnis, todėl rekomenduojama ant odos du kartus per dieną tepti maždaug po 1 ml nakvišų aliejaus (20 proc.), gydymą tęsiant ne ilgiau kaip 4 mėnesius.

Apskritai, nakvišų preparatai gerina bendrą odos būklę. Remiantis 2005 metais atlikta studija, reguliariai vartojant nakvišų aliejaus kapsules oda tapo elastingesnė, tvirtesnė, atsparesnė nuovargiui, atkurtas drėgmės balansas. Siekiant gerinti odos būklę rekomenduojama gerti 500 mg nakvišų aliejaus kapsules tris kartus per dieną 12 savaičių.

Geresnei moters savijautai

Priešmenstruacinis sindromas
Tyrimais nustatyta, kad nakvišų aliejaus maisto papildai gali padėti kovojant su priešmenstruacinio sindromo keliamais nepatogumais.

Nakvišų aliejaus kapsulės yra rekomenduojamos moterims, kenčiančioms nuo sunkaus priešmenstruacinio sindromo (PMS). Jos sumažina tokius PMS simptomus kaip depresija, dirglumas, pilvo pūtimas. Mokslininkų nuomone, kai kurios nuo PMS kenčiančios moterys yra jautrios prolaktino kiekiui organizme, omega-6 rūgštys organizme virsta prostaglandinu E1 – tai medžiaga, kuri neleidžia prolaktinui sukelti PMS.

PMS lengvinimui rekomenduojama gerti 6-12 kapsulių (500-6000 mg) vieną arba keturis kartus per dieną 10 mėnesių laikotarpiu. Vartoti preparatą reikia pradėti nuo mažiausios dozės, o vėliau, vertinant simptomus, ją galima padidinti.

Daugelis moterų menstruacijų metu jaučia tokį stiprų krūtų skausmą, kad jis net sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą. Nakvišų aliejus padeda įveikti ir šį simptomą, už kurį atsakingi prostaglandinai. Tyrimais įrodyta, kad krūtų skausmas menstruacijų metu sumažėjo vartojant nakvišų aliejų ir vitaminą E bent pusmetį. Jei jaučiate šį simptomą, rekomenduojama pusmetį vartoti 1-3 g arba 2,4 ml nakvišų aliejaus per dieną. Kartu galima vartoti ir 1200 mg vitamino E.

Vienas nemaloniausių menopauzės simptomų yra karščio bangos. Tyrimų metu buvo nustatyta, kad 6 savaites po 500 mg nakvišų aliejaus vartojusios moterys rečiau patyrė sunkias ir ilgai trunkančias karščio bangas. Tiriamosios taip pat nurodė, kad pagerėjo jų socialinė veikla, santykiai su aplinkiniais ir seksualumas – moterų gyvenime šias sritis stipriai veikia karščio bangos menopauzės metu. Šiam simptomui mažinti rekomenduojama 6 savaites vartoti po 500 mg nakvišų aliejaus du kartus per dieną.

Šalutinis poveikis ir rizika

Trumpuoju laikotarpiu nebuvo nustatyta jokių pašalinių reiškinių, o ilgalaikis nakvišų aliejaus vartojimo poveikis nebuvo tiriamas. Nakvišų aliejus tinka daugeliui, be to, jis taip pat teigiamai veikia per aukštą kraujospūdį, gerina širdies veiklą ir mažina nervinių sutrikimų sukeltus skausmus.

Paprastai nakvišų aliejus gali sukelti nebent lengvą šalutinį poveikį: skrandžio veiklos sutrikimus, skrandžio ar galvos skausmus, viduriavimą. Vartojant mažus preparato kiekius šalutinio poveikio nepastebėta.

Kaip ir kiekvienas natūralus maisto papildas, nakvišų aliejus gali sukelti alerginę reakciją, kuri gali pasireikšti šiluma rankose ar kojose, bėrimu, apsunkintu kvėpavimu, dusuliu. Nakvišų aliejaus vartoti nerekomenduojama, jei geriate vaistinius preparatus kraujui skystinti ar kraujospūdžiui mažinti. Taip pat nerekomenduojama nakvišų aliejaus vartoti besilaukiančioms ar krūtimi kūdikį žindančioms moterims – poveikis jų organizmui nebuvo ištirtas moksliniais tyrimais.