fbpx
Maisto papildai

Norite užsiauginti plaukus? Vitaminai plaukams, kurių jums prireiks

Vitaminai plaukams
Kokius vitaminus plaukams reikėtų pasirinkti, kad plaukai būtų gražūs ir stiprūs.

Sveiki, stori ir žvilgantys plaukai yra laikomi geros sveikatos ženklu. Ir iš tikrųjų tai nėra visiškai netiesa, nes puikiai plaukų išvaizdai yra būtinos įvairios maistinės medžiagos, kurios kartu reikalingos ir visam organizmui (1). Ir atvirkščiai, prasta mityba yra susijusi su plaukų slinkimu.

Tokie veiksniai kaip amžius, genetika, hormonai – visa tai turi įtakos plaukų augimui, tačiau ne mažiau svarbu ir vitaminai plaukams. Šiame straipsnyje aptarsime, kokiais vitaminais ir maisto papildais verta praturtinti savo mitybą, norint užsiauginti ilgus ir žvilgančius plaukus.

Vitaminas A

Vitaminas A yra reikalingas ląstelių augimui. Tai apima ir plaukus, kurie yra greičiausiai augantis žmogaus kūno audinys. Vitaminas A taip pat padeda odos liaukoms gaminti riebalus, vadinamąjį sebumą. Šis vitaminas plaukams reikalingas, nes drėkina galvos odą ir padeda išlaikyti sveikas plaukų šaknis (2).

Jei mityboje stinga vitamino A, tai gali sukelti ne vieną problemą, įskaitant ir plaukų slinkimą (3). Antra vertus, vitamino A organizme neturėtų būti ir per daug. Tyrimai rodo, kad per didelis vitamino A kiekis taip pat gali sukelti plaukų slinkimą (4).

Saldžiosiose bulvėse, morkose, moliūguose, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose yra daug beta karotino, kurį organizmas paverčia vitaminu A. Šio vitamino taip pat yra ir gyvulinės kilmės produktuose, pavyzdžiui, kiaušiniuose, jogurte. Geras natūralus vitamino A šaltinis yra menkių kepenų aliejus.

B grupės vitaminai

Biotinas yra B grupės vitaminas, kuris puikiai žinomas ilgaplaukėms. Tyrimai sieja biotino trūkumą su plaukų slinkimu (5). Biotinas yra naudojamas kaip alternatyvus plaukų slinkimo gydymo būdas ir yra veiksmingas gydant plikimą. Vis dėlto biotino trūkumas organizme yra retas reiškinys, nes jo gausu įvairiuose maisto produktuose.

Kiti B grupės vitaminai reikalingi raudoniesiems kraujo kūneliams, kurie perneša deguonį ir maistines medžiagas į galvos odą ir plaukų folikulus. Visgi tai svarbu ne tik plaukų augimui, bet turi teigiamą poveikį ir visam organizmui.

B grupės vitaminų plaukams galima gauti su maistu, jų yra įvairiuose pilno grūdo produktuose, migdoluose, mėsoje ir žuvyje, jūros gėrybėse, tamsiose lapinėse daržovėse. Be to, gyvulinės kilmės maisto produktai yra vienintelis geras vitamino B12 šaltinis. Taigi, jei laikotės vegetariškos ar veganiškos dietos, apsvarstykite galimybę vartoti papildus.

Vitaminas C

Laisvųjų radikalų žala gali blokuoti plaukų augimą ir sukelti plaukų senėjimo procesą. Vitaminas C yra galingas antioksidantas, padedantis apsisaugoti nuo oksidacinio streso, kurį sukelia laisvieji radikalai (6). Be to, jūsų organizmui reikia vitamino C, kad susidarytų baltymas, vadinamas kolagenu – jis yra svarbi plaukų struktūros dalis.

Vitaminas C taip pat padeda organizmui pasisavinti geležį – mineralą, reikalingą plaukų augimui. Braškės, pipirai, gvajavos ir citrusiniai vaisiai yra geri vitamino C šaltiniai.

Vitaminas D

Mažas vitamino D kiekis organizme yra susijęs su alopecija – androgeniniu plikimu (7). Manoma, kad D vitaminas plaukams svarbus dėl augimo procesų, tačiau daugelis tyrimų yra skirti vitamino D receptoriams. Tikrasis vitamino D vaidmuo plaukų augimui nežinomas.

Be to, dauguma žmonių negauna pakankamai vitamino D, nors jo reikia visam organizmui. Dėl to mintis daugiau jo gauti su maistu ar vartoti kaip papildą, visada yra gera idėja. Jūsų kūnas gamina vitaminą D tiesiogiai kontaktuodamas su saulės spinduliais, o saulės mūsų kraštuose nėra itin daug. Taip pat vitamino D galima gauti ir su maistu: jo yra riebioje žuvyje, menkių kepenų aliejuje, kai kuriuose grybuose.

Vitaminas E

Kaip ir vitaminas C, vitaminas E yra antioksidantas, galintis padėti išvengti oksidacinio streso. Tyrime, kuriame dalyvavo plaukų slinkimu besiskundžiantys respondentai, nustatyta, kad 8 mėnesius vartojant E vitaminą plaukų augimas padidėjo 34,5 proc. (8). Šio vitamino yra saulėgrąžų branduoliuose, migdoluose, špinatuose, avokaduose.

Geležis

Geležis padeda raudoniesiems kraujo kūneliams pernešti deguonį į ląsteles. Dėl to ji yra daugeliui kūno funkcijų svarbus mineralas, įskaitant ir plaukų augimą. Geležies trūkumas, sukeliantis anemiją, yra pagrindinė plaukų slinkimo priežastis. Su tuo itin dažnai susiduria moterys (9, 10, 11, 12). Geležies galima gauti ir su maistu, didesnis jos kiekis yra moliuskuose, austrėse, kiaušiniuose, raudonoje mėsoje, špinatuose ir lęšiuose.

Cinkas

Cinkas vaidina svarbų vaidmenį plaukų audinio augimo procese ir padeda tinkamai veikti aplink folikulus esančioms riebalų liaukoms. Plaukų slinkimas yra dažnas cinko trūkumo simptomas (13, 14). Tyrimai rodo, kad cinko deficito mažinimas vartojant papildus gali sumažinti su jo trūkumu susijusį plaukų slinkimą (15, 16). Daug cinko yra taip pat yra austrėse, jautienoje, špinatuose, kviečių gemaluose, moliūgų sėklose ir lęšiuose.

Kokius vitaminus plaukams ar maisto papildus vartoti?

Plaukams reikia įvairių medžiagų, todėl geriausia atlikti tyrimus ar pasitarti su gydytoju – jis patars, kaip geriausia praturtinti savo mitybą, kokius maisto produktus valgyti, o kokių medžiagų geriau gauti geriant maisto papildus. Antra vertus, vitaminą D rekomenduojama vartoti nuolat – jis naudingas visam organizmui, o gyvendami savo klimato juostoje visada susiduriame su saulės, taigi ir vitamino D trūkumu.