fbpx
Sveikata A-Ž

Ežiuolė: privalumai, vartojimas, šalutinis poveikis ir dozavimas

Ežiuolės nauda sveikatai
Ežiuolė mūsų sveikatai gali būti naudinga stiprinant imunitetą, gerinant nuotaiką ir kovojant su vežinėsim ląstelėmis.

Ežiuolė yra vienas populiariausių vaistinių augalų visame pasaulyje. Indėnai šimtmečiais vartojo ją įvairiems negalavimams gydyti. Šiandien ežiuolė geriausiai žinoma kaip nereceptinis vaistas (tiksliau – vaistažolė), vartojama peršalimo ir gripo simptomams lengvinti. Taip pat ji naudojama lengvinti skausmui, uždegiminiams procesams, migrenai ir kitoms sveikatos problemoms bei jų gydymui.

Kas yra ežiuolė?

Tai dailiai žydintis, astrinių šeimai priklausantis augalas. Mūsų šalyje ežiuolių galima rasti miškuose, atvirose miškingose vietovėse, dėl grožio jos įsikuria ir gėlių darželiuose. Grupėje – 9 ežiuolių rūšys, tačiau vaistažolėms naudojamos tik trys: purpurinė, siauralapė ir baltažiedė (Šaltinis).

Tabletėms, tinktūroms, ekstraktams, arbatoms naudojamos tiek ežiuolių šaknys, tiek ir viršutinės augalo dalys.

Jos turi įspūdingą kiekį aktyviųjų junginių (Šaltinis). O kai kurie tyrimai ežiuolę ir jos aktyviąsias medžiagas sieja su daugeliu privalumų sveikatai. Teigiama, jog jie mažina uždegimus, stiprina imunitetą, mažina cukraus kiekį kraujyje.

Turtinga antioksidantų

Ežiuolė turi daug veikliųjų medžiagų, veikiančių kaip antioksidantai. Pastarieji padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso – būsenos, susijusios su lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, diabetu, širdies ligomis ir daugeliu kitų.

Iš minėtų antioksidantų tikslinga išskirti flavonoidus, cikorinę rūgštį, rozmarino rūgštį (Šaltinis). Negana to, ežiuolėje yra junginių, vadinamų alkamidais, galinčių dar labiau sustiprinti antioksidacinį aktyvumą. Alkamidai gali padėti antioksidantams geriau pasiekti molekules, linkusias į oksidacinį stresą (Šaltinis).

Nauda sveikatai

Su ežiuole atlikti tyrimai rodo keletą įspūdingų jos privalumų sveikatai.

Teigiamas poveikis imuninei sistemai

Ežiuolė imuninės sistemos veiklai
Ežiuolė turi teigiamą poveikį mūsų imuninės sistemos veiklai.

Geriausiai ežiuolė yra žinoma būtent dėl savo poveikio imuninei sistemai. Daugybė tyrimų nustatė, jog šis augalas gali padėti Jūsų imuninei sistemai kovoti su infekcijomis ir virusais bei padėti sparčiau pasveikti po ligos (Šaltinis, šaltinis, šaltinis). Todėl ežiuolė dažnai vartojama siekiant išvengti peršalimo arba jį gydyti.

Keliolikos tyrimų apžvalgoje nustatyta, jog ežiuolės vartojimas gali sumažinti peršalimo riziką daugiau kaip 50 proc., o peršalimo trukmę sutrumpinti pusantros dienos (Šaltinis).

Gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje

Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali sukelti rimtų sveikatos problemų, pavyzdžiui, II tipo diabetą, širdies ligas ir keletą kitų lėtinių ligų.

Mėgintuvėlių tyrimais nustatyta, jog ežiuolė gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje (Šaltinis).

Kitų mėgintuvėlių tyrimų metu nustatyta, jog ežiuolės ekstraktai veikia insulino poveikiui jautresnes ląsteles. Tam tikras receptorius veikia pašalindamas riebalų perteklių iš kraujo. Tai leidžia ląstelėms lengviau reaguoti į insuliną ir cukrų (Šaltinis).

Vis dėl to trūksta pagrįstų ežiuolės poveikio žmogaus cukraus kiekiui kraujyje tyrimų.

Gali mažinti nerimo jausmą

Nerimas yra dažna problema, su kuria susiduria didelė dalis žmonių. Pastaraisiais metais ežiuolė naudojama kaip pagalba nerimui gydyti.

Tyrimais nustatyta, kad ežiuolėje yra junginių, galinčių sumažinti nerimo jausmą. Vieno su pelėmis atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad trys iš penkių ežiuolės pavyzdžių padėjo sumažinti nerimą. Be to, peles jie padarė mažiau aktyviomis (Šaltinis).

Kito tyrimo metu nustatyta, kad siauralapės ežiuolės ekstraktas gali greitai sumažinti nerimo jausmą tiek pelėms, tiek žmonėms (Šaltinis).

Tačiau kol kas yra tik keletas ežiuolės tyrimų nerimo kontekste. Prieš pradedant vartoti ežiuolės produktus kaip galimą gydymą verta atlikti daugiau tyrimų.

Priešuždegiminės savybės

Uždegimas yra natūralus organizme vykstantis procesas, tačiau kartais jis gali užsitęsti ilgiau, nei tikimasi. Tai gali padidinti lėtinių ligų ir sveikatos problemų riziką. Keletas tyrimų parodė, kad ežiuolė gali padėti sumažinti uždegimo riziką.

Tyrimo su pelėmis metu ežiuolės junginiai padėjo sumažinti svarbius uždegimo žymenis (Šaltinis). Kito 30 dienų tyrimo metu nustatyta, kad suaugusieji, sergantys osteoartritu ir geriantys ežiuolės ekstrakto turinčių papildų, gali sumažinti uždegimą, lėtinį skausmą, patinimą.

Įdomu tai, kad tyrimo metu suaugusieji nelabai gerai reagavo į įprastus nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, bet manė, kad naudingas ežiuolės ekstrakto turintis papildas (Šaltinis).

Gali padėti gydyti odos problemas

Ežiuolė spuogams
Ežiuolė gali padėti kovoti su odos problemomis, spuogais.

Tyrimai parodė, kad ežiuolė gali padėti gydyti įprastus odos susirgimus.

Tyrimo mėgintuvėliuose metu mokslininkai nustatė, jog ežiuolės priešuždegiminės ir antibakterinės savybės slopino spuogų augimą (Šaltinis).

Kitame tyrime dalyvavo 10 sveikų 25–40 metų žmonių ir buvo nustatyta, kad odos priežiūros produktai, kurių sudėtyje yra ežiuolės ekstrakto, pagerina odos drėkinimą ir mažina raukšles (Šaltinis).

Panašiai buvo įrodyta, jog kremas, kuriame yra purpurinė ežiuolės ekstrakto, pagerina egzemos simptomus ir padeda atkurti  plonąjį, apsauginį odos sluoksnį (Šaltinis).

Bėda ta, jog ežiuolės ekstrakto galiojimo laikas yra trumpas, tad jį sunku įtraukti į komercines odos priežiūros priemones.

Gali suteikti apsaugą nuo vėžio

Tyrimai mėgintuvėliuose parodė, jog ežiuolės ekstraktai gali slopinti vėžinių ląstelių augimą ir net sukelti šių ląstelių mirtį (Šaltinis, šaltinis).

Viename mėgintuvėlio tyrime nustatyta, kad purpurinės ežiuolės ir cikoro rūgšties (natūraliai randama ežiuolėje) ekstraktas sukelia vėžinių ląstelių žūtį (Šaltinis).

Kitam mėgintuvėlio tyrime ežiuolės augalų ekstraktai užmušė žmogaus vėžio ląsteles kasoje ir storojoje žarnoje (Šaltinis).

Manoma, jog šis poveikis atsiranda dėl ežiuolės imuninę sistemą stiprinančių savybių (Šaltinis). Iš pradžių buvo nuogąstaujama, jog ežiuolė gali sąveikauti su įprastais vėžio gydymo būdais, bet naujausiuose tyrimuose sąveika nenustatyta (Šaltinis, šaltinis).

Atsižvelgiant į pateiktas rekomendacijas, tikslinga atlikti tyrimus su žmonėmis.

Galimas šalutinis ežiuolės poveikis

Panašu, kad ežiuolės produktai yra saugūs ir gerai toleruojami trumpalaikiam vartojimui.

Buvo atvejų, kai žmonėms pasireiškė šalutinis poveikis, pavyzdžiui (Šaltinis):

  • bėrimai;
  • odos niežėjimas;
  • dilgėlinė;
  • patinimas;
  • skrandžio skausmas;
  • pykinimas;

Tačiau šis šalutinis poveikis labiau būdingas žmonėms, alergiškiems ir kitoms gėlėms, pavyzdžiui, ramunei, chrizantemoms, medetkoms ir kt. (Šaltinis, šaltinis).

Kadangi ežiuolė stimuliuoja imuninę sistemą, autoimuninius sutrikimus turintys žmonės arba tie, kurie vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus, turėtų vengti ežiuolės arba pirmiausia pasitarti su gydytoju (Šaltinis).

Dozavimo rekomendacijos

Šiuo metu oficialių ežiuolės dozavimo rekomendacijų nėra. Viena iš to priežasčių yra ta, jog ežiuolės tyrimų rezultatai labai skiriasi.

Svarbu ežiuolės sudėtyje turinčių gaminių įsigyti tik iš patikimų gamintojų.

Tyrimais nustatyta, jog šios dozės yra veiksmingos imunitetui (Šaltinis):

  • sausas miltelių ekstraktas: 300–500 mg purpurinės ežiuolės 3 kartus per dieną;
  • tinktūra: 2,5 ml tris kartus per dieną arba iki 10 ml per dieną.

Geriausia vadovautis instrukcijomis, pateiktomis drauge su konkrečiu produktu.

Tiesa, rekomendacijos yra trumpalaikiam vartojimui, nes ežiuolės poveikis organizmui vis dar palyginti mažai žinomas.

Pabaigai…

Ežiuolė, kaip įrodyta, gerina imunitetą, teigiamai veikia cukraus kiekį kraujyje, nerimą, uždegimus bei odos būklę. Ji net gali turėti priešvėžinių savybių. Tačiau tyrimai, pagrįsti žmonėmis, yra riboti.

Manoma, jog trumpalaikiam vartojimui ežiuolė ir jos preparatai yra saugūs bei gerai toleruojami.

Komentuoti

Komentuoti