fbpx
Sveikata A-Ž

Žalios kavos pupelės: mitai ir tiesa

Žalia kava

Daugelis neįsivaizduoja ryto be garuojančios kavos. Kai sunku nubusti, juntame miego stoką, trūksta energijos, griebiamės kavos puodelio. Ir tai nieko nuostabaus. Šiandieninis itin dinamiškas gyvenimo ritmas suponuoja, kad sveiką gyvenimo būdą, poilsio ir darbo balansą keičia miego stoka, o kava tonizuoja ir „pakrauna“ naujos energijos. Šio gėrimo skonį žinome beveik visi, o ar esate ragavę žaliosios kavos? Prieš kelerius metus Amerikoje išpopuliarėjusi žalioji kava netrukus įsisuko ir mūsų šalyje, o štai lieknėjimo rinkoje ji tapo bene panacėja, pristatoma kaip „kilogramų žudikė“, kurią vartojant riebalai tirpsta savaime. Bet ar tai tikrai tiesa?

Žalioji kava – natūralus antioksidantas. Tai produktas, papildytas augalinėmis molekulėmis, kurios teigiamai veikia medžiagų apykaitą. Kalbant apie žalias kavos pupeles nuolat linksniuojama „chlorogeno rūgštis“, kurios gausu žalioje kavoje. Tai iš tiesų labai naudingas antioksidantas, pasižymintis didele nauda sveikatai. Mums įprastoje skrudintoje kavoje šio antioksidanto nebelieka, kadangi jis sunaikinamas aukštoje temperatūroje. Todėl žalios kavos pupelės labai vertinamos, nes išlaiko savyje svarbiausias savybes.

Chlorogeno rūgštis padeda reguliuoti cukraus kiekį organizme. Būtent dėl šio antioksidanto žalios kavos pupelės reklamose pristatomos kaip padedančios lieknėti, mesti svorį ir pan. Tai nėra visiškas mitas, bet ir neverta aklai pasitikėti reklaminiais lozungais. Chlorogeno rūgštis pati savaime riebalų netirpdo, tačiau ji traktuojama kaip pagalbinė medžiaga, kuri efektyviai padeda reguliuoti kraujyje cukraus kiekį. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog žaliojoje kavoje esanti chlorogeno rūgštis mažina organizme cukraus absorbciją ir spartina riebalų deginimo procesus, todėl gali padėti kovoti su antsvoriu. Dėl žaliosios kavos suteikiamo sotumo jausmo bus lengviau atsispirti saldumynams, nuolatiniams užkandžiavimui ar persivalgymui.

Dėl nepagrįsto žaliosios kavos preparatų, kaip liekninančių ir tiesiog tirpdančių riebalus, reklamavimo savo laidoje net garsusis daktaras Ozas sulaukė priekaištų ir JAV Kongreso dėmesio. Tokia reklama buvo traktuota kaip klaidinanti. Žalios kavos pupelės ir jų ekstraktas pačios savaime nėra liekninančios priemonės, bet jos padeda efektyviau siekti savo tikslo, jei norite dailinti kūno linijas. Tad galite išgerti nors ir labai daug žaliosios kavos, bet jei vartosite nesveiką maistą, daug cukraus turinčių produktų, gyvensite pasyvų gyvenimą ir pan., tai vargu, ar svarstyklių rodmenys džiugins.

Bet apie žalias kavos pupeles kalbama ne tik lieknėjimo kontekste ir ne visa skleidžiama informacija yra mitai. Ar žinojote, kad žaliose kavos pupelėse yra beveik dvigubai daugiau antioksidantų nei, pavyzdžiui, žaliojoje arbatoje? Tad žalioji kava puikiai atgaivins, tonizuos ir efektyviai stabdys senėjimo procesus. Vertinant tonizuojamąjį šios kavos poveikį, tai liaupsės ne iš piršto laužtos. Žalioji kava tikrai pasižymi puikiomis tonizuojančiomis savybėmis dėl turimo didelio antioksidantų kiekio. Maža to, žaliosios kavos nauda neapsiriboja tik dailesnėmis kūno linijomis, „pasipriešinimu“ senėjimo procesams, tai antioksidantas, kuris padeda kovoti su laisvaisiais radikalais kraujotakoje, taip pat stimuliuoja riebalų apykaitą kepenyse, kontroliuoja riebalų įsisavinimą, teigiamai veikia širdies, kraujagyslių ir raumenų veiklą.

Tiesa, kaip ir įprasta kava, žalioji taip pat nerekomenduojama vartoti asmenims, neturintiems 16 metų, taip pat šis gėrimas nėra tinkamas pasirinkimas ir besilaukiančioms moterims ar maitinančioms, sergantiems cukriniu diabetu ir tiems, kuriuos vargina aukštas kraujo spaudimas ar širdies veiklos sutrikimai.

Žalios kavos pupelės kartais traktuojamos kaip maisto papildas. Tai mitas, nes pačios pupelės nėra papildas, jos – natūralus produktas be jokių priedų. Žalių kavos pupelių ekstraktas, gaunamas pupeles išdžiovinus, sumalus ir išgarinus, kol gaunamas koncentratas, jau yra maisto papildas. Anot maisto papildų specialistų, žalios kavos pupelių ekstraktas yra puiki alternatyva iš šių pupelių pagamintam kavos gėrimui, kuris savo skoniu tikrai maloniai nenustebins. Ekstrakte išsaugomos visos žaliajai kavai būdingos savybės, o kapsulėje yra reikiama dienos norma. Specialistai pataria renkantis žalios kavos pupelių ekstraktą atkreipti dėmesį į koncentraciją – kuo ji didesnė, tuo maisto papildas yra aukštesnės kokybės. Skeptikus galima išgirsti sakant, kad žalios kavos pupelių ir jų ekstrakto nauda yra pramanyta, esą pavartojus ekstrakto jokio poveikio nejuntama. „Maisto papildų rinkoje, kaip ir bet kurioje kitoje, atsiranda rinkos žaidėjų, kurie vartotojus masina pigiais, tačiau nekokybiškais gaminiais. Tad nenuostabu, kad tokių papildų pavartoję žmonės nejaučia teigiamo poveikio ir taip sudaromas pretekstas sklisti neigiamai informacijai. Aukščiausios kokybės žalių kavos pupelių kapsulėse ekstrakto koncentracija siekia net 6 000 mg!“ – aiškina specialistai.

Kiekvienas pasirenkame, kokius produktus vartoti, o kurių atsisakyti. Žalioji kava neištirpdys papildomų kilogramų, bet bus puiki pagalbinė priemonė, jei prioritetą teikiate subalansuotai mitybai ir aktyviam gyvenimo būdui. Žalioji kava padės atgauti jėgas, kai kovosite su miego stoka. Svarbu vertinti produktą, remiantis objektyvia informacija, ir tuomet jis pateisins Jūsų lūkesčius.