fbpx
Sveikata A-Ž

Hialurono rūgšties nauda sveikatai

Hialurono rūgšties nauda
Pirmą kartą hialurono rūgštis aptikta 1934 metais. Iki pat 1970 metų ji buvo apibūdinama kaip lipnumu ir glitumu pasižyminti molekulė. O dabar jau žinoma, kad jos yra daugumoje žmogaus kūno audinių.

Ji turi savybę jungtis su vandens molekulėmis, dėl to yra tokia patraukli. Supratus, kad ši rūgštis gali padidinti hidrataciją tam tikrose vietose, hialurono rūgštį imta vadinti natūraliu „drėkikliu“.

Kokie yra hialurono rūgšties privalumai?

Hialurono rūgšties cheminės savybės kelia didžiulį susidomėjimą mokslininkams, tai tapo daugelio tyrimų objektu. Nustatyta, jog rūgštis itin naudinga, kai padidėjęs drėgmės poreikis.

Odos senėjimas

Mokslininkai nustatė, kad hialurono rūgštis atlieka labai reikšmingą vaidmenį išlaikant odą sveiką, nes turi drėkinamųjų savybių. Tyrimais patvirtinta, jog natūralios hialurono rūgšties kiekis odoje mažėja drauge su amžiumi, o nuo maždaug 60 metų jos visiškai organizmas nebegamina. Tyrėjai priėjo prie išvados, jos mažėjantis hialurono rūgšties kiekis gali turėti įtakos odos senėjimui, įskaitant ir prarandamą elastingumą, taip pat raukšlių atsiradimą.

Nenuostabu, kad toks atradimas prisidėjo prie spartaus hialurono rūgšties populiarėjimo kosmetikos pramonėje, kuriant gaminius, padedančius kovoti su raukšlėmis. Plastinėje chirurgijoje dabar populiarios hialurono rūgšties injekcijos. Tik štai ar jos veikia?

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog tokių injekcijų rezultatai paprastai būna ilgalaikiai, bet vargu, ar jie bus nuolatiniai. Tyrimu, kurio metu buvo stebimas raukšlių atsiradimas po hialurono rūgšties injekcijų, nustatyta, jog 60 proc. tyrimo dalyvių injekcijų naudą dar įžvelgė praėjus net 12 mėnesių. Kadangi hialurono rūgštis organizme atsiranda natūraliai, bet yra biologiškai skaidoma medžiaga, tikėtina, jog ilgainiui injekcijų poveikis mažės, kadangi organizmas hialurono rūgštį suskaidys, todėl gali prireikti pakartotinio gydymo.

Žaizdų gijimas

Nustatyta, jog hialurono rūgštis dalyvauja ir žaizdos gijimo procese – tai įrodyta klinikiniais tyrimais.

Vieno tyrimo metu tirti ūmines žaizdas turintys pacientai. Gydymui jiems buvo skirtas hialurono rūgšties turintis kremas arba tvarstis. Rezultatai atskleidė, jog žaizdos traukėsi ir gijo greičiau.

Įdomu tai, kad tam tikros medžiagos tikrai gali stimuliuoti hialurono rūgšties gamybą organizme. Pavyzdžiui, tokioms priskiriami populiarūs papildai gliukozaminas ir chondroitinas. Todėl kai kurių ekspertų teigimu, gliukozamino tablečių vartoti tikslinga iškart po operacijos, kadangi, kaip teigiama, tikimasi žaizdoje pagerinti hialurono rūgšties gamybą ir taip paspartinti žaizdos gijimą.

Drėkinimas

Hialurono rūgštis dažnai naudojama kaip priemonė, padedanti išlaikyti sveiką ir jaunesnę odą, todėl nenuostabu, kad šios rūgšties galime rasti odos kremų sudėtyje, kurie skirti palaikyti odos drėgmę ir skatinti odos elastingumą.

Yra įrodymų, kad odos drėgmei palaikyti ar net jai padidinti įtakos gali turėti ir geriamieji papildai. Pavyzdžiui, vieno tyrimo metu pacientams, varginamiems ilgalaikio odos sausumo, buvo skirta 150 mg per dieną hialurono rūgšties papildų arba placebo. Po keturių savaičių tyrimo dalyviai buvo testuojami. Ekspertų teigimu, odos drėgmės lygis padidėjo, raukšlelių atsiradimas sumažėjo. Buvo prieita prie išvados, jog per burną vartojami hialurono rūgšties papildai yra veiksmingi, siekiant padidinti odos drėgmės lygį ir jos elastingumą.

Tačiau, kaip teigiama, tai tik vienas iš galimų naudos aspektų. Pavyzdžiui, po menopauzės moterims būdingas makšties sausumas, suponuojantis nuolatinį diskomfortą. Buvo tiriama, ar veiksmingas tokiu atveju gydymas hialurono rūgšties geliu, ir vieno eksperimento metu nustatyta, jog simptomai pagerėjo net 85 proc.

Atlikta ir daugiau panašių tyrimų, pavyzdžiui, hialurono rūgšties turinčius gelius naudojo asmenys, kenčiantys nuo pasikartojančių burnos opų. Nustatyta, jog gelio naudojimo metu atsirandančių opų skaičius sumažėjo net 72 proc.

Artrito pažeisti sąnariai

Hialurono rūgštis gerai žinoma dėl įtakos kremzlių elastingumui. Negana to, tai pagrindinis sinovijos (sąnarį dengiantis specialus audinys, gaminantis sąnarinį skystį) komponentas. Tad specialistams kilo klausomas, ar medžiagos papildymas gali pagerinti artrito simptomus.

Mokslininkai šią hipotezę bandė patikrinti. Kokį rezultatą jie gavo? Hialurono rūgštis buvo švirkščiama tiesiai į osteoartritą turinčių savanorių sąnarius. Kitai daliai savanorių buvo sušvirkšta placebo. Tyrimo duomenys atskleidė, kad tokios infekcijos tikrai padeda pagerinti skausmingų sąnarių simptomus.

Įsimintinas tyrimas, kurio metu buvo siekiama palyginti hialurono rūgšties poveikį kelio osteoartritui su tradiciniu gydymu kortikosteroidais. Tyrime dalyvavo 606 savanoriai. Tyrimo duomenys atskleidė, jog per pirmąsias dvi savaites pacientai, gydomi steroidais, pajuto didesnį būklės pagerėjimą. Bet fiksuojant rezultatus po keturių savaičių hialurono rūgštimi gydyta grupė pasivijo gydytus steroidais. Negana to, nuo to laiko hialurono rūgštimi gydytų pacientų būklė pamažu gerėjo sparčiau nei tų, kurie gydyti steroidais. Nustatyta ir tai, kad gydymo hialurono rūgštimi privalumas yra ilgalaikis poveikis, nes šiomis injekcijomis gydyti pacientai teigiamą poveikį jautė nuo pusmečio iki metų po gydymo.

Dauguma atliktų tyrimų yra orientuoti į hialurono rūgšties įšvirkštimą tiesiai į pažeistus sąnarius. Bet problema ta, kad toks metodas netinkamas namų naudojimui, nes patys pacientai susišvirkšti injekcijos negali. Laimė, nors tyrimų yra ribotai, bet jau atlikti leidžia teigti, kad efektyvūs kovojant su artrito pažeistų sąnarių skausmu yra ir geriamieji papildai. Vieno tyrimo metu savanoriai aštuonias savaites kasdien vartojo hialurono rūgšties. Jų simptomai buvo stebimi viso tyrimo metu. Rezultatai atskleidė, jog pacientų, vartojusių hialurono rūgštį, skausmas gerokai sumažėjo, pagerėjo bendros sąnarių funkcijos.

Atliekant kitą tyrimą, kuriame dalyvavo 60 pacientų, pastarieji buvo suskirstyti į dvi grupes: vienos grupės nariai kasdien gavo po 200 mg hialurono rūgšties, kitos grupės nariai – placebo. Abi grupės buvo skatinamos reguliariai atlikti kojų raumenis stiprinančius pratimus. Tyrimo duomenys atskleidė, kad abiejų grupių nariai pranešė apie simptomų pagerėjimą, bet hialurono rūgštį vartoję pacientai naudos įžvelgė gerokai daugiau.

Galiausiai mokslininkai nutarė, jog hialurono rūgšties lygis kraujyje yra tiesiogiai susijęs su sąnarių uždegimu, tad hialurono rūgšties koncentracijos matavimas laikomas esmine diagnostikos priemone, vertinant sąnarių uždegimą.

Kiek hialurono rūgšties reikia vartoti?

Kadangi hialurono rūgšties nauda yra didžiulė, o vartojimo formos gali būti įvairios, tai tikslias rekomendacijas dėl dozės pateikti sunku. Negana to, esant skirtingoms problemoms reikalingi skirtingi preparato kiekiai.

Nustatyta, jog papildomai kasdien vartoti 200 mg hialurono rūgšties yra saugu ir naudinga. Jei yra poreikis, galima naudoti priemones odai, sudėtyje turinčias hialurono rūgšties. Dėl švirkščiamų hialurono injekcijų turi nuspręsti specialistai.

Kokie maisto produktai turi hialurono rūgšties?

Hialurono rūgšties randama daugelyje gyvūnų audinių. Deja, dažniausiai ji būna tokiose dalyse, kurių paprastai nenaudojame. Tad kiekvienas, norintis hialurono rūgšties gauti papildomai, turės vartoti arba naudoti tam tikros formos papildus. Tiesa, kaip jau minėjome, kai kurie moksliniai tyrimai atskleidė, jog gliukozamino ar chondroitino vartojimas irgi gali skatinti natūralią hialurono rūgšties gamybą organizme.

Šalutinis hialurono rūgšties poveikis

Iki šiol atlikti hialurono rūgšties tyrimai atskleidė labai mažai šalutinio preparato poveikio. Viename iš daugelio tyrimų atskleista, jog geriamasis preparatas sukėlė tris neigiamus reiškinius: vienas iš dalyvių pajuto padidėjusį sąnarių skausmą, vienam pasireiškė viduriavimas, dar vienas pajuto trumpalaikį liežuvio tirpimą. Visgi šios kelios situacijos buvo traktuotos kaip nesusijusios su hialurono rūgšties vartojimu. Vienoje mokslinėje ataskaitoje, kurioje kalbama apie hialurono rūgšties naudojimą grožio pramonėje, hialuronas taip pat laikomas saugia kosmetikos priemone.

Yra keli įrodymai apie alergines reakcijas, kai grožio tikslais atliekamos injekcijos. Gali atsirasti trumpalaikis skausmas, paraudimas arba patinimas.

Iki šiol atlikti tyrimai įrodė, kad hialurono rūgštis yra saugi daugeliu atvejų, o bet koks šalutinis poveikis paprastai yra nedidelis ir trumpalaikis.

Visgi kol neatlikta daugiau tyrimų, nėra duomenų, leidžiančių teigti, kad hialurono rūgštis saugi nėščioms ir maitinančioms moterims.

Taip pat prieš pradedant vartoti bet kokį preparatą, tikslinga prieš tai pasikonsultuoti su savo gydytoju.

Informacijos šaltiniai

https://pdfs.semanticscholar.org/9268/3cc9f3f780809414286824bac43e834257cc.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19636067
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-4362.1994.tb01540.x/full
http://bjj.boneandjoint.org.uk/content/87-B/8/1143.short
http://europepmc.org/abstract/med/8782125
http://journals.lww.com/jbjsjournal/subjects/Pain%20Management/Abstract/2004/03000/Therapeutic_Effects_of_Hyaluronic_Acid_on.12.aspx
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.1780330605/full
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.1780301203/full
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.24925/full
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0306987799909544
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsm.12125/full
https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-laryngology-and-otology/article/repair-of-tympanic-membrane-perforations-using-hyaluronic-acid-an-alternative-to-myringoplasty/69406DA05F982B978FEA38FD593C47C7
https://nutritionj.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/1475-2891-7-3?site=http://nutritionj.biomedcentral.com
http://fineusa.us/common/pdf/Clinical_effects_of_dietary_hyaluronic_acid_on_dry_rough_skin.pdf
http://www.ingentaconnect.com/content/ben/cpd/2010/00000016/00000006/art00007
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1524-4725.1998.tb00007.x/full
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-3083.2007.02564.x/full
https://www.hindawi.com/journals/tswj/2012/167928/abs/

Komentuoti

Komentuoti