fbpx
Sveikata A-Ž

Liuteino nauda sveikatai

Liuteino nauda
Regėjimas kiekvienam yra labai svarbus, juo labiau tuo susirūpiname vyresniame amžiuje. Daugelis žinome, kad karotinoidų turintys vaisiai ir daržovės gali padėti regėjimą išlaikyti puikų, o akis sveikas.

Iš galybės gamtoje randamų karotinoidų akių sveikatai ir regėjimui svarbiausi yra du: zeaksantinas ir liuteinas. Abu preparatai dažnai vartojami kartu, siekiant efektyviai užkirsti kelią regėjimo prastėjimui ir akių ligų progresavimui.

Kas yra liuteinas?

Liuteinas yra vienas iš natūralių karotinoidų, kurių gamtoje suskaičiuojama net gerokai daugiau kaip pusė tūkstančio (tiksliau – 600). Liuteinas koncentruojasi akies makuloje (akies tinklainės geltonojoje dėmėje). Makula, savo ruožtu, yra atsakinga už ryškų regėjimą, spalvas, bet laikui bėgant prasideda geltonosios dėmės degeneracijos procesai – būtent to pasekmė yra prastėjantis regėjimas.

Liuteinas žmogaus organizme nėra gaminamas, todėl jo reikia gauti su maistu. Augalai liuteiną gamina tam, kad apsisaugotų nuo žalingo oksidacijos poveikio. Todėl vartojant augalinį maistą gaunama liuteino, taip reikšmingo regėjimui. Populiariausi liuteino šaltiniai yra žalios spalvos lapinės daržovės, taip pat vaisiai.

Paprastai liuteinas yra ryškiai oranžinės ar geltonos spalvos. Pavyzdžiui, būtent jis atsakingas už kiaušinio trynio spalvą. Jo galima rasti daugelyje gėlių, didelė dalis liuteino papildų yra gaminami iš medetkų.

Liuteino pranašumai

Dauguma iki šiol atliktų tyrimų buvo orientuoti į potencialią liuteino naudą akių sveikatai.

Amžinė geltonosios dėmės (makulos) degeneracija

Manoma, kad liuteinas labai reikšmingas akių sveikatai. Amžiaus sąlygota makulos degeneracija yra pagrindinė prastėjančio regėjimo priežastis išsivysčiusiose valstybėse, bet manoma, jog būtent liuteinas gali padėti degeneracijos progresavimą sustabdyti. Jis stiprina akių audinius, blokuoja kenksmingos mėlynos šviesos patekimą į tinklainę. Pavyzdžiui, vieno tyrimo dalyviams pavartojus po 30 mg liuteino per dieną kenksmingos mėlynos šviesos į pažeidžiamas akies vietas pateko net 30–40 proc. mažiau.

Manoma, jog liuteinas turi ir antioksidacinių savybių, padedančių akis saugoti nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.

Atlikti tyrimai parodė ir tai, jog papildai su liuteinu padidino makulos pigmentų optinį tankį daugelio tyrimo dalyvių akyse.

Dar kito tyrimo rezultatai atskleidė, jog per dieną suvartojant bent šiek tiek papildomai liuteino, su amžiumi atsirandančių makulos degeneracijų atvejų mažėja.

Vienas tyrimas parodė, jog liuteino, zeaksantino ir omega 3 riebalų rūgščių derinys padėjo pagerinti regėjimo aštrumo charakteristikas, ypač vartojant daugiau nei 20 mg per dieną.

Katarakta

Kataraktą yra akių liga, kai akies lęšis praranda skaidrumą, tarsi susidrumsčia, o tai trikdo regėjimą, ilgainiui jis prastėja. Tyrimai atskleidė, jog didesnis liuteino vartojimas gali padėti sumažinti kataraktos išsivystymo riziką.

Akių nuovargis

Jei visą dieną dirbate prie kompiuterio, televizoriaus, daug naudojatės išmaniuoju telefonu, tuomet greičiausiai pastebėjote, kad akys pavargsta, tampa jautrios. Įrodyta, jog didesnis liuteino suvartojimas padeda sumažinti akių nuovargį, jautrumą ir sustiprinti regėjimą.

Aterosklerozė

Liuteinas, kaip jau minėjome, veikia kaip antioksidantas, tad gali padėti sumažinti tokių kraujo riebalų kaip cholesterolis oksidaciją. Dėl mažesnio riebalų kiekio kraujyje mažėja ir širdies ligų bei aterosklerozės rizika.

Odos apsauga

Manoma, jog liuteino ir zeaksantino tandemas padeda sumažinti UV spindulių poveikį odai.

Liuteino šaltiniai

Vienas pagrindinių liuteino šaltinių yra kiaušiniai (ypač gausu jo trynyje). Taip pat:

  •          ryškiai spalvoti vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, paprikos, pomidorai, morkos ir kt.;
  •          žalios daržovės, pavyzdžiui, salotos, brokoliai, špinatai ir kt.;
  •          kukurūzai;
  •          vaisiai, pavyzdžiui, liuteino gausu manguose ir kt.

Ne kiekvienas organizmas tam tikras medžiagas įsisavina vienodai. Visgi liuteino turinčių maisto produktų mokslininkai rekomenduoja vartoti kuo daugiau. Bet labai daug kiaušinių valgyti nėra sveika, o daržovių ir vaisių labai daug taip pat neprivalgysime, nes, viena, tai nėra labai pigūs produktai, tad ne visi turi galimybes jais mėgautis iki soties, o antra, maistas turi būti įvairus, todėl maitintis vien vaisiais ir daržovėmis irgi nereikėtų. Tad ką daryti? Daugelis renkasi papilomai vartoti liuteino papildus, kurių daugelis, kaip jau minėjome, gaunami iš medetkų – jų ryškios oranžinės arba geltonos spalvos „kaltininkas“ ir yra liuteinas.

Kiek liuteino reikėtų vartoti?

Organizmas liuteino negamina, tad jo reikia gauti su maistu. Rekomenduojamų paros dozių nėra nustatyta, bet dauguma specialistų siūlo kasdien suvartoti ne mažiau kaip 6 mg liuteino, kad būtų gautas teigiamas jo poveikis. Bet yra ekspertų, kurių rekomendacijos gerokai viršija minėta skaičių – siūloma per dieną suvartoti ne mažiau kaip 30 mg liuteino.

Kai kurioms žmonių grupėms (pavyzdžiui, rūkantiems, šeimoje turintiems sergančių akių ligomis ir kt.) gali grėsti amžiaus sąlygojamas regėjimo pablogėjimas, todėl rekomenduojama vartoti daugiau liuteino.

Šalutinis liuteino poveikis

Liuteinas šalutinio poveikio neturi, jis nesąveikauja su kitais vaistais ir nėra toksiškas. Labai retais atvejais vartojantiems itin daug karotino turinčių morkų arba geltonos spalvos vaisių gali atsirasti odos pageltimas. Tai nekenksminga būsena, tik gali kiek varginti, kol praeina.

Informacijos šaltiniai

http://bjo.bmj.com/content/82/8/907.short
http://www.annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev.nutr.23.011702.073307
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0003986100921714
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483597903092
http://europepmc.org/abstract/med/9042242
http://jn.nutrition.org/content/132/3/518S.short
http://circ.ahajournals.org/content/103/24/2922.short
http://jn.nutrition.org/content/133/4/992.short
http://ajcn.nutrition.org/content/70/2/247.short
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0014483500908704
https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/nutritional-and-clinical-relevance-of-lutein-in-human-health/27F42056D523DC78A8EE6135D500B338

Komentuoti

Komentuoti