fbpx
Maisto papildai

Riešutmedis – maistas ir vaistas

Riešutmedis
Juodojo riešutmedžio nauda žinoma dėl prieš parazitinio poveikio ir gausaus kiekio omega 3.

Juodojo riešutmedžio vaisiai vadinami juodaisiais riešutais arba juodaisiais graikiniais riešutais. Juose gausu omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų. Savo išvaizda jie primena graikinius riešutus, tačiau yra žinomi dėl išraiškingo žemiško skonio ir įspūdingų maistinių savybių. Šie riešutai gali suteikti įvairiapusės naudos sveikatai, nes turi antibakterinių savybių, mažina širdies ligų riziką.

Tačiau naudingas ne tik pats riešutas – daug antioksidantų ir antibakterinių junginių yra jų kevaluose, kurie medicinoje nuo seno naudojami kaip natūralus parazitinių ir bakterinių infekcijų gydymo būdas. Panagrinėkime, kuo juodieji riešutai gali būti naudingi šiuolaikiniam žmogui ir kaip tą naudą gauti.

Kas yra riešutmedis?

Juodieji graikiniai riešutai, lotyniškai – Juglans Nigra, paplitę visoje JAV teritorijoje ir yra antrasis pagal populiarumą auginamas riešutas Šiaurės Amerikoje. Riešutą sudaro branduolys, sausas išorinis apvalkalas ir kietas kevalas. Šių riešutų branduoliai yra valdomi džiovinti ar skrudinti, gali būti naudojami aliejui spausti. O jų kevaluose yra gausu antioksidantų, tad jie naudojami ekstraktams ir maisto papildams gaminti, tinka infekcijoms gydyti ir uždegimams mažinti (1).

Riešutmedžio vaisius atpažinsite ne tik iš unikalios išvaizdos – jie pasižymi išraiškingu skoniu ir aromatu, kuris daug ryškesnis, nei labiausiai paplitusių angliškų graikinių riešutų. Juodieji riešutai nėra tokie populiarūs, tačiau dėl ryškaus skonio dažnai naudojami įvairiems kepiniams, desertams gardinti. Bet šie riešutai vertingi ne tik skoninėmis savybėmis – juose gausu maistinių medžiagų. 28 gramuose juodųjų riešutų yra (2):

  • Baltymų: 7 gramai,
  • Riebalų: 17 gramų,
  • Angliavandenių: 3 gramai,
  • Skaidulų: 2 gramai,
  • Magnio: 14% referencinės paros normos (RPN),
  • Fosforo: 14% MTEP,
  • Kalio: 4% RPN,
  • Geležies: 5% RPN,
  • Cinko: 6% RPN,
  • Vario: 19% RPN,
  • Mangano: 55% RPN,
  • Seleno: 7% RPN.

Jie yra puikus baltymų šaltinis, o tai maistinė medžiaga, kuri itin naudinga svorio, cukraus kiekio kraujyje kontrolei, sotumo jausmui užtikrinti (2, 3). Angliavandenių šiuose riešutuose santykinai nedaug, tačiau yra skaidulų, kurios taip pat naudingos svorio kontrolei (4). Dėl antioksidantų gausos šie riešutai padeda užkirsti kelią ląstelių pažeidimams, apsisaugoti nuo saulės žalos, gerinti regėjimą ar kraujotaką (1).

Riebalų rūgštys yra būtinos mūsų organizmui, nes kūnas pats jų pagaminti negali. Jos turi įvairialypį teigiamą poveikį sveikatai, įskaitant ir kai kurių ligų rizikos mažinimą (5, 6).

Juodųjų riešutų nauda sveikatai

parazitai
Juodasis riešutmedis dažnai naudojamas dėl žarnyno valymo nuo parazitų.

Skaidulos, omega-3 riebalų rūgštys ir antioksidantai, kurių yra juoduosiuose riešutuose, suteikia įvairios naudos mūsų organizmui. Be to, maisto papildams gaminti naudojamos ir kitos šių riešutų dalys, ne tik patys branduoliai, o jose yra medžiagų, kurios pasižymi puikiomis antibakterinėmis savybėmis. Labiausiai paplitę ir mums puikiai žinomi yra vadinamieji angliški graikiniai riešutai. Jų nauda sveikatai buvo detaliai ištirta atliekant įvairius tyrimus. Nors tyrimų su juodaisiais riešutais atlikta mažiau, jie yra maistingesni, tad gali būti naudingi sveikatai ir gerai savijautai:

  • Nauda širdies sveikatai: juoduosiuose graikiniuose riešutuose yra gausu omega-3 riebalų rūgščių, taninų, elaginės rūgšties – visos šios medžiagos naudingos širdžiai ir padeda išsaugoti kraujagyslių būklę, palaikyti tinkamą kraujospūdį (7, 8, 9). Be to, tyrimai rodo, kad valgant graikinius riešutus pagerėja kraujagyslių funkcija ir sumažėja apnašų susidarymo rizika – pagrindinis širdies ligų rizikos veiksnys (10, 11).
  • Antibakterinės savybės: juodojo riešuto lukštuose yra daug taninų (8), kurie turi antibakterinį poveikį listerijoms, salmonelėms, E. coli bakterijoms, kurios dažnai plinta per maistą (12). Tyrimai parodė, kad šių riešutų kevalų ekstraktas pasižymi antioksidaciniu ir antibakteriniu poveikiu, padeda išvengti infekcijų (13).
  • Svorio kontrolė: tyrimai rodo, kad valgydami riešutus, ypač graikinius riešutus, galite lengviau kontroliuoti svorį (14, 15). Nors šie riešutai turi daug kalorijų, juose taip pat gausu sveikųjų riebalų, o jie didina sotumo jausmą ir padeda atbaidyti alkį (2, 16). Tiesą sakant, buvo nustatyta, kad graikiniai riešutai padeda ilgiau išlaikyti sotumą, o tai gali padėti natūraliai valgyti mažiau ir gali paskatinti svorio mažėjimą (17).

Kaip vartoti juodojo riešutmedžio maisto papildus?

Iš juodųjų riešutų gaminami maisto papildai gali būti tiek kapsulių, tiek skystų lašų pavidalo. Dėl antibakterinių savybių juodojo riešuto ekstraktas naudojamas komplekse kartu su pelyno maisto papildais. Tai tinktūra, kuri dažniausiai gaminama iš graikinio riešuto lukštų, pelyno ir gvazdikėlių. Tai natūrali priemonė nuo parazitinių infekcijų.

Juodojo riešuto ekstraktas taip pat gali būti naudojamas burnos skalavimui, odos ligoms (pavyzdžiui, egzemai, psoriazei, karpoms) gydyti (18, 19). Šis ekstraktas taip pat gali būti naudojamas plaukų priežiūrai – dėl taninų plaukus jis natūraliai tamsina.

Iš tikrųjų juodojo riešutmedžio papildai gali būti naudingi sveikatai, tačiau kaip ir vartojant pačius riešutų branduolius, reikia imtis atsargumo priemonių. Šių papildų neturėtų vartoti tie, kurie yra alergiški riešutams ar riešutmedžiui. Maisto papildus visada pirkite tik iš patikimų pardavėjų ar vaistinių. Tyrimų apie juodojo riešuto poveikį nėštumo ir žindymo laikotarpiu atlikta nebuvo, todėl nežinoma, ar yra šalutinių poveikių. Nepamirškite, kad riešutuose esantys taninai gali sąveikauti su kai kuriais vaistais, todėl prieš papildų vartojimą pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.