fbpx
Sveikata A-Ž

Sausa odai – kaip jai padėti?

Sausa oda
Sausa oda kamuoja dažną dėl vitaminų trukumų. D ir C vitaminas dažnai padeda kovoto su sausa oda, tačiau nereikėtų pamirši žuvų taukų ir kolageno, kurie taip pat naudingi atstatant odos drėgnumą.

Odos išsausėjimą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant dehidrataciją, senėjimo procesą, sezoninius pokyčius, alergijas ir mikroelementų trūkumą (1). Atsižvelgiant į odos išsausėjimo priežastį, hidratacijai padidinti gali būti naudojami įvairūs gydymo būdai, įskaitant ir gydomuosius tepalus bei drėkinamąsias priemones. Be to, gali būti reikalingi gyvenimo būdo pokyčiai, pavyzdžiui, didesnio vandens kiekio vartojimas, maisto papildai. Aptarkime svarbiausias maisto medžiagas, kurios gali padėti išspręsti įvairias sausos odos problemas.

Vitaminas D

Vitaminas D yra tirpus riebaluose vitaminas, reikalingas įvairiems organizmo procesams, o taip pat itin reikšmingas odos sveikatai. Keratinocitai yra odos ląstelės, kurios sudaro didžiąją dalį išorinio odos audinio, vadinamo epidermiu. Tai vienintelės ląstelės žmogaus organizme, kurios gali išgauti vitaminą D iš jo pirmtako 7-dehidrocholesterolio (7-DHC) ir paversti jį tokios formos, kokią kūnas gali pasisavinti (2).

Vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant odos barjerinę funkciją ir odos ląstelių augimą, o taip pat palaikant odos imuninę sistemą – ji veikia kaip pirmoji gynybos nuo kenksmingų patogenų linija (2). Kai kurie tyrimai parodė, kad mažas vitamino D kiekis kraujyje yra susijęs su odos ligomis, įskaitant egzemą ir psoriazę – šios ligos gali sukelti odos sausumą (2).

Be to, tyrimais buvo įrodyta, kad vitamino D papildai pastebimai pagerina odos būklę ir sumažina sutrikimų, sukeliančių odos sausėjimą, niežėjimą, simptomus, įskaitant ir egzemą (3). Tyrimai patvirtino ir vitamino D ryšį su odos drėgme. Tyrime, kuriame dalyvavo 83 moterys, buvo nustatyta, kad mažas vitamino D kiekis organizme yra susiję su mažesne odos drėgme. Padidėjus vitamino D kiekiui kraujyje, padidėjo ir odos drėgmės lygis (4).

Kito nedidelio tyrimo metu 50 tiriamųjų moterų 12 savaičių vartojo vitamino D papildus (600 TV) ir jų odos drėgmė pastebimai pagerėjo. Tačiau papilde buvo maistinių medžiagų derinys, todėl neaišku, ar gydymas vien vitaminu D būtų davęs tokį patį teigiamą rezultatą (5).

Su vitamino D trūkumu susiduria didelė dalis populiacijos, todėl šis odai itin svarbus vitaminas turėtų būti vartojamas papildomai (6). Prieš vartodami vitamino D papildus pasitarkite su savo gydytoju ar vaistininku.

Kolagenas

 

Kolagenas sausai odai
Kolagenas turi ypač didelė įtaką mūsų odos sausumui ir dažnu atveju skiriamas gydyti sausą odą.

Kolagenas yra gausiausias baltymas žmogaus organizme ir sudaro net 75 proc. sausos odos masės (7). Kai kurie tyrimai parodė, kad kolageno pagrindu pagamintų maisto papildų vartojimas gali turėti itin daug naudos odai, įskaitant senėjimo proceso stabdymą ir geresnį drėkinimą (7).

8 savaičių trukmės tyrime dalyvavo 69 moterys, kurios vartojo po 2,5-5 g kolageno kasdien. Nustatyta, kad jų odos elastingumas pastebimai pagerėjo, padidėjo odos hidratacija (8). Kito 12 savaičių trukusio tyrimo metu 72 tiriamosios vartojo maisto papildą, kuriame yra 2,5 g kolageno peptidų ir tokių ingredientų kaip vitaminas C, cinkas. Palyginti su placebo grupe, tiriamųjų odos hidratacija pagerėjo, sumažėjo šiurkštumas (9).

Vitaminas C

Šis vitaminas yra galingas antioksidantas, kuris būtina kolageno gamybai. Vitaminas C yra svarbi odos būklei maistinė medžiaga (10). Tiesą sakant, odoje yra labai daug vitamino C, o kai kurie tyrimai parodė, kad šio vitamino koncentracija siekia iki 64 mg 100 g epidermio (10). Nenuostabu, kad vitaminas C yra toks svarbus odos drėkinimui.

Mėgintuvėlių tyrimuose buvo nustatyta, kad vitaminas C gali sustiprinti odos barjerinę funkciją ir padėti sumažinti skysčių netekimą, taip padėdamas išvengti odos sausėjimo (10). Be to, tyrimai patvirtino, kad vartojant vitaminą C su kitomis medžiagomis, jis taip pat yra naudingas odos drėgmei.

6 mėnesių trukmės tyrime, kuriame dalyvavo 47 vyrai, nustatytam kad vartojant vitamino C papildus su kitomis maistinėmis medžiagomis, gerokai padidėjo odos hidratacija (11). Kitame tyrime dalyvavo 152 moterys, kurios vartojo 54 mg vitamino C su cinku ir jūros baltymais. Palyginti su placebo grupe, pastebėtas mažesnis odos šiurkštumas (12). Remiantis naujausiais tyrimais, vitamino C atsargų organizme papildymas gali pagerinti bendrą odos būklę ir padėti įveikti odos išsausėjimą.

Žuvų taukai

Žuvų taukai yra gerai žinomas maisto papildas, turintis teigiamą poveikį odos būklei. Sudėtyje yra dokozaheksaeno rūgšties (DHR) ir eikozapentaeno rūgšties (EPA) – dviejų nepakeičiamų riebalų rūgščių, kurios pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis ir gydomosiomis savybėmis ir, kaip įrodyta, yra naudingos odai (13).

Maisto papildai su žuvų taukais gali padėti padidinti odos hidrataciją ir pagerinti odos riebalų rūgščių barjerą, o tai taip pat padeda palaikyti gerą drėkinimą. Tyrimai rodo, kad kasdienis žuvų taukų vartojimas, kai dozės siekia 1-14 g EPA ir iki 9 gramų DHR, laikotarpiu nuo 6 savaičių iki 6 mėnesių pagerino psoriazės – lėtinės, uždegiminės odos ligos – simptomus, įskaitant odos pleiskanojimą arba sausumą, įtrūkimus (14). Taip pat buvo įrodyta, kad žuvų taukai mažina odos uždegimus ir apsaugo nuo saulės daromos žalos, todėl tai yra visapusiškai odai naudingas maisto papildas.

Svarbi subalansuota mityba

Odos išsausėjimas – dažna problema, su kuria susiduria tiek vyrai, tiek moterys. Maisto papildai gali padėti išspręsti šią problemą, tačiau dėl jų vartojimo reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Oda sausėti gali dėl įvairių priežasčių, todėl į tai svarbu atsižvelgti. Naudingas įprotis yra vartoti pakankamai vandens ir rinktis sveiką gyvenimo būdą, laikytis subalansuotos dietos. Odos sausumą gali sukelti inkstų ligos, anoreksija, psoriazė, hipotirozė, alerginės reakcijos (15), todėl jei susidūrėte su šia problema, kreipkitės į gydytoją ir atlikite reikalingus tyrimus.