fbpx
Maisto papildai

Vitaminai odai, kurie reikalingi sveikai ir gražiai odai

Vitaminai odai
Vitaminai odai reikalingi, kad šį būtų sveika, stangri ir ne sausa.

Vitaminai, kurių reikia jūsų odai

Norite atrodyti gražiai ir ilgiau išlaikyti odos jaunatviškumą? Tačiau rūpintis odos sveikata verta ne tik dėl grožio – juk tai didžiausias žmogaus kūno organas. Sveikatos priežiūros specialistai pabrėžia, kad odą būtina saugoti nuo kenksmingų saulės ultravioletinių spindulių, tad būnant atvirame ore, visada naudokite kremą nuo saulės.

Vis dėlto saulė nėra tokia jau bloga. Vos 10-15 minučių saulės vonių kasdien padeda odai pasigaminti pakankamai vitamino D. O vitaminas D kartu su vitaminais C, E ir K jūsų odai yra reikalingas nuolat. Pakankamai vitaminų gaunanti oda atrodys sveika ir jaunatviška, o tai gali sumažinti tokias problemas kaip tamsių dėmių atsiradimas, paraudimai, raukšlės, šiurkštūs plotai, per didelis sausumas.

Svarbiausių odai vitaminų atsargas galima papildyti tinkamai maitinantis ir naudojant kosmetinius produktus, tačiau jų ne visada užtenka. Kviečiame daugiau sužinoti, kaip aprūpinti savo odą vitaminais ir užtikrinti gerą jos būklę.

Vitaminas D

Vitamino D oda pasigamina veikiama saulės šviesos. Šiame procese cholesterolis virsta vitaminu D, kuris yra pasisavinamas kepenyse ir inkstuose bei išnešiojamas po visą kūną, kad padėtų kurti sveikas ląsteles. Tai itin svarbu odai, kurios ląstelių gamyboje vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį ir gali būti naudingas gydant psoriazę.

Žmogaus sukurtas natūralaus vitamino D atitikmuo yra kalcitrolis, kuris kaip kremas yra veiksmingas gydant psoriaze sergančius pacientus. 2009 m. paskelbtame tyrime nustatyta, kad kalcitrolio naudojimas sumažino odos uždegimus ir sudirgimą psoriaze sergantiems pacientams ir nesukėlė žymesnių nepageidaujamų šalutinių poveikių.

Oregono valstijos universiteto Linuso Paulingo institutas rekomenduoja kasdien suvartoti 600 TV vitamino D dozę, tačiau nėščiosioms ir vyresniems nei 70 metų vitamino D gali prireikti ir daugiau – dėl to reikėtų pasitarti su gydytoju.

Galite padidinti vitamino D suvartojimą šiais būdais:

  • 10 minučių per dieną būkite atvirame ore ir pasimėgaukite saulės šviesa (pirmiausia, pasitarkite su gydytoju, ypač jei anksčiau sirgote odos vėžiu);
  • valgykite vitaminu D praturtintus maisto produktus: pusryčių dribsnius, apelsinų sultis ir jogurtą;
  • valgykite vitamino D gausius maisto produktus: lašišą, tuną ir menkę.

Vitamino C

Vitaminas C odai
Vitaminas C gali pagerinti odos apsaugą nuo UV saulės spindulių

Didelis vitamino C kiekis yra randamas epidermyje (išoriniame odos sluoksnyje) ir dermoje (vidiniame odos sluoksnyje). Jo kovos su antioksidacinės savybės ir vaidmuo kolageno gamyboje padeda išlaikyti odą sveiką. Štai kodėl vitaminas C yra vienas iš pagrindinių ingredientų daugelyje senėjimą stabdančių odos priežiūros produktų.

Vartojant vitaminą C per burną, gali padidėti apsauginio kremo nuo saulės, kurį tepate ant odos, poveikis. Tai gali padėti užtikrinti geresnę apsaugą nuo UV spindulių žalos. Taip pat vitaminas C turi teigiamą poveikį mažinant ląstelių pažeidimus ir padedant gyti kūno žaizdoms. Vitaminas C gali padėti išvengti ir odos senėjimo požymių, nes jis atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį natūralioje kolageno sintezėje. Tai padeda išgydyti odos pažeidimus ir kai kuriais atvejais gali sumažinti raukšlių formavimąsi. Pakankamas vitamino C suvartojimas taip pat gali padėti atkurti odą ir užkirsti kelią jos sausėjimui bei kitoms problemoms.

Dėl vitamino C paplitimo nereceptiniuose produktuose, maisto papilduose ir maisto produktuose, kuriuos valgome, šios maistinės medžiagos trūkumas yra gana retas. Rekomenduojama suvartoti 1000 mg vitamino C per parą. Jei pastebėsite, kad su maistu negaunate pakankamai vitamino C, galite padidinti jo kiekį šiais būdais:

  • valgykite daugiau citrusinių vaisių, pavyzdžiui, apelsinų;
  • valgykite vitamino C gausius produktus: pavyzdžiui, braškes, brokolius ir špinatus;
  • gerkite apelsinų sultis
  • vartokite maisto papildus (dėl jų vartojimo pasitarkite su gydytoju arba vaistininku);
  • atlikite senėjimą stabdančias odos procedūras su vitaminu C, skirtas išsausėjimui, paraudimui, raukšlėms ir amžiaus dėmėms gydyti.

Vitaminas E

Vitaminas E, kaip ir vitaminas C, yra svarbus antioksidantas. Pagrindinė odos priežiūros užduotis yra apsaugoti ją nuo saulės žalos, o vitaminas E tam labai naudingas – jis sugeria žalingą saulės ultravioletinę šviesą, kai yra naudojamas kaip ant odos tepamas kremas. Fotoapsauga reiškia organizmo gebėjimą sumažinti UV spindulių daromą žalą. Tai gali padėti išvengti tamsių dėmių ir raukšlių susidarymo.

Paprastai organizmas vitaminą E gamina per sebumą – riebią medžiagą, išsiskiriančią per odos poras. Tinkamai subalansuotas riebalų kiekis padeda palaikyti gerą odos būklę ir apsaugo nuo išsausėjimo. Jei turite ypač sausą odą, vitaminas E gali padėti kovoti su odos riebalų trūkumu. Vitaminas E taip pat padeda gydyti odos uždegimus.

Nors vitamino E yra daugelyje odos priežiūros produktų, problema ta, kad saulės poveikis gali būti sumažinti jo kiekį iki minimumo. Pageidautina, kad su maistu būtų gaunama pakankamai vitamino E. Daugumai suaugusiųjų jo reikia apie 15 mg per dieną. Galite padidinti suvartojamą vitamino E kiekį šiais būdais:

  • valgykite daugiau riešutų ir sėklų, tokių kaip migdolai, lazdyno riešutai ir saulėgrąžų branduoliai;
  • vartokite multivitaminus arba atskirus vitamino E maisto papildus;
  • naudokite vietinius produktus odai, kuriuose yra ir vitamino E, ir vitamino C (tai gali būti veiksmingesnė apsaugai nuo UV spindulių, nei priemonės, praturtintos tik vienu iš šių vitaminų).

Vitaminas K

Vitaminas K odai
K vitaminas gali būti vartojamas kovojant su odos mėlynėmis.

Vitaminas K yra būtinas kraujo krešėjimo procesui, kuris padeda organizmui išgydyti žaizdas, mėlynes. Manoma, kad pagrindinės vitamino K funkcijos yra naudingos gydant strijas, vorines venas, randus, tamsias dėmes, tamsius ratilus po akimis.

Vitamino K galima rasti daugelyje odos kremų ir jis gali padėti gydyti įvairias odos ligas. Pacientams, kuriems ką tik buvo atlikta operacija, gydytojai dažnai naudoja kremus, kuriuose yra vitamino K, kad sumažintų patinimą ir mėlynes. Tai gali padėti pagreitinti odos gijimą, bet vertinant bendrai, vitamino K poveikio odai tyrimai yra ribotesni nei vitaminų E ar C.

Floridos universiteto duomenimis, vitamino K trūkumas yra gana retas. Suaugusiesiems šio vitamino reikia nuo 90 iki 120 ug per dieną. Galite padidinti su maistu gaunamo vitamino K kiekį valgydami lapinius kopūstus, špinatus, salotas, kopūstus, žaliąsias pupeles.

Vitaminai – būtini sveikai odai

Vitaminai yra būtinai sveikai odai ir kūno funkcijoms užtikrinti. Vitaminų trūkumas gali neigiamai paveikti odą. Be to, vitaminai C ir E atlieka svarbų apsauginį vaidmenį ir apsaugo odą nuo pažeidimų, todėl būtina pasirūpinti tinkamu jų kiekiu. Vienas lengviausių būdų yra tai padaryti yra maisto papildai, tačiau prieš juos vartodami pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, stebėkite ar vartojate maisto produktų, kuriuose yra odai reikalingų vitaminų.

Nors vitaminai yra būtini odos sveikatai, gali būti, kad užtektinai jų gaunate ir su maistu. Kraujo tyrimas gali padėti nustatyti, ar jums trūksta vitaminų. Kad išvengtumėte perdozavimo, vitaminus turėtumėte vartoti tik su gydytojo rekomendacija.