fbpx
Sveikata A-Ž

Tikrojo alavijo (Alijošiaus) nauda sveikatai

Alijošius nauda

Tikrasis alavijas, daugelio vadinamas Aloe Vera pavadinimu (alijošius), pasaulyje puikiai žinomas augalas, randamas šiltuosiuose kraštuose visame pasaulyje. Tikrasis alavijas vartojamas jau daugelį metų, siekiant gydyti nudegimus ir sudirgimo keliamą diskomfortą, naudojant augalą išoriškai. O naujausi gamybos procesai inicijavo pokyčius ir sudarė galimybes gaminti tikrojo alavijo preparatus, galimus vartoti ir per burną.

Šiandien gaminami tikrojo alavijo maisto papildai arba alavijo želė ar lateksas, taip pat ir mikstūra. Želė gamybai naudojama vidinė augalo lapo dalis, kuri yra tarsi permatoma ir želė konsistencijos, o lateksui naudojama apatinė augalo dalis.

Kokie tikrojo alavijo privalumai?

Kremai odai su tikruoju alaviju yra labai populiarūs, norint suteikti odai reikiamos drėgmės ir siekiant ją turėti lygią bei sveiką. Artimiausiu metu tikimasi atlikti daugiau tyrimų, norint ištirti tikrojo alavijo naudą. O iki šiol yra nustatytos keli privalumai, kuriuos, manoma, turi tikrasis alavijas:

  • Tai – raminamoji odos priemonė. Tikrasis alavijas populiarus, kaip jau minėjome, norint drėkinti odą ir suteikti jai lygumo, elastingumo. Jau daug metų naudojami kremai, sudėtyje turintys tikrojo alavijo, siekiant suteikti raminamąjį poveikį odai. Tikrasis alavijas turtingas maistinių medžiagų, vitaminų C ir E, kurie labai reikšmingi odos sveikatai. Tikrasis alavijas, naudojamas lokaliai, prisideda prie odos drėkinimo, sveikatos ir lygumo. Kremai su alaviju ypač populiarūs esant odos nudegimams, varginant spuogams, herpes, odos sausumui, siekiant paskatinti žaizdų gijimą, taip pat sergant psoriaze.
  • Virškinimas. Nors tyrimų, kuriais įrodoma tikrojo alavijo nauda virškinimui, trūksta, daugelis jį naudoja siekdami nuraminti virškinamojo trakto problemas ir padėti sureguliuoti žarnyno veiklą.
  • Burnos sveikata. Yra keletas daug žadančių įrodymų, kad tikrasis alavijas gali pagerinti burnos ertmės sveikatą, sumažinti skausmą ir ligos trukmę, konkrečiai – esat burnos ertmės opoms, žaizdelėms. Bet šiuo metu tai nėra alternatyvus burnos ertmės žaizdelių ir opų gydymas. Vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 40 pacientų, įrodė, jog  tikrojo alavijo gelio naudojimas pastebimai sutrumpino opų gijimo laiką, sumažino skausmą.
  • Maistingųjų medžiagų prieinamumas. Tikrasis alavijas gali būti puikus papildas, siekiant padidinti tam tikrų maistinių medžiagų prieinamumą organizmui. Vienas mokslinis tyrimas, publikuotas 2005 metais, atskleidė, jog tiek tikrojo alavijo želė, tiek lapų ekstraktas pastebimai padidino vitaminų C ir E biologinį prieinamumą.

Vitaminas C dalyvauja daugelyje organizmo procesų. Vienas esminių šio vitamino uždavinių – skatinti gamybą kolageno, labai reikšmingo kaulų, odos, dantenų bei dantų, taip pat kraujagyslių ir, žinoma, sąnarių kremzlių sveikatai. Vitaminas C, dar žinomas kaip askorbo rūgštis, labai svarbus siekiant sumažinti nuovargį, jis svarbus geležies absorbcijai bei optimaliai imuninės, psichologinės ir nervų sistemos veiklai. Tiesa, vitaminas C yra tirpus vandenyje, tad organizme neužsilaiko. Tai reiškia, kad šio vitamino turime gauti kasdien, siekdami palaikyti optimalią sveikatą.

Vitaminas E taip pat atlieka daug reikšmingų vaidmenų mūsų organizme. Dar svarbiau, kad jis, kaip ir vitaminas C, yra antioksidantas, padedantis apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso.

Taigi, viskas, kas gali padidinti šių medžiagų prieinamumą, yra naudinga mūsų sveikatai. O tikrasis alavijas tai tikrai gali!

  • Svorio metimas. 2013 metais paskelbtame tyrime buvo nustatyta, jog 136 diabetu sirgę vyrai vartojo tikrojo alavijo papildą, kuriame buvo 147 mg alavijo gelio. Nustatyta, jog svorio ir riebalų sumažėjimas gerokai pralenkė tų pacientų, kurie vartoto placebą.
  • Priešuždegiminis poveikis. Tikrojo alavijo nauda sveikatai yra didelė ir mūsų minėtas sąrašas dar ne baigtinis. Šiuolaikinio gyvenimo palydovai, pavyzdžiui, netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas, taip pat įvairios ligos, amžius gali paskatinti uždegiminių procesų žymenų didėjimą organizme. Manoma, jog didelis uždegiminių procesų žymenų lygmuo gali suponuoti daugelį ligų, įskaitant ir onkologinius susirgimus, širdies ligas. Taigi, dar viena numanoma tikrojo alavijo nauda – gebėjimas sumažinti uždegiminių citokinų skaičių.
  • Medžiagų apykaita. Tikrasis alavijas turi platų naudos sveikatai spektrą. Manoma, kad jo papildai, veikiantys nutukimo ir diabeto srityje, turi įtakos ir mūsų medžiagų apykaitai. Viename tyrime buvo nagrinėjamas klausimas, ar geriamieji tikrojo alavijo papildai gali pagerinti medžiagų apykaitą. Tyrimo metu rasta įrodymų, leidžiančių manyti, jog cukriniu diabetu sergantiems asmenims tikrojo alavijo papildai galimai padėjo sumažinti gliukozės kiekį kraujyje. Be to, sumažėjo ir glikozilinto hemoglobino, pateikiančio informaciją apie vidutinę gliukozės koncentraciją kraujyje buvo per pastarąsias 4–6 savaites. Tai įrodo, jog tikrasis alavijas gali atlikti reikšmingą vaidmenį vystant atsparumą insulinui. Negana to, mokslininkai nustatė, kad blogojo cholesterolio kiekis buvo sumažintas, o gerojo, atvirkščiai, padidėjo. Šis tyrimas buvo metaanalizė. Bet kadangi tikrojo alavijo papildai nebuvo plačiai tiriami, tad ir metaanalizė apėmė tik kelis tyrimus. Taigi jos autoriai akcentavo, jog tikslinga tęsti tyrimus taikant griežtas metodikas, įvertinsiančias ne tik tikrojo alavijo privalumus, bet ir saugumo vartojant aspektą.

Informacijos šaltiniai:

Kiek alavijo reikia vartoti?

Tyrimuose, kuriuose tiriamos augalinės maistinės medžiagos, naudojamos labai įvairios augalų dalys, savyje turinčios skirtingus aktyviųjų junginių kiekius, darančius teigiamą poveikį. Pavyzdžiui, kai kuriuose alavijo naudą tiriančiuose tyrimuose buvo naudojama alavijo želė, kituose – lateksas ar kt. Tai apsunkina rekomenduojamos dozės nustatymą, tad optimalią dozę šiai dienai pateikti sunku.

Tiesa, tyrimuose daug žmonių pasiekė teigiamų rezultatų mažindami svorį, gerindami medžiagų apykaitą, virškinimo sistemos veiklą, kai kasdien vartojo 100–500 mg alavijo želė per burną. Vieno tyrimo metu, be šalutinio poveikio, buvo vartojamos net iki 1 500 mg siekiančios dozės.

Lokaliam vartojimui 50 proc. alavijo želė buvo naudojama du kartus per parą drauge su receptiniais kremais, skirtais gydyti aknei tiek suaugusiems, tiek vaikams. Nudegimams gydyti, psoriazei ir pan.  silpnas 0,5 proc. alavijo gelis buvo naudojamas kelis kartus per dieną.

Ar yra šalutinis alavijo poveikis?

Prieš pradedant vartoti bet kokio papildo, svarbu žinoti, ar yra kokių nors šalutinių poveikių maistinei medžiagai ir ar gali sąveikauti tos medžiagos su turimomis sveikatos problemomis.

Kalbant apie tikrojo alavijo želė, tai šis produktas greičiausiai vartoti bus saugus tiek per burną, tiek lokaliai.

Kalbant apie tikrojo alavijo lateksą arba lapų ekstraktą, tai buvo atsitikimų, jog preparatai sieti su kepenų pažeidimais, kuomet buvo vartojama 250–500 mg preparato per dieną. Toks poveikis pasireiškė moterims, vyresnėms kaip 40 metų. Tikslus žalos mechanizmas nenustatytas, o tokie atvejai itin reti. Tiesa, kai kurioms moterims, nutraukus preparato vartojimą, kepenų pažeidimo žymenys sumažėjo iki normalaus lygio.

Siekiant išvengti šalutinio poveikio rekomenduojama vengti tikrojo alavijo latekso vartoti kenčiantiems nuo virškinimo sistemos sutrikimų, pavyzdžiui, opinio kolito ar Krono ligos, taip pat turintiems inkstų sutrikimų ar hemorojų.

Diabetikams prieš vartojant tikrojo alavijo papildų, galinčių sumažinti cukraus kiekį kraujyje, tikslinga pasitarti su gydytoju, kadangi gali prireikti keisti vaistus. Taip pat reikėtų nuolat sekti cukraus kiekį kraujyje.

Manoma, jog tikrojo alavijo lateksas turi sąveiką su digoksinu, vartojamu širdies ligoms gydyti. Taip pat alavijas yra natūrali priemonė laisvinanti vidurius, tad jis gali sumažinti kalio atsargas organizme, o pastarasis labai reikšmingas normaliam širdies raumens funkcionavimui.

Nėščiosioms ir vaikams alavijo preparatai (tiek geriamieji, tiek naudojami lokaliai) nerekomenduojami dėl saugumo tyrimų stokos.

Informacijos šaltinis: