fbpx
Sveikata A-Ž

Vitaminai nėštumo metu: ką vartoti, o ko vengti?

Vitaminai nėštumo metu
Įprasta, kad vaistų savo nuožiūra vengiame vartoti, ypač nėštumo metu – pasitariame su savo gydytoju. Žolelių papildai, vitaminai ir mikroelementai neturėtų būti išimtis. Prieš vartojimą privalu įsitikinti, jog jie reikalingi ir saugūs. Vitaminus įsigykite tik patikimo gamintojo, nerizikuokite savo ir kūdikio sveikata. 

Kokie vitaminai naudingi nėštumo metu?

Vitaminai nėščiosioms

Nėščiosioms skirti vitaminų kompleksai yra subalansuoti taip, kad visiškai atitiktų padidėjusį mikroelementų poreikį nėštumo metu. Šie vitaminai gali būti pradėti vartoti jau prieš pastojant, o paskui nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

Tyrimais įrodyta, jog nėščiosioms skirtų vitaminų vartojimas mažina priešlaikinio gimdymo riziką ir preeklampsijos pavojų[1]

Svarbu tai, kad vitaminai nėščiosioms nėra maisto pakaitalas ir jokiu būdų negali atstoti sveikos mitybos. Jie tik gali kompensuoti vienų ar kitų medžiagų trūkumą ir papildyti organizmą papildomais mikroelementais, kurių poreikis nėštumo metu išauga.

Jei Jūsų gydytojas nerekomendavo kitaip, tuomet vartojant vitaminus nėščiosioms papildomai kitų vitaminų ar mikroelementų vartoti nebereikia.

Folatas (Folio rūgštis)

Folatas yra itin reikšmingas DNR sintezei, raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, taip pat vaisiaus augimui ir vystymuisi[3]. Sintetinė folato forma yra folio rūgštis (vitaminas B9). Nėščiosioms yra nustatyta rekomenduojama per dieną suvartoti folio rūgšties norma, reikalinga sumažinti apsigimimų riziką. Atlikti tyrimai įrodo, kad neigiamo folio rūgšties poveikio nėščiosioms neužfiksuota, bet sumažinta tam tikrų apsigimimų rizika[4].

Folio rūgšties galima gauti ir su maistu, pavyzdžiui, valgant žalias lapines daržoves, špinatus, brokolius, citrusinius vaisius, mėsą, kepenėles, bulves, riešutus ir kt. Visgi ne visada nėščiosios vartoja pakankamai to maisto, kuriame yra daug folio rūgšties. O pirmaisiais nėštumo mėnesiais, kai dažną moterį pykina, neretai mityba išvis suprastėja, todėl folio rūgšties atsargas būtina papildyti, vartojant jos papildomai.

Geležis

Nėštumo metu geležies poreikis labai išauga, kadangi motinos kraujo tūris padidėja kone 50 procentų[5]. Geležis atlieka itin reikšmingą vaidmenį transportuojant deguonį, taip pat ji labai svarbi sveikam vaisiaus ir placentos augimui bei vystymuisi.

Geležies stoka yra pavojinga. Tyrimais įrodyta, jog anemija nėštumo metu buvo susijusi su priešlaikiniu gimdymu, motinos depresija bei anemija kūdikiui[6] [7].

Paprastai geležies gaunama su maistu. Visgi nėštumo metu labai išaugus jos poreikiui, jei moteriai jau nustatyta anemija, būtina geležies vartoti papildomai. Jūsų gydytojas paskirs reikiamą geležies normą ir papildus.

Jei Jums geležies trūkumas nenustatytas, tuomet papildomai geležies vartoti nereikėtų, kadangi per didelis jos kiekis taip pat negerai – tai pasireiškia vidurių užkietėjimu, vėmimu, labai dideliu hemoglobino kiekiu[8].

Vitaminas D

Vitaminas D labai svarbus imuninei sistemai, kaulams bei ląstelių dalijimuisi. Nustatyta, jog vitamino D stoka nėštumo metu buvo susijusi su padidėjusia cezario pjūvio, preeklampsijos, priešlaikinio gimdymo rizika[9].

Nėščiosioms rekomenduojamas paros vitamino D kiekis yra 600 TV, nors yra specialistų, teigiančių, jog paros vitamino D norma yra kur kas didesnė[10]. Taigi, nėštumo metu tikslinga su Jus prižiūrinčiu gydytoju aptarti vitamino D poreikį, reikalinga normą per dieną.

Magnis

Magnis dalyvauja daugybėje cheminių reakcijų, vykstančių organizme. Jo vaidmuo itin svarbus imuninei, raumenų ir nervų funkcijai. Magnio stoka nėštumo metu gali suponuoti didesnę preeklampsijos, lėtinės hipertenzijos ir priešlaikinio gimdymo riziką[11]. Magnio trūkumas dažnai lemia ir nėščiąsias varginančio mėšlungio atsiradimą. Tai įrodo, koks svarbus šis mineralas nėščiosioms.

Imbieras

Imbierą puikiai žino kone visos, kurios yra patyrę pykinimą nėštumo metu. Imbierinė arbata, imbieriniai sausainiai, imbiero papildai naudojami mažinti pykinimą. Tyrimais įrodyta, jog imbieras yra visiškai saugus vartoti nėščiosioms ir veiksmingai gydantis nėštumo sukeltą pykinimą bei vėmimą[12]. Pykinimas ir vėmimas nėštumo metu labai dažni, net 80 procentų nėščiųjų tai patiria pirmojo nėštumo trimestro metu[13].

Žuvų taukai

Žuvų taukuose yra kelios riebalų rūgštys (DHA ir EPA), itin svarbios vaisiaus smegenų vystymuisi. Reikiamas šių rūgščių kiekis nėštumo metu gali paskatinti vaisiaus smegenų vystymąsi, sumažinti motinos depresiją. Taip teigiama, nors tyrimai šiuo klausimu dar negalutiniai ir konkrečiai to neįrodo.

Probiotikai

Augant susidomėjimui žarnyno veikla, jo sveikata, didėja ir dėmesys probiotikams. Pastarieji yra gyvi mikroorganizmai, kurie, manoma, naudingi virškinimui.

Daugelis tyrimų parodė, kad nėštumo metu probiotikai yra visiškai saugūs, kenksmingas šalutinis poveikis nenustatytas, išskyrus labai mažą riziką, kad probiotikai gali sukelti infekciją[14]. Tyrimų apie probiotikų įtaką motinai ir vaisiui nėštumo metu atliekama nemažai.

Taigi, tokie maisto papildai kaip folio rūgštis, geležis, nėščiosioms subalansuoti vitaminų kompleksai yra naudingi ir saugūs vartoti, tik jų vartojimą, dozes ir poreikį būtina aptarti su Jus prižiūrinčiu gydytoju.

Papildai, kurių nėštumo metu reikia vengti

Aptarėme nėščiosioms svarbius ir saugius vartoti papildus, bet yra ir tokių, kurių rekomenduojama nėštumo metu vengti. Kelis iš jų aptarsime išsamiau.

Vitaminas A

Nors šis vitaminas labai svarbus vaisiaus regos vystymuisi, jo imunitetui, bet per didelis vitamino A kiekis gali būti kenksmingas. Kadangi šio vitamino yra tirpiuose riebaluose, tai jo perteklius kaupiamas kepenyse. Toks kaupimasis gali turėti neigiamo poveikio organizmui, gali sutrikti kepenų veikla, šis perteklius gali turėti įtakos vaisiaus apsigimimams.

Taigi nėščiosioms patariama vitamino A reikiamą dozę gauti su maistu, o papildomai jo vartoti nereikėtų.

Vitaminas E

Šis vitaminas vaidina reikšmingą vaidmenį mūsų organizme. Bet nepaisant jo svarbos, nėščiosioms papildomai jo vartoti nepatartina. Papildomai vartojamo šio vitamino nauda motinai bei vaisiui nebuvo nustatyta, bet rezultatai atskleidė, kad vitamino E perteklius gali sąlygoti didesnius pilvo skausmus[15].

Kekinė juodžolė

Šio augalo gydomosios savybės žinomos ir labai vertinamos, pavyzdžiui, karščiui mažinti, skausmui malšinti. Nėščiosioms kekinė juodžolė nerekomenduojama, nes gali sukelti gimdos susitraukimus, kurie, savo ruožtu, gali lemti priešlaikinį gimdymą[16].

Kininis skudutis

Kinų medicinoje kininis skudutis populiarus jau daugiau kaip tūkstantmetį. Jis naudojamas siekiant sumažinti menstruacijų skausmus, gydyti aukštą spaudimą. Visgi mokslinių įrodymų apie jo veiksmingumą ir saugumą stokojama. Tad besilaukiančioms moterims vartoti kininio skudučio nerekomenduojama, kadangi jis gali paskatinti gimdos susitraukimus, padidinti persileidimo riziką[17].

Kiti žolelių papildai, nerekomenduotini besilaukiančioms moterims: gulsčioji serenoja, paprastoji bitkrėslė, raudonieji dobilai, šventagaršvė, paprastoji kraujažolė, pelynas.

Daugelis vitaminų ir žolelių nėštumo metu neturėtų būti vartojami. Prieš vartodamos bet kokių preparatų būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju.

Straipsnyje minimos informacijos šaltiniai ir nuorodos į tyrimus:

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21795441
2 https://academic.oup.com/aje/article/164/5/470/83419
3 http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/15648265080292S114
4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20927767
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4075604
6 https://academic.oup.com/ajcn/article/71/5/1280S/4729385
8 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26198451
9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171878/
10 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16636329
11 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590399/
12 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0055059/
13 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/
14 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056676/
15 http://www.cochrane.org/CD004069/PREG_vitamin-e-supplementation-pregnancy.
16 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17085773
17 https://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/dong-quai

Komentuoti

Komentuoti