Sutrūkinėjusios lūpos, dar vadinamos cheilitu, yra gana dažnas nusiskundimas, kuriam būdingas lūpų sausumas, įtrūkimai, paraudimas (šaltinis). Tačiau suskilinėjusios lūpos gali būti ir šio to rimtesnio ženklas, įskaitant ir netinkamą mitybą. Straipsnyje aptarsime, kokių vitaminų ir mineralų trūkstant lūpos gali sutrūkinėti.
Specifiniai maistinių medžiagų trūkumai
Įvairių mineralų ir vitaminų stoka tikrai gali lemti lūpų skilinėjimą. Kokios medžiagos svarbiausios?
Geležis
Geležis reikalinga daugeliui procesų mūsų organizme, įskaitant ir deguonies transportavimą, DNR sintezę bei eritrocitų gamybą. Šis mineralas taip pat vaidina reikšmingą vaidmenį odos sveikatai, žaizdų gijimui bei uždegiminių procesų reguliavimui (šaltinis, šaltinis).
Geležies stokos anemija gali sąlygoti kampinį cheilitą, kuriam būdingas uždegimas ir sausumas vienoje arba abiejuose lūpų kampučiuose (šaltinis).
Šio mineralo trūkumas taip pat gali lemti ir odos blyškumą, nagų skilinėjimą, trapumą, nuovargį (šaltinis).
Cinkas
Tai būtinas mineralas, nepaprastai svarbus sveikatai.
Cinko stoka gali pakenkti odai, jos būklei, virškinimo sistemai, imuninei funkcijai, reprodukcinei sveikatai, augimui bei vystymuisi (šaltinis).
Jei organizme stokojama cinko, paprastai skilinėja lūpos, jos išsausėja, juntamas dirginimas, uždegiminiai procesai lūpų kampučiuose (šaltinis).
Apie cinko trūkumą organizme gali pranešti ir tokie simptomai kaip viduriavimas, nusilpęs imunitetas, odos opos bei plaukų slinkimas (šaltinis).
B grupės vitaminai
B grupės vitaminai yra tirpūs vandenyje, jie dalyvauja energijos gamyboje, ląstelių veikloje. Tyrimai su gyvūnais ir mėgintuvėliuose rodo, jog šios grupės vitaminai taip pat turi įtakos audinių atstatymui bei žaizdų gijimui (šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Suskilusios lūpos yra dažnas B grupės vitaminų trūkumo požymis, ypač stokojant folio rūgšties (vitamino B9), riboflavino (vitaminas B2) bei vitaminų B6 ir B12 (šaltinis, šaltinis, šaltinis, šaltinis).
Žmonės, turintys sutrikimų, darančių įtaką maistinių medžiagų įsisavinimui, pavyzdžiui, lėtinis gastritas, celiakija, Krono liga, yra ypač jautrūs šių vitaminų trūkumui (šaltinis). O atsižvelgiant į tai, kad vitamino B12 daugiausia randama gyvūninės kilmės produktuose, veganams bei vegetarams gali būti didesnė deficito rizika (šaltinis).
Verta paminėti ir tai, jog B grupės vitaminų stoka gali sukelti dermatitą, depresiją, nuovargį bei dirglumą (šaltinis).
Kitos lūpų sutrūkinėjimo priežastys
Be netinkamos mitybos ir vertingų minėtų medžiagų stokos, prie lūpų skilinėjimo gali prisidėti ir kiti aspektai. Pavyzdžiui, dėl tokių aplinkos sąlygų kaip saulė, šaltis, vėjas, lūpos taip pat gali išsausėti ir suskilti. Dar skilinėjimą gali lemti dehidratacija, dažnas lūpų aplaižymas (šaltinis).
Suskilusios lūpos gali rodyti ir rimtus sveikatos sutrikimus. Vienas iš tokių yra Krono liga. Tai uždegiminis žarnyno sutrikimas, galintis lemti lūpų sausumą, drauge su patinimu ar įtrūkimais lūpų kampučiuose (Šaltinis, šaltinis). Dar suskilusios lūpos gali būti ankstyvas skydliaukės problemų požymis, pasireiškiantis drauge su išsausėjusia oda, silpnumu, svorio pokyčiais (šaltinis, šaltinis).
Kampinis cheilitas yra dar viena liga, sukelianti uždegimą, dirginimą ir sausumą lūpų kampučiuose. Atsirasti gali dėl tam tikrų grybelinių ar bakterinių infekcijų arba seilėms dažnai patenkant ant lūpų šonų (šaltinis).
Į pagalbą suskilinėjusioms lūpoms
Kokybiško lūpų balzamo naudojimas yra vienas lengviausių būdų gydyti sausas, sutrūkinėjusias lūpas. Taip pat labai sausoms, sutrūkinėjusioms lūpoms galite rinktis ir vazeliną.
Jei įtariate, kad problemą sukėlė netinkama mityba, pasitarkite su savo gydytoju, kad galėtumėte sureguliuoti mitybą ir gautumėte geriausią gydymo variantą.
Kai kuriems žmonėms gali užtekti paprastų pokyčių – tiesiog į racioną įtraukti daugiau reikiamų vitaminų ir mineralų turinčių produktų, kuriuose gausu geležies, cinko, B grupės vitaminų, ir sutrūkinėjusių lūpų problemos išsisprendžia. Tačiau kitiems norint patenkinti šių medžiagų poreikius gali prireikti papildomai vartoti vitaminų ar maisto papildų.
Pabaigai…
Lūpų trūkinėjimą gali sukelti tam tikrų maistinių medžiagų stoka. Paprastai tai yra geležis, cinkas ir B grupės vitaminai. Tačiau neretai tam įtakos turi ir aplinkos veiksniai ar tam tikri su sveikata susiję aspektai.
Jei problemos neišsprendžia kokybiškas lūpų balzamas ar vazelinas, pasitarkite su savo gydytoju.
Komentuoti