fbpx
Sveikata A-Ž

Žuvų taukai smegenims funkcionuoti ir gydo insultus

Žuvų taukai
Du neseniai atlikti tyrimai nurodo ryšį tarp žuvų taukų ir smegenų veiklos, kalbant apie smegenų sveikatą ir kognityvinius gebėjimus senstant, be to, atsistatant po insultų.

Žuvų taukai

Pagal tyrimo, atlikto Rhode Island ligoninės Alzhaimerio ligos ir atminties sutrikimų centre, duomenis, žuvų taukų papildų vartojimas lengvina senėjimo procesą ir gerina kasdieninę smegenų sveikatą. Tyrime dalyvavo virš 800 pacientų, kurie buvo periodiškai testuojami, jiems buvo atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas.

Žmonėms, kuriems genetiniai Alzhaimerio rizikos faktoriai nebuvo nustatyti ir kurie vartojo žuvų taukų papildus, buvo nustatyti geresni kognityvinės smegenų veiklos rodikliai per visa trejų metų tyrimą.

Dar svarbiau yra tai, kad tyrėjai atrado, jog žuvų taukų papildai turėjo aiškų ryšį su smegenų apimtimi. Pacientams, vartojantiems žuvų taukus, buvo nustatytas mažesnis smegenų apimties sumažėjimas nei pacientams, kurie nevartojo tokių papildų. Tai ypač buvo pastebima smegenų žievės ir hipokampo srityse, kurios yra itin reikšmingos atminčiai ir kritiniam mastymui.

Kito tyrimo metu, atlikto Kanados Laval universitete, mokslininkai pastebėjo, kad insulto sukelti smegenų sužalojimai, buvo mažesni vartojant DHA tipo Omega-3 riebiasias rūgštis. Tyrimai buvo atlikti su pelėmis, kurios buvo maitinamos DHA papildais tris mėnesius iki insulto. Po insulto šioms pelėms buvo nustatyta 25% mažesnė žala smegenims, lyginant su pelėmis, kurios DHA nevartojo.

Tyrėjai priskyrė šį žalos smegenims sumažėjimą DHA savybei sumažinti uždegiminį arachidono rūgšties, polinesočiosios Omega-6 riebiosios rūgšties, poveikį ir todėl rekomendavo vartoti DHA arba žuvį.

Pasibaigus abiems tyrimams mokslininkai pastebėjo, kad reikalingi tolimesni ilgalaikiai šių teigiamų rezultatų tyrimai, ypač turint omenyje, kad nėra pašalinio poveikio ir nereikia didelių išlaidų.